سود پرک

سود پرک یکی از مواد شیمیایی پر کاربرد در صنایع مختلف است که اغلب به منظور تنظیم اسیدیته محیط واکنش ها از آن استفاده می شود. سود پرک با عنوان هیدروکسید سدیم جامد معمولاً به رنگ سفید و به شکل پرک های جامد وجود دارد که برای سهولت استفاده از آن، محلول هایی با غلظت های معین تهیه می شوند.

سود پرک، یا هیدروکسید سدیم، یکی از انواع مواد شیمیایی قدرتمند است که حاصل پیوند یونی دو کاتیون و آنیون به نام های سدیم(Na+ ) و هیدروکسید(OH- ) است. پیوند های یونی جزء قوی ترین پیوند ها به شمار می آیند و لذا پیوند بین این دو کاتیون و آنیون نیز جزء پیوند های قوی بوده که باعث تشکیل یک ترکیب یونی پرقدرت شده است.

فرمول شیمیابی این ترکیب یونی قدرتمند، NaOH است. نام های دیگری برای این ترکیب وجود دارد که از آن ها در مکان های مختلف و برای موارد متفاوت استفاده می شود. سود سوز آور، کاستیک سودا، سود جامد پرک و چربی گیر صنعتی، نام هایی است که بر این ترکیب یونی نهاده شده است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با این ترکیب یونی قدرتمند بیشتر آشنا کنیم و به کاربردهای این ترکیب یونی، که تحت عنوان سود پرک تولید و جهت استفاده های متعدد و گوناگونی به فروش می رسد اشاره کنیم.


پترو کیمیای آکام


سود پرک چیست :

سود پرک یا کاستیک یا به عبارتی دیگری سدیم هیدروکسید یک باز قوی در صنعت است و دارای کاربردهای فرمانی می باشد. امروزه به صورت مایع نیز تهیه می شود که با توجه به ارزان قیمت بودن آن کاربرد وسیعی پیدا کرده است . این ماده ی سفید رنگ به صورت پرک یا پولک می باشد که به آسانی با آب واکنش می دهد به همین دلیل برای نگه داری از آن باید به صورت بسته بندی دور از رطوبت باشد . با توجه به حالت پولک بودن از آن به عنوان سود پرک یاد می شود . در محلول های غیر قطبی مانند اتر حل نمی شود ولی در متانول حلالیت کمتری دارد به گونه ای که هر چه قطبیت ماده بیشتر باشد حلالیت سدیم پرک بیشتر می شود . سود پرک بی بو بوده و در اثر واکنش با اسید خنثی شده و آب و همچنین نمک اسید را تولید می کند . از آن جا که این ماده7 اصیت سوز آور دارد و می تواند سبب سوختگی پوست گردد همواره در استفاده از آن باید احتیاط های لازم در نظر گرفته شود و همچنین هنگام حمل و انتقال آن از ناحیه ای به ناحیه دیگر نکات اصولی را باید توجه کرد و در دور از رطوبت نگه داری شود . به دلیل خورنده بودن سود پرک ، زخم بر روی پوست از مهمترین خطرات استفاده از سدیم هیدروکسید است .

کاربرد های مهم سود پرک یا سود سوز آور

سود پرک یا سود سوز آور یا همان کاستیک سودا، دارای کاربرد های بسیاری در زمینه های مختلف بوده که باعث شده است که این ماده شیمیایی قدرتمند، به یکی از پرکاربرد ترین و مهم ترین مواد شیمیایی در گسترش و توسعه صنایع مختلف از قبیل پتروشیمی تبدیل شود. پتروشیمی که امروزه در اکثر نقاط جهان خصوصا در کشورهای نفت خیزی از جمله ایران روی آن سرمایه گذاری های انبوهی شده است تا در راستای ایجاد تحول اقتصادی در جامعه و عدم وابستگی به کشورهای خارجی بتواند نقش موثری را ایفا نماید. لذا در ادامه به کاربرد های مهم این ترکیب شیمیایی قدرتمند، تحت عنوان سود پرک یا سود سوز آور به اختصار و به صورت تیتر وار اشاره خواهیم کرد:

• استفاده از سود پرک در تولید انواع مواد شیمیایی

• کاربرد سود پرک در تولید ابریشم مصنوعی

• کاربرد سود سوزآور در تهیه و تولید خمیر کاغذ برای ساخت کاغذ در کارخانه های کاغذ سازی

• استفاده از سود پرک در تولید آلومینیوم

• کاربرد بسیار موثر و مفید در تولید مواد لازم برای پتروشیمی تحت عنوان خوراک پتروشیمی

• استفاده از سود پرک برای تولید انواع مختلف پارچه

• کاربرد بسیار گسترده سود پرک در تولید صابون و مواد شوینده

• و ...

علاه بر این کاربرد هایی که برای سود پرک در صنایع مختلف گفته شد، و شاهد تاثیر بسیار زیاد آن در اقتصاد و تولید انواع مواد مختلف در صنایع مختلف بودید، سود پرک دارای کاربرد هایی در آزمایشگاه نیز می باشد. از جمله این کاربرد ها می توان به استفاده در تعیین غلظت اسید های مجهول در هنگام سنجش حجمی یا تیتراسیون اسید- باز اشاره کرد که این مورد، یکی از مهمترین موارد استفاده از سود سوزآور در آزمایشگاه می باشد که باعث شده است در آزمایشگاه های علمی مختلفی از قبیل آزمایشگاه های شیمی، دارای کاربرد بسیار فراوان باشد.

خصوصیات سود پرک:

فرمول مولکولی : NaOH

جرم مولی : 39.9971 g mol-1

شکل ظاهری : White waxy opaque crystals

چگالی : 2.13 g cm−3

دمای ذوب سود پرک : 318 درجه سلسیوس (604درجه فارنهایت; 591 کلوین)

دمای جوش : ‎1388 °C, 1661 K, 2530 °F

انحلال‌پذیری در آب : 1110 g dm-3 (at 20 °C)

انحلال‌پذیری در methanol : 238 g dm-3

انحلال‌پذیری در ethanol : <<139 g dm-3

فشار بخار : <2.4 kPa (at 20 °C)

اسیدی (pKa) : 13

ضریب شکست (nD) : 1.412

روش تهیه سود پرک :

برای تهیه سود پرک یا سود سوز آور از دو روش مورد استفاده قرار می گیرد که در زیر به طور مختصر به هر کدام از آنها اشاره شده است .

فرایند سودا آهک :

این فرایند یک فرایند قدیمی برای تهیه سود پرک می باشد که امروزه به ندرت مصرف می شود و دارای مزیت و معایبی ویژه است . در فرایند سودا - آهک که در آن سودا اَش (کلسیم هیدروکسید)، در واکنش با سدیم کربنات به سود پرک تبدیل می‌شود.

الکترولیز محلول سدیم کلرید:

در این فرایند با تهیه سدیم هیدروکسید به طور مازاد از طریق یک عمل به نام الکترولیز و در نظر گرفتن گام بعدی در بستری کاتدی می توان سود پرک را تهیه کرد .


پترو کیمیای آکام


کاربرد سود پرک در صنایع :

سود پرک کاربرد فراوانی در صنایع دارد و به طور پیوسته با شناسایی واکنش های مربوط به سود پرک می توان در سال های آتی به توسعه ی آن ها به طور گسترده در صنعت پی برد .

از جمله کاربردهای اصلی سود پرک :

• صنایع رنگرزی

• تولید کارتن و کاغذ

• صنایع چرم و نساجی

• صنایع نفت و گاز و پترو شیمی

• خنثی‌سازی اسید و باطری سازی

• چربی گیرها و سایر صنایع وابسته

• صنایع غذایی، صنایع شیر، کنسرو سازی

• نوشابه سازی، کارخانه قند و شکر، کارخانه روغن

• صنایع دارو سازی، الکل‌سازی و آرایشی و بهداشتی

• صنایع فلزی و تولید شیشه روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری

• سود پرک مورد استفاده در زمینه نفت و در زمینه گاز دارد

• سود پرک مصارف فراوانی برخلاف تصور افراد در زمینه نظامی دارد

• در صنعت پالایش نفت و گاز ، از سود کاستیک برای حذف ترکیبات اسیدی از گاز های سوختی پیش از ورود به محیط استفاده می شود

• از سود پرک در حالت مایع (سود مایع) برای تمیز کردن محیط (رزین ها) و سیستم کروماتوگرافی استفاده می شود

• سود پرک در مصارف خانگی استفاده می شود، محلول های لوله بازکن و محلول های سفید کننده هستند

در ارتباط با چربی ها همانند سدیم هیدروکسید به آسانی آن ها را در خود حل می کند.سود پرک امروز در دو نوع مایع و جامد تهیه می شود و به طور عمده نوع مایع آن صادر می گیرد و با توجه به ارزان قیمت بودن آن همواره به طور وسیع مورد استفاده قرار می گیرد .

خواص شیمیایی کاستیک سودا یا همان سود پرک

سود پرک هنگامی که در مجاورت هوا قرار بگیرد، به آسانی می تواند رطوبت هوا را به خود جذب نماید. این عمل باعث می شود که پولک ها به یکدیگر چسبندگی پیدا کنند. بنابراین هنگام حمل و نقل آن ها باید به این موارد توجه نمود که این سود پرک در معرض هوا به طور مستقیم قرار نگرفته و در کیسه های مناسب لمینت دار و به دور از رطوبت هوا باشد.

نقطه ذوب سود سوزآور بالاست. اما با این حال به شدت و خیلی سریع در آب حل می شود. هنگامی که این ماده شیمیایی قدرتمند در آب به صورت محلول در می آید، رنگ روشن و درخشانی را به آب می بخشد. واکنش حل شدن سودپرک در آب، فرآیندی گرماده بوده و طی آن گرما آزاد می شود. هنگامیکه سود پرک در آب حل می شود، محلولی به دست می آید که PH بالایی داشته و بسیار لغزنده است و در این حالت خورندگی بسیار بالایی دارد.


پترو کیمیای آکام


خطرات سود سوز آور یا سود پرک برای سلامتی انسان

سود پرک، با این وجود که یکی از پرکاربرد ترین مواد شیمیایی در صنایع مختلف بوده و در تولید انواع مختلف مواد شیمیایی کاربرد فراوان دارد، اما دارای خطراتی برای سلامتی انسان نیز می باشد که بایستی در استفاده از این ماده شیمیایی پرکاربرد و قدرتمند موارد ایمنی را به طور کامل رعایت کرد تا مشکلی ایجاد نشود. در صورتی که سود پرک با پوست یا چشم تماس پیدا کند یا مقدار زیادی از آن توسط فرد استنشاق شود، می تواند سبب عوارض خطر ناک و جبران ناپذیری برای فرد شود. عوارضی از قبیل سوختگی، نابینایی و ... از این دسته عوارض هستند. بنابراین رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از سود سوز آور، بسیار مهم بوده و باید هنگام کار با سود پرک از دستکش، ماسک، روپوش، عینک و سایر لوازم امنیتی و محافظتی برای کاهش خطر در هنگام کار با این ماده شیمیایی استفاده کرد. موضوعی که در خیلی از آزمایشگاه ها و صنایعی که از این ماده شیمیایی استفاده می کنند، جدی گرفته نمی شود و متاسفانه خسارات جبران ناپذیری را برای افراد به دنبال دارد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643