روش تولید هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم با فرمول شیمیایی Ca(OCl)2، به صورت قرص، گرانول یا کریستال بوده و جامد سفید رنگ، با بوی کلر می-باشد. این ماده محلول در آب بوده و حلالیت آن در دمای 20 درجه سانتی گراد، برابر 214 gr/lit است. قرص های هیپوکلریت کلسیم در اندازه های متفاوتی تولید می شوند که قرص های کوچک شامل مقادیر مشخصی از کلر بوده و به عنوان ضدعفونی کننده کاربرد دارد.

هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم با فرمول شیمیایی Ca(OCl)2، به صورت قرص، گرانول یا کریستال بوده و جامد سفید رنگ، با بوی کلر می باشد. این ماده محلول در آب بوده و حلالیت آن در دمای 20 درجه سانتی گراد، برابر 214 gr/lit است.

پترو کیمیای آکام

کاربردهای هیپوکلریت کلسیم:

قرص های هیپوکلریت کلسیم در اندازه های متفاوتی تولید می شوند که قرص های کوچک شامل مقادیر مشخصی از کلر بوده و به عنوان ضدعفونی کننده کاربرد دارد. برای استفاده در تجهیزات، قرص های بزرگتر مناسب بوده و قابل حل در نرخ پیش بینی شده هستند، بنابراین امکان افزودن یک مقدار معین به منبع آب را فراهم می کند. در شرایط خاص، جهت ضدعفونی کردن مواد در حجم وسیع نیز می تواند به مخازن بزرگ افزوده شود. این ماده شیمیایی معمولا ناپایدار است و به مرور زمان دچار افت می شود. تمام گریدهای هیپوکلریت کلسیم در مخازن مقاوم به خوردگی و در جای خشک، خنک و تاریک باید نگهداری شوند. در آب و هوای گرم باید این مخازن را مطابق با شرایط استاندارد نگهداری کنند تا احتراق و آتش سوزی رخ ندهد. به عنوان مثال اگر هر روز به مدت 10 دقیقه درب مخازن باز باشد، پس از 40 روز، 5 درصد از کلر این ماده از بین خواهد رفت. هیپوکلریت کلسیم به شدت سمی بوده و یک عامل اکسید کننده قوی است. در شرایط مناسب قابل احتراق نبوده ولی شدت آتش و سوختن مواد قابل احتراق را افزایش می دهد.

پترو کیمیای آکام

هیپوکلریت کلسیم جهت ضدعفونی کردن آب آشامیدنی، استخر و پساب استفاده می شود و یک حشره کش، زیست کش، آفت کش و ضد جلبک است که میکروارگانیسم ها، جلبک و میکروب ها را از بین می برد. این ماده علاوه بر تصفیه و ضدعفونی کردن آب، به عنوان بلیچینگ کاغذ و منسوجات و سفید کننده کاربرد دارد. برای تولید محصولات کاغذی، رنگدانه ها، فرآورده های نفتی، دارو، منسوجات، حلال ها و محصولات مصرفی زیادی کاربرد دارد.

واکنش هیپوکلریت کلسیم با انواع اسیدها و نمک های اسیدی منجر به تولید گاز کلر شده و یک اکسید کننده بسیار قوی است. در اثر انحلال این ماده در آب، کلر آزاد می شود. محلول های آبی هیپوکلریت کلسیم، به دلیل هیدرولیز دارای خاصیت قلیایی بوده و در دمای 25 درجه سانتی گراد مقدار PH برای محلولی با غلظت 10 گرم بر لیتر برابر 11/5 خواهد بود. از دیگر موارد کاربرد کلر می توان به تولید کلروفرم، کلرات ها، تترا کلرید کربن و در استخراج برم اشاره کرد.

روش تولید هیپوکلریت کلسیم:

کلر از طریق الکترولیز محلول آب نمک دارای سدیم کلرید تولید می شود. در طبیعت این عنصر را تنها به صورت ترکیب با دیگر عناصر مخصوصا سدیم شکل نمک و در سیلویت و کارنالیت می توان یافت. جهت تهیه کلر با توجه به نحوه تولید، به محلول آب نمک و جریان برق مستقیم نیاز است.

از طریق الکترولیز محلول سدیم کلرید، با یکی از روش های زیر می توان کلر بدست آورد.

1- الکترولیز سلول جیوه:

اولین روش تولید صنعتی کلر، الکترولیز سلول جیوه بوده که در این روش، آند های تیتانیوم در قسمت بالای یک بستر کاتدی که از جنس جیوه مایع است، قرار می گیرد. بین دو الکترود محلولی از سدیم کلرید قرار می گیرد. هنگام برقرار شدن جریان الکتریکی، کلر در سمت آندهای تیتانیوم آزاد می شود و در همین حین سدیم و جیوه، ملغمه تشکیل می دهند که در دکمپوزر، این ملغمه از طریق آب به جیوه، هیدروکسید سدیم و هیدروژن تبدیل می شود. در این روش مقدار زیادی انرژی مصرف شده و نگرانی هایی درباره نشت جیوه به محصولات، از جمله سود کاستیک و محیط زیست وجود دارد.

2- الکترولیز سلول دیافراگم:

روی شبکه آهنی کاتد، یک صفحه آزبست قرار گرفته تا مانع اختلاط مجدد کلر تولید شده در آند و سدیم هیدروکسید تولید شده در کاتد شود. در این روش نسبت به روش سلول جیوه، انرژی کمتری مصرف خواهد شد ولی جمع آوری سدیم هیدروکسید بسیار مشکل بوده و به سختی می توان آن را به ماده ای مفید تبدیل کرد. میزان ناخالصی نمک در سدیم هیدروکسید، در این روش خیلی زیاد است.

3- الکترولیز غشایی (ممبراینی):

این روش جدیدترین راهکار تولید گاز کلر بوده که در آن از غشاهایی با تراوایی انتخابی استفاده می کنند. جنس این غشاها از پلیمر است و نسبت به عبور یون –Cl ناتراوا و نسبت به عبور یون +Na تراوا است. به این ترتیب یون سدیم از میان غشاها می تواند عبور کند در صورتی که برای یون کلر این امکان وجود ندارد. طی این فرآیند، سود همراه آب به سمت کاتد و آب نمک به سمت آند تزریق شده و در حین انجام، آب نمک رقیق و سود غلیظ تر می شود. این اتفاق به علت عبور یون های سدیم از بین غشا به طرف کاتولیت است.

پترو کیمیای آکام

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643