اکسید آهن

اکسید آهن در مقیاس ذرات نانو در علم نانو فناوری با نام نانو ذرات اکسید آهن (Iron Oxide Nano Particle)، طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی را تحت پوشش قرار داده اند. یکی از حوزه های بسیار پرکاربرد این نانو ذرات، دنیای پزشکی و بیولوژی است. با استفاده از خواص فیزیکی و شیمیایی این مواد، تحولی شگرف در علم پزشکی ایجاد شده است.


اکسید آهن چیست؟

زنگ زدگی آهن را همه ما می دانیم، اما واکنش های شیمیایی در پشت زنگ زدگی به طرز شگفت آور پیچیده است! در اینجا ، ما صرفاً بر روی ترکیبات اصلی تشکیل شده بین آهن و اکسیژن تمرکز می کنیم. نمونه ای از قانون نسبت قطعی است، ایده ای که بسیار مهم برای شیمی است و امروزه تقریباً قابل قبول است.

اگر آهن و اکسیژن در دمای کافی زیاد در تماس باشند (و با اکسیژن فراوان در اطراف)، ترکیب خاکستری یا مایل به قرمز تشکیل می شود ، که اکسید آهن (III) با فرمول Fe2O3 است.

کاربرد اکسید آهن :

اکسید آهن مورد استفاده در محصولات آرایشی یک ترکیب معدنی است که از هر یک یا ترکیبی از اکسیدهای آهن تهیه شده مصنوعی تشکیل شده است که شامل اشکال آبرسان اکسیدهای آهن است. از اکسید آهن در فرمول طیف گسترده ای از انواع محصولات از جمله لوازم آرایش و مراقبت از پوست استفاده می شود.

اکسید آهن از اوایل دهه 1900 در رنگ آمیزی مواد آرایشی مورد استفاده قرار گرفته است و نه تنها برای مواد آرایشی ، بلکه هر محصول پوستی ، رنگ اکسید آهن مورد استفاده قرار می گیرد. اکسید آهن به سه گروه عمده رنگی طبقه بندی می شوند: اکسید آهن زرد (زرد) ، کلکوتار (قرمز)، اکسید آهن سیاه (سیاه). به گفته ChemistryQuestion.com این اکسیدهای آهن پودرهای ریز و کمی با بوی منحصر به فرد هستند. در کل 16 اکسید آهن وجود دارد و همه آنها ترکیبات آهن و اکسیژن هستند.

اکسید آهن رنگ و زیبایی را به مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی منتقل می کنند. بسته به نوع اکسید آهن خاص یا مخلوط اکسید آهن مورد استفاده ، رنگ آن از نارنجی ، قرمز ، زرد تا سیاه متفاوت خواهد بود.

اکسیدهای آهن به طور طبیعی کانسارهای معدنی هستند. این ترکیبات به عنوان رنگدانه در کاربردهای مختلف استفاده می شوند. اکسیدهای آهن مورد استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی و مصنوعی هستند. از آنجا که برخی از مواد اولیه برای تولید اکسید آهن مصنوعی ممکن است از روی زمین بیایند ممکن است مقدار کمی از فلزات سنگین موجود باشد. سطح فلزات سنگین در اکسیدهای آهن توسط FDA تنظیم می شود ، و مقادیر اندکی که ممکن است در نهایت در محصولات آرایشی و بهداشتی یا مراقبت شخصی باشد ، خطری برای سلامتی انسان محسوب نمی کند.

اکسید آهن به عنوان رنگدانه در کاربردهای مختلف استفاده می شوند. اکسید آهن مورد استفاده در محصولات آرایشی ، بهداشتی و مصنوعی هستند. از آنجا که برخی از مواد اولیه برای تولید اکسید آهن مصنوعی است، ممکن است مقدار کمی از فلزات سنگین در آن ها موجود باشد. سطح فلزات سنگین در اکسید آهن توسط FDA تنظیم می شود و خطری برای سلامتی انسان ایجاد نمی کند. اکسیدهای آهن به دلیل داشتن اجزای طبیعی آنها و بخشی دیگر به دلیل آیین نامه های ذکر شده در مواد تشکیل دهنده مواد آرایشی و بهداشتی به عنوان ماده ای مطمئن در نظر گرفته می شوند. آنها غیر سمی و تحریک کننده نیستند ، و هیچ مطالعه ای صورت نگرفته است که نشان دهنده آلرژی یا تحریک کننده آن ها باشد.

فلزات آهن و برخی از اکسید آهن مغناطیسی هستند، در گذشته آنها به همین دلیل مورد استفاده قرار می گرفتند. اکسید آهن در نوارهای صوتی برای ذخیره ضبط صدا استفاده می شدند، امروز آن ها فقط بر روی طاقچه قرار دارند. بعداً ، چنین ترکیبات آهنی روی دیسک های (فلاپی) نیز مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه ، به نوبه خود ، تقریباً به طور کامل با سی دی ، دی وی دی جایگزین شدند. با این حال ، رسانه ضبط مغناطیسی هنوز در هارد دیسک های رایانه ها استفاده می شود. با افزایش ظهور رایانه های شخصی به عنوان رایانه های خانگی و سرورهای رسانه ای ، که ظرفیت ذخیره سازی آنها توسط هارد دیسک ها فراهم شده است ، می توان از تجدید چاپ ضبط مغناطیسی برای مجموعه موسیقی شخصی صحبت کرد.

آنها برای انسان حیاتی هستند و در اکثر فعالیتهای زمین شناسی و بیولوژیکی مفید هستند. علاوه بر این ، آنها به عنوان رنگدانه ها و کاتالیزور در صنایع و هموگلوبین در گردش خون مفید هستند.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1345-25-1 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

N ,

1032895838821001B.jpg 1032895838821001B.jpg
oxid-ahan.jpg oxid-ahan.jpg

نام:

اکسید آهن ,

فرمول شیمیایی:

FeO ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1345-25-1 ,

شماره استاندارد بین المللی:

G7036X8B5H ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

N ,

p to m:

6.52716 ,

HR:

3 ,

حالت در دمای 25 °C:

S ,

جرم مولی (گرم در مول):

71.844 ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

5.745 ,

دمای ذوب (°C):

۱٬۳۷۷ ,

دمای جوش (°C):

‎3414 ,

توضیحات

اکسید آهن (iron oxide(FeO

نام علمی : اکسید آهن (iron oxide(FeO

• نام صنعتی : اکسید آهن

• نام های دیگر: هماتیت | مگنتیت | Ferrous oxide

• اکسید آهن ترکیبی شیمیایی است که از آهن و اکسیژن تشکیل شده‌است. روی‌هم‌رفته حدود ۱۶ نوع اکسید آهن و اکسی‌هیدروکسید وجود دارد. این اکسید در بسیاری از فرایندهای طبیعیِ بیولوژیکی و ژئولوژیکی نقش مهمی را ایفا می‌کند و توسط انسان به صورت گسترده‌ای به عنوان سنگ آهن، رنگدانه، کاتالیزور در ترمیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مصارف اکسید آهن:

-آرایشی

- صنایع رنگسازی

-تولید کاشی و سرامیک

- انواع موزاییک های رنگی

• خواص فیزیکی

شکل ظاهری: اخرایی رنگ

حالت: پودری

بسته بندی: بصورت کیسه های 25 کیلوگرمی می باشد.

 • اکسید آهن
  اکسید آهن
 • اکسیدآهن-(iron-oxide(FeO

  اکسیدآهن-(iron-oxide(FeO

  هماتیت| مگنتیت|Ferrous oxide

  کاربردهای پزشکی نانو ذرات اکسید آهن

  کاربردهای پزشکی نانو ذرات اکسید آهن

  نانو ذرات [(a)|اکسید آهن|/اکسید-آهن-] به قدری کوچک هستند که می توانند در درمان بسیاری از بیماری ها نظیر بیماری های کلیه، عروق و یا تومورها مورد استفاده قرار گیرند. این ذرات برای حمل داروها در بدن، گزینه بسیار مناسبی هستند. با توجه به اندازه نانو ذرات [(a)|اکسید آهن|/اکسید-آهن-] نسبت به سطح آن ها، این مواد به عنوان یک رابط یا ماده واسطه میان واکنشگرهای بزرگ تر یا انواع لیگاندها به کار می روند. این ترکیبات نانو، خواص مغناطیسی متفاوتی دارند. مهم ترین موارد کاربردی نانو ذرات [(a)|اکسید آهن|/اکسید-آهن-]، استفاده در تصویربرداری مغناطیسی یا MRI است. در این روش از این ذرات برای ایجاد کنتراست تصویر ارگانیسم ها و اندام ها استفاده می شود. کاربرد دیگری از این ذرات نانو، استفاده از آن ها در مهندسی بافت است. مهندسی بافت اعضای موجود زنده، بحث بسیار پیچیده ای است که از موضوع این مطلب خارج است.

  کاربرد اکسید آهن در تولید مواد آرایشی و بهداشتی

  کاربرد اکسید آهن در تولید مواد آرایشی و بهداشتی

  [(a)|اکسید آهن|/اکسید-آهن-] به شکل پودر کریستالی بی بو و به رنگ قرمز یا قهوه ای تیره بوده و به طور طبیعی به عنوان هماتیت معدنی می باشد. پایه و اساس بعضی از رنگ دانه ها، اعم از زرد به قرمز، [(a)|اکسید آهن|/اکسید-آهن-] شناخته شده است. پودر قرمز اکسید آهن برای پولیش الماس و فلزات گران بها استفاده می شود و در لوازم آرایشی نیز کاربرد دارد.

  کاربرد اکسید آهن قرمز در تولید رنگ و رزین ها

  کاربرد اکسید آهن قرمز در تولید رنگ و رزین ها

  [(a)|اکسید آهن|/اکسید-آهن-] ترکیبی شیمیایی از آهن و اکسیژن می باشد. در کل 16 نوع [(a)|اکسید آهن|/اکسید-آهن-] و اکسی هیدروکسید وجود دارد. در بسیاری از فرآیندهای طبیعی ژئولوژیکی و بیولوژیکی، این ماده نقش مهمی داشته و انسان ها از آن به عنوان رنگدانه، سنگ آهن و کاتالیزور در ترمیت به صورت گسترده استفاده می کنند.

  کاربرد اکسید آهن در تهیه کاشی و سرامیک

  کاربرد اکسید آهن در تهیه کاشی و سرامیک

  [(a)| اکسید آهن|/اکسید-آهن-]‎‎ در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از جمله‌ی آنها استفاده در تهیه‌ی کاشی و سرامیک است. این ماده‌ی شیمیایی برای تولید لعاب‌های رنگارنگ در صنعت کاشی و سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله علاوه بر بررسی و معرفی انواع آهن اکسید کاربرد آن در تهیه کاشی و سرامیک مورد بحث قرار می‌گیرد.

  کاربرد اکسید آهن در تولید آجر نسوز

  کاربرد اکسید آهن در تولید آجر نسوز

  اکسید آهن با فرمول شیمیایی Fe2O3 کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارد. یکی از صنایعی که از اکسید آهن استفاده می‌شود، تولید آجرهای نسوز است.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643