آهک

آهک چه کاربردهای جالب و شگفت انگیزی دارد ؟

آهک و ترکیبات مبتنی بر ساختار آهکی جزو مواد پر مصرف در صنایع کشاورزی هستند. نوع خاصی از این ماده با عنوان آهک کشاورزی در بازار شناخته می شود که مخصوص افزودن به خاک های زراعی و محصولات گلخانه ای تولید شده است. آهک کشاورزی عمدتاً قادر است میزان اسیدیته خاک را تا مرز خنثی شدن افزایش دهد. البته تنظیم PH خاک، تنها یکی از وظایف آهک است.

در گذشته در ساختمان سازی و ساختن انواع بناها در شهرها و روستاها تنها مواد و مصالح ساختمانی که از آن ها استفاده می شده است، آهک بوده است .پس از جنگ جهانی دوم در کشورهای صنعتی هم از آهک استفاده های زیادی می شد .به عنوان مثال از کاربرد های این ماده شیمیایی در کشورهای صنعتی اروپایی می توان به استفاده از آن در پی سازی راه و جلوگیری از گسترش گیاه ها به دامنه های راه ها و خیابان ها و همچنین برای جلوگیری از روییدن گیاه در بستر آب ها استفاده می شده است. از شفته آهکی یا ملات دوغاب آهک و خاک برای پی سازی و همچنین برای سد سازی و آب بندی استفاده می شود .

رسد .اگر گرد بلور این ماده شیمیایی را به آب اضافه کنند پس از مدتی با حالت انفجار مانندی با آب ترکیب می شود .زمانی که گرد آهک را در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد نگه دارند، دانههای آن به هم دیگر می چسبند و بلور می شوند و کم کم دانه های بلور درشت و درشت تر می شوند .

آهک یا کلسیم اکسید ماده ای معدنی، رسوبی است که از ترکیبات کلسیم دار ساخته شده است. کلسیم اکسید را با فرمول شیمیایی CaO می شناسند. از آهک در قرون و دوران باستان استفاده های زیادی در زمینه هایی همچون ساخت انواع بنا و برای اتصال ستون ها به هم استفاده می شد.این ماده پودری سفید رنگ است که پس از پخته شدن به سنگ آهک تبدیل می شود پخت این ماده در ساختار بسیار مهم است یعنی هرچه دما در هنگام پخت زیاد باشد لایه رویی این ماده نازک تر می شود و جذب آب را آرام تر انجام می دهد.

تاریخچه :

آهک جز اولین موادی است که در ساختمان سازی استفاده شد. در دوران باستان مصریان از این ماده در ساختمان سازی و بعد ها در ایران برای ساخت بنا و پل ها استفاده می شد.این ماده بیشتر خاصیت آب گیری و جذب آب را دارد و به دلیل اینکه از ورود آب جلوگیری می کرد از این ماده استفاده می کردند. و بعد ها با ساخت کوره ها و پختن آن سیمان کشف شد چون مواد اولیه سیمان را این ماده تشکیل می دهد.

*انواع مختلف آهک را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

چرب: این ماده چهار درصد ناخالصی دارد و یکی از ویژگی های آن این است که آب به آن نفوذ پیدا کند، باز می شود.

کم قوه: آهکی است که حدود 75 درصد آن را کربنات کلسیم تشکیل می دهد. از خصوصیات این ماده با کیفیت به کندی باز شدن آن است و در معرض هوا به آرامی سفت می شود.

آبی: آهکی که بیش از 20 درصد اکسید منیزیم دارد.

از ویژگی های این محصول این است که دور از هوا و حتی در آب نیز به آهستگی سفت می شود و در تماس با آب زود باز و شکفته می شود به طور کلی این نوع ماده حد وسط همه ی آهک ها می باشد.


پترو کیمیای آکام


جنس آهک

آهک زنده بسته به مقدار کربنات کلسیم موجود در آن به دو دسته تقسیم می شوند :

1- آهک پر مایه :

در آهک پر مایه بیش از ۹۰ درصد از وزن آن را کربنات کلسیم تشکیل میدهد .

2- آهک کم مایه :

هرگاه کربنات کلسیم موجود در آهک به میزان کمتر از ۷۵ درصد وزن آن باشد به آن آهک کم مایه گفته می شود .

مفاهیم آهک چیست؟

هر گاه بر روی اکسید کلسیم آب بریزد بر اثر عملیات شیمیایی با آب ایجاد یک ن گرما می کند که موجب تبخیر بخشی از آب می شود و این ماده شی بر اثر جذب آب متورم و بزرگ شده و به شکل گرد و به رنگ سفید یا خاکستری در می آید که به آن در اصطلاح آهک مرده گویند و هر گاه به این ماده آب اضافه شود به شیر آهک تبدیل می شود و اگر آن را صاف کنیم یا در صافی قرار دهیم محلول هیدروکسید سدیم به وجود می آید که رنگ آن خاکستری و اندکی تیره می باشد و در اصطلاح به آن آب آهک گویند. این عنصر کاربرد های زیادی در صنایع شیمیایی دارد مثلا در تهیه پرکلرین، هیدروکسید فلزات، هیدروکسید سدیم، آمونیاک و به ویژه در استخراج منیزیم و بسیاری از فلزات از دریا و کف دریا کاربرد فراوانی دارد.

کاربرد ها و ویژگی های آهک :

● حرارت، اگر به آهک آب اضافه شود از خود انرژی گرمایی آزاد و تولید می کند

● اکسید کلسیم یکی از اجزای مهم سیمان است

● این ماده در بنا سازی و ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد

● استفاده از آهک در صنعت آسفالت برای بالا رفتن مقاومت در مقابل آب

● از اکسید کلسیم در صنایع کاغذ سازی برای بازیافت کاغذ ها استفاده می شود

● پر کردن درز ها و سوراخ ها و جلوگیری از نفوذ آب کاربرد فراوانی دارد

● این ماده در کارخانه قند و شکر برای تصفیه چغندر قند و نیشکر بسیار کاربرد دارد

● این ماده نیز در صنایع دارو سازی برای تولید دارو و انواع قرص به کار می رود

کوره ایستاده از انواع کوره هایی است که برای تامین نیاز های کارخانه هایی همچون کارخانه قند استفاده می شد و در آن سنگ آهک از بالا ریخته می شد و مواد پخته شده از ته کوره تخلیه می شدند.

چند کاربرد جالب آهک

1- استفاده در تولید حرارت و گرما

در هنگام اضافه کردن آب به آهک در طی فرایند هیدراته شدن آن انرژی گرمایی زیادی آزاد می شود که می توان از این انرژی گرمایی استفاده کرد.


پترو کیمیای آکام


2- استفاده برای تولید نور

زمانی که این ماده شیمیایی تا دمای ۲۴۰۰ درجه سانتیگراد حرارت ببیند، نوعی درخشش از خود بروز می دهد. این درخشش تا قبل از اختراع الکتریسیته بسیار کاربرد داشته است و از نور آن استفاده می شده است.

3- استفاده در تولید سیمان

اکسید کلسیم یکی از ضروری ترین و مهمترین اجزا در تولید سیمان در کارخانه های سیمان می باشد. لذا استفاده از این ماده در صنعت مهمی چون سنعت تولید سیمان نیز بسیار کاربرد دارد.

4- استفاده در تولید بیودیزل یا سوخت زیستی

در تولید بیودیزل یا سوخت زیستی این ماده پر کاربرد به عنوان یک قلیا کاربرد دارد .

5- کاربرد این ماده شیمیایی در صنایع پتروشیمی

استفاده از آهک و ماده دیگری به نام فنل فتالئین در منابع ذخیره آب در پتروشیمی ها برای تشخیص ph آب بسیار پر کاربرد است .

6- استفاده در صنایع کاغذ سازی

از اکسید کلسیم در صنایع کاغذ سازی برای بازیافت هیدروکسید سدیم از کربنات سدیم استفاده می شود.

7- استفاده در تولید گچ

بسیاری از پیشینیان و ایرانیان باستان برای ساختن بناها و ساختمان های خود از گچ با پایه های آهکی استفاده می کردند .بناهایی که هم اکنون و پس از گذشت سال ها و قرن ها هنوز پا برجا و دست نخورده باقی مانده اند .این موضوع حاکی از استحکام بسیار زیاد گچ با پایه های آهکی در ساختن بناها است .

8- استفاده در صنایع شیمیایی

از اکسید کلسیم در فرایندی تحت عنوان گوگرد زدایی گاز دودکش استفاده می شود .در این فرایند دی اکسید گوگرد از اگزوز در فرآیندی معروف به گوگرد زدایی حذف می شود .

پرکلرین,  تری پلی فسفات سدیم,  سولفات روی,  سولفات آهن,  اسید سولفوریک,  آب اکسیژنه,  کربنات سدیم,  سیلیکاژل سفید,  اسید استیک,  آهک هیدراته,  اکسید آهن,  سیلیکاژل نارنجی,  سیلیکاژل آبی,  سولفور سدیم,  کربنات سدیم سنگین,  اسید فسفریک خوراکی,  فروش اسید سولفوریک,  اسید سیتریک,  بوراکس,  اسید کلریدریک,  اسید فسفریک,  سولفات مس,  کربنات سدیم سبک,  گوگرد,  آهک,  سود پرک,  آب اکسیژنه ترک,  بوراکس,  آب ژاول,  سیلیکاژل,  قیمت سود پرک,  پلی آلومینیوم کلراید,  اسید بوریک,  سولفات آلومینیوم,  تولید کننده سود پرک,  جوهر نمک,  هیپوکلریت کلسیم,  اکسید آهن قرمز,  هیدروکسید سدیم,  اسید نیتریک, 

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643