سیلیکاژل آبی

سیلیکاژل آبی، ترکیبی از خانواده سیلیکاژل است که با هدف جذب رطوبت در صنایع مختلف به کار می رود. این ماده، توانایی فوق العاده ای در جذب رطوبت دارد و برای محافظت دستگاه ها و تجهیزات حساس به رطوبت مانند وسایل مخابراتی، نظامی و الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. ترانسفورماتورها دستگاه هایی هستند که در تولید و انتقال برق در مکان های مختلف به کار می روند.

سیلیکاژل در محافظت از کالاها در برابر رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد، که می تواند از فساد و خوردگی جلوگیری کند. دی اکسید سیلیکون ماده اصلی ژل سیلیکا است که به صورت دانه های ریز و کریستالی موجود می باشد. به عنوان یک ماده خشک کن ، ژل سیلیکا میل قوی به مولکول های آب دارد. ژل سیلیکا برای مقاصد مختلف در بسته ها یا فله های بزرگ موجود است. ژل سیلیکا رطوبت را جذب می کند و نتایج آسیب زا رطوبت را محدود می کند.

هر محصولی که با رطوبت زیاد مانند چرم ، ویتامین ها و کالاهای الکتریکی آسیب ببیند درون بسته بندی آن از ژل سیلیس استفاده می شود.

سیلیکاژل آبی ماده ای است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و رطوبت را جذب می کند و اغلب برای محدود کردن اثرات مخرب رطوبت استفاده می شود. سیلیکاژل انواع مختلف ، رنگ و اندازه های مختلف دارد. در این جا به طور خلاصه در مورد اینکه چرا سیلیکاژل در رنگ های مختلفی به وجود می آید و سیلیکاژل آبی توضیح داده می شود و سه رنگی که اغلب دیده می شود عبارتند از: سیلیکاژل آبی ، نارنجی و سفید. رنگ ژل سیلیکا چگونه تغییر می کند؟

سیلیکاژل آبی

رنگ آبی آن به علت کلرید کبالت در آن است. دلیل استفاده از کلرید کبالت در سیلیکاژل آبی ، این است که به شما اجازه می دهد ژل سیلیس آبی به محض رسیدن به ظرفیت جذب خود ، صورتی روشن شود ، به عبارت دیگر این یک شاخص برای نشان دادن پر شدن ظرفیت سیلیکاژل آبی از رطوبت است. پس از صورتی رنگ شدن سیلیکاژل آبی، می توان سیلیکاژل آبی را با گرما فعال کرد تا رطوبت خشک شود. هنگامی که دوباره آبی رنگ شد ، آماده استفاده است. از سیلیکاژل آبی در اطراف غذا استفاده نکنید زیرا کلرید کبالت سمی است. ایجاد و دفع سیلیکاژل آبی دشوار است زیرا کلرید کبالت سمی است.

سیلیکاژل آبی با نشان دادن پر شدن ظرفیت سیلیکاژل آبی به کاربران امکان می دهد تا هنگام خشک شدن، مجدداً شارژ شود یا جایگزین شود. خشک شدن را با تغییر رنگ نشان می دهد زیرا از رطوبت اشباع می شود. نشان دادن سیلیکاژل آبی از نظر شیمیایی و انتقال از یک رنگ به رنگ دیگر به علت جذب رطوبت است و در نهایت اشباع می شود. این ویژگی باعث می شود که سیلیکاژل آبی برای از بین بردن رطوبت هوا و گازها ایده آل باشد. هنگامی که مهره ها رطوبت را به خود می گیرند ، به تدریج به رنگ آبی روشن تبدیل می شوند و هنگامی که صورتی روشن می شوند ، ژل تقریباً 80 درصد از وزن خود را آب جذب کرده است ، کریستال های رنگی از رنگ آبی به صورتی تبدیل می شوند و یک نشانگر تصویری آسان است برای اینکه نشان دهد ژل با رطوبت اشباع شده است. این نشان می دهد که ژل نیاز به تعویض یا بازسازی دارد. در مقابل ، اشکال سیلیکاژل بدون نشانگر راهی برای تعیین سطح اشباع فراهم نمی کند ، در نتیجه ارزیابی میزان رطوبت جذب شده توسط خشک کن ، باعث ایجاد مشکل می شود. سیلیکاژل آبی یک مهره یا گرانول است و حاوی کلرید کبالت (نمکی از فلزات سنگین) است. کلرید کبالت یک رنگ آبی عمیق است و زمانی که سیلیکاژل آبی خشک می شود و با اشباع شدن از آبی به صورتی تبدیل می شود.

کاربرد سیلیکاژل آبی :

سیلیکاژل آبی می تواند در بسیاری از کاربردهای مشابه سایر سیلیکاژل ها استفاده شود، اما به دلیل افزودن نشانگر رطوبت (کلرید کبالت) ، از سیلیکاژل آبی نباید در تماس مستقیم با محصولات با مصارفی مانند مواد غذایی یا دارویی استفاده شود.

سیلیکاژل آبی قیمت پایین تری نسبت به سیلیکاژل نارنجی دارد و در عین حال استانداردها و عملکرد یکسانی را نیز دارد. با این حال ، استفاده از سیلیکاژل آبی به دلیل ممنوعیت آن در اتحادیه اروپا محدود شده است. با وجود این واقعیت ، سیلیکاژل آبی هنوز برای استفاده در ایالات متحده موجود است.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

112926-00-8 ,

1037123954231001B2.jpg 1037123954231001B2.jpg

نام:

سیلیکاژل|آبی|5-3 ,

فرمول شیمیایی:

H2o3si ,

گروه رنگ:

آبی ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

112926-00-8 ,

جرم مولی (گرم در مول):

60.08 ,

اندازه بلور (مش):

3-5 ,

توضیحات

سیلیکاژل آبی

از سیلیکاژل بعنوان مؤثرترین و قویترین ماده رطوبت گیر در میان رطوبت گیرها استفاده می شود. رطوبت موجود در هوا بر روی محصولات در مراحل تولید، نگهداری و جابجائی همواره خسارات و آثار مخربی به جا می گذارد. بوی نم، خوردگی، کپک، قارچ زدگی، زنگ زدگی، مه زدگی و ... از آثار زیان بار رطوبت است.سیلیکاژل با جذب مولکولهای آب ، رطوبت نسبی محیط پیرامون خود را کاهش می دهد و در نتیجه هر نوع کالایی را در برابر آثار و آسیبهای زیان بار رطوبت در نگهداری و حمل و نقل محصولات محافظت می کنند.

سیلیکاژل آبی از ترکیب سیلیکاژل با نمک کبالت بدست می آید. این ترکیب جدید در زمان اشباع شدن با رطوبت از آبی تیره به رنگ صورتی تغییر می یابد.

این نوع سیلیکاژل وقتی خشک است به رنگ آبی تیره و یا بنفش است و بعد از جذب رطوبت به تدریج تغییر رنگ داده و به رنگ صورتی و صورتی کم رنگ در می آید. در این مرحله سیلیکاژل می بایستی تعویض و یا احیا گردد.

سیلیکاژل آبی عموماً برای محصولاتی که نسبت به رطوبت هوا حساسیت بیشتری دارند مورد استفاده قرار می گیرد زیرا غیر فعال یا اشباع شدن آن بوسیله رطوبت به راحتی قابل تشخیص است.همچنین بهتر است این نوع سیلیکاژل در صنایع دارویی و غذایی کمتر مورد استفاده قرار گیرد. این نوع سیلیکاژل نیز در درجه حرارت °120 و بمدت تقريبا 12 ساعت قابل احیا و قابل استفاده مجدد می باشد. گرچه با هربار احیا شدن در صدی از ظرفیت جذب آن کاسته می شود و استفاده از آن در موارد حساس توصیه نمی گردد.

• برخی مصارف سیلیکاژل :

شیشه های دو جداره

خشک کن های جذبی هوا

تجهیزات و تسلیحات نظامی

صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

انبارداری ( مواد غذائی، شیمیائی، داروئی و . . . )

حمل و نقل ( کانتینرهای حمل، کشتی ها و . . . )

تجهیزات و وسایل مخابراتی، الکترونیکی وکامپیوتری

تولید گازهای صنعتی ( اکسیژن ، دی اکسید کربن و . . . )

نیروگاه ها و شبکه های توزیع نیروی برق ( ترانسفورماتورهای قدرت ، توربین ها و . . . )

آثار باستانی و موزه ها ( اسناد ارزشمند، کلکسیونهای تمبر و عکس، سکه، نقره جات، جواهرات و . . . )

صنایع داروئی و آزمایشگاهی ( کیتهای تشخیص و پزشکی، دارو، ویتامین ها، قرص های جوشان و . . . )

صنایع بسته بندی ( کیف و کفش، غذا، پودر، صنایع دستی و چرمی، اشیاء و تجهیزات حساس و کوچک

 • سیلیکاژل|آبی|5-3
  سیلیکاژل|آبی|5-3
  سیلیکاژل|آبی|3-1
  سیلیکاژل|آبی|3-1
 • کاربرد سیلیکاژل در فرآورده های گوشتی

  کاربرد سیلیکاژل در فرآورده های گوشتی

  جلوگیری از فاسد شدن گوشت با استفاده از [(a)|سیلیکاژل|/فروش-سیلیکاژل-نارنجی]

  نگهداری از ترانسفورماتور با استفاده از سیلیکاژل آبی

  نگهداری از ترانسفورماتور با استفاده از سیلیکاژل آبی

  ترانسفورماتورها دستگاه هایی هستند که در تولید، انتقال، توزیع و بهره برداری از پروژه های برق در مکان های مختلف به کار می روند. هر گونه تداخل یا نقص در عملکرد دستگاه های ترانسفورماتور برق می تواند صدمات بسیار جدی به سیستم برق رسانی وارد کند.ترانسفورماتورها به شدت نیاز به مراقبت و نگهداری دارند تا از بروز اتفاقات ناگوار برای آن ها جلوگیری شود. اهمیت انواع ترانس در تأمین جریان برق یک منطقه به اندازه ای است که نگهداری از آن به روش های مختلف تأمین می شود. استفاده از ذرات سیلیکاژل آبی نیز یکی از این روش های نگهداری است.

  کاربرد سیلیکاژل در تولید قطعات الکترونیکی

  کاربرد سیلیکاژل در تولید قطعات الکترونیکی

  [(a)|سیلیکاژل|/فروش-سیلیکاژل-نارنجی] و یا دی اکسید سیلیسیم یک ماده‌ی رطوبت گیر است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده‌ دارای فرمول شیمیایی SiO2 بوده و دارای ساختار سه بعدی چهار وجهی است. [(a)|سیلیکاژل|/فروش-سیلیکاژل-نارنجی] از لحاظ ابعاد روزنه‌های تخلخل آن در سه نوع مختلف در صنعت و بازار وجود دارد.

  شرایط ایمنی و نگهداری سیلیکاژل آبی

  شرایط ایمنی و نگهداری سیلیکاژل آبی

  در این مقاله قصد داریم شرایط ایمنی و نگهداری سیلیکاژل آبی را برای شما تشریح کنیم. هرچند که این ماده‌ی شیمیایی قابلیت اشتعال ندارد و سمی نیز نمی‌باشد.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643