کربنات سدیم سبک

یکی از رایج ترین ترکیبات شیمیای که کاربردهای متنوعی در صنعت و موارد مختلف دارد، کربنات سدیم سبک است که توسط شرکت پترو کیمیای آکام تولید و همچنین به فروش میرسد. نام دیگر این ماده سودا اش (Soda Ash) می باشد که معمولاً به شکل پودر جامد سفید رنگ با دانه بندی ریز است. ماهیت وجودی این نمک معدنی به طور طبیعی به شکل تک آبه می باشد. در واقع علت نامگذاری این ماده به نام کربنات سدیم سبک به علت چگالی پایین این ماده در واحد وزن آن می باشد. این ماده در بسته بندی هایی در وزن های مختلف در بازار به فروش می رسد و در صورت سفارش مشتری، امکان تولید گرانول های سدیم کربنات سبک نیز وجود دارد. شرکت پترو کیمیای آکام به عنوان عرضه کننده، تولید کننده و فروشنده این ماده فعالیت دارد و با ارائه بهترین قیمت کربنات سدیم سبک در خدمت شما سروران گرامی می باشد.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۴۹۷-۱۹-۸ ,

Sodium-Carbonate1.jpg Sodium-Carbonate1.jpg
Carbonat-Sangin1.jpg Carbonat-Sangin1.jpg
carbonat-sangine2.jpg carbonat-sangine2.jpg

نام:

کربنات سدیم|سنگین ,

فرمول شیمیایی:

Na2CO3 ,

درصد خلوص (%):

99.5 ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۴۹۷-۱۹-۸ ,

شماره استاندارد بین المللی:

45P3261C7T ,

جرم مولی (گرم در مول):

105.9884 ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

2.54 ,

دمای ذوب (°C):

851 ,

دمای جوش (°C):

‎1600 ,

اسیدیته (pka):

3.67 ,

توضیحات

کاربردهای کربنات سدیم

کربنات سدیم یا به صورت طبیعی در طبیعت یافت می شود; و یا حاصل از ترکیب طبیعی کلرید سدیم (نمک طعام)می باشد. این ترکیب کاربرهای زیادی از جمله صنعت تولید شیشه دارد.

دو شکل متفاوت سنگین و سبک از کربنات سدیم وجود دارد. برای اولین بار نوع سبک آن به دست آمده سپس به نوع سنگین تبدیل شده است. کربنات سدیم سبک شامل کمتر از 0.5٪ کلرید سدیم می باشد. کربنات سدیم سنگین تحت آبرسانی کربنات سدیم سبک ابتدا به مونو هیدرات (Na2CO3.H2O) و سپس تحت متد نم زدایی و با افزایش اندازه بلور افزایش تراکم بدست می آید.

دو نوع فوق الذکر استفاده های مختلفی نیز دارند:

عمده کاربرد کربنات سدیم سنگین جامد در ساخت شیشه می باشد، که به عنوان یک شار جهت ذوب سیلیس (شن و ماسه) استفاده می شود.

کاربردهای سنتی کربنات سدیم سبک جهت ساخت

محلول مواد شیمیایی مختلف می باشد.

تولید کربنات سدیم

دو منبع اصلی جهت کربنات سدیم وجود دارد:

الف) نمک و کربنات کلسیم (تحت فرایند"سولوی")

ب) کربنات سدیم و هیدروژن کربنات

مصارف کربنات سدیم :

- نرم کننده آب

- عامل ضد رسوبی

- باز قوی و الکترولیت

-تولید شیمیایی شیشه

- از بین برنده لکه های روغن و گریس

- صنایع شوینده ها و صابون

- صنایع رنگ و رنگسازی

- صنایع نساجی

- صنایع چرمسازی

- واحدهای تصفیه نمک

خواص فیزیکی

شکل ظاهری: سفید

حالت: پودری

بسته بندی: بصورت کیسه های 50 کیلوگرمی و جامبوبگ می باشد.

 • کربنات سدیم|سبک
  کربنات سدیم|سبک
 • خواص فیزیکی، شیمیایی کربنات سدیم

  خواص فیزیکی، شیمیایی کربنات سدیم

  [(a)|کربنات سدیم|/کربنات-سدیم]، نمک اسید کربنیک و یکی از رایج ترین نمک های شیمیایی در صنعت است. این ترکیب با نام های متداول خاکستر سودا، کریستال های سودا و در حالت تک آبه به شکل کربنات های کریستاله شناخته می شوند. این نمک کربناته در آب، محلول است. [(a)|کربنات سدیم|/کربنات-سدیم] به شکل پودر جامد سفید رنگ و بدون بو است که می تواند رطوبت هوا را جذب کند. محلول آبی این نمک معدنی دارای خاصیت قلیایی است. [(a)|کربنات سدیم|/کربنات-سدیم] به عنوان یک ماده نرم کننده آب های با سختی بالا مورد استفاده قرار می گیرد. آب سخت، به آبی اطلاق می شود که حاوی درصد بالایی از یون های کلسیم و منیزیم است.

  کربنات سدیم سبک

  کربنات سدیم سبک

  [(a)|کربنات سدیم سبک|/کربنات-سدیم-سبک-نمک-سدیم] در دمای 851 درجه سانتی گراد ذوب می شود؛ با حرارت دادن این ماده، فرآیند تجزیه شدن آغاز می شود، به همین دلیل است که تعیین نقطه جوش برای آن امکان پذیر نیست. سدیم کربنات سبک، یک نمک معدنی است بنابراین مسأله فشار بخار برای آن کمتر مورد توجه قرار دارد. این پودر سفید رنگ در آب محلول است و حلالیت آن با افزایش دما، افزایش پیدا می کند.

  استفاده از کربنات سدیم سبک در پیش تصفیه پساب واحدهای پتروشیمی

  استفاده از کربنات سدیم سبک در پیش تصفیه پساب واحدهای پتروشیمی

  همانطور که می دانید واحدهای پتروشیمی در سراسر جهان جزو صنایع مادر محسوب می شوند که مواد اولیه تولید بسیاری از محصولات مختلف را از نفت خام، تولید می کنند. در واحدهای پتروشیمی، مواد شیمیایی زیادی وجود دارد که هر کدام دارای خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی هستند. [(a)|کربنات سدیم سبک|/کربنات-سدیم-سبک-نمک-سدیم] نیز از این امر مستثنی نیست. این ماده برای تصفیه پساب خروجی از مرحله فرآیندی پتروشیمی استفاده می شود.
  تصفیه پساب خروجی واحدهای پتروشیمی از واحد آب شیرین کن، اهمیت زیادی دارد چرا که این پساب ها حاوی مقادیر زیادی نمک هستند و موجب آلوده کردن محیط زیست می شوند. اگر مقدار زیادی نمک وارد آب شود، دمای آب افزایش می یابد و اکوسیستم جانداران آب را به خطر می اندازد. حذف این نمک ها با استفاده از ترکیب [(a)|کربنات سدیم سبک|/کربنات-سدیم-سبک-نمک-سدیم] و سایر ترکیبات لخته ساز میسر است.

  کاربرد کربنات سدیم در تولید دی اکسید کربن

  کاربرد کربنات سدیم در تولید دی اکسید کربن

  در فرآیند تولید [(a)|کربنات سدیم|/کربنات-سدیم]، بازیابی دی اکسید کربن و آمونیاک از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که این دو ماده به عنوان مواد اولیه این نوع واکنش محسوب می شوند.

  کاربردهایی از کربنات سدیم سبک که از آن بی خبر بودید

  کاربردهایی از کربنات سدیم سبک که از آن بی خبر بودید

  کربنات سدیم سبک ، یک ترکیب شیمیایی با خاصیت قلیایی است که به پودر شوینده یا سودا اَش نیز شهرت یافته است. در ساختمان مولکولی این نمک معدنی، یون های سدیم و کربنات وجود دارند که همین یون ها باعث افزایش حلالیت این ماده در آب و به وجود آمدن خاصیت بازی در محلول می شوند.

  شرایط نگهداری و ایمنی کربنات سدیم سبک

  شرایط نگهداری و ایمنی کربنات سدیم سبک

  کربنات سدیم سبک بدون آب، رایج ترین فرم این نمک معدنی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. اگرچه این نمک به فرم های هیدراته، هفت آبه، ده آبه و مونو هیدراته نیز وجود دارد اما در اثر تماس با هوای خشک یا منابع حرارت، سریعاً مولکول های آب خود را از دست می دهند و به فرم بدون آب تبدیل می شوند.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643