Command 'db2' Has 0 Member(s) But 1 Result(s) Returned From DataBase!
کربنات سدیم سبک | سودا اش | قیمت کربنات سدیم | پترو کیمیا

کربنات سدیم سبک

یکی از رایج ترین ترکیبات شیمیای که کاربردهای متنوعی در صنعت و موارد مختلف دارد، کربنات سدیم سبک است که توسط شرکت پترو کیمیای آکام تولید و همچنین به فروش میرسد. نام دیگر این ماده سودا اش (Soda Ash) می باشد که معمولاً به شکل پودر جامد سفید رنگ با دانه بندی ریز است. ماهیت وجودی این نمک معدنی به طور طبیعی به شکل تک آبه می باشد. در واقع علت نامگذاری این ماده به نام کربنات سدیم سبک به علت چگالی پایین این ماده در واحد وزن آن می باشد. این ماده در بسته بندی هایی در وزن های مختلف در بازار به فروش می رسد و در صورت سفارش مشتری، امکان تولید گرانول های سدیم کربنات سبک نیز وجود دارد.

کربنات سدیم سبک یکی از انواع سدیم کربنات ها است که از نظر شیمیایی کامل ولی نسبت به نوع سنگین آن دارای چگالی کمتر و اندازه سایز کوچکتر می باشد. هر کدام از این مواد بر اساس ویژگی های خود در مکان های خاصی کاربرد دارند. به عنوان مثال از سدیم کربنات سنگین در صنعت خصوصا صنعت شیشه سازی استفاده بسیاری می شود ولی از نوع سبک آن به طور عمده در صنایع شیمیایی استفاده می گردد.

شرکت پترو کیمیای آکام به عنوان عرضه کننده، تولید کننده و فروشنده این ماده فعالیت دارد و با ارائه بهترین قیمت کربنات سدیم سبک در خدمت شما سروران گرامی می باشد.

کربنات سدیم سبک

کربنات سدیم سبک یک ماده شیمیایی می باشد. این محصول به نام سوداش Soda Ash نیز شهرت یافته است. از خصوصیات ظاهری ان پودر جامد شکلی است که دارای رنگ سفید می باشد. این محصول شیمیایی دارای چگالی پایین می باشد.

فرمول شیمیایی و ساختار کربنات سدیم سبک


پترو کیمیای آکام


Na2CO3فرمول شیمیایی کلسیم کربنات (سبک و سنگین) :

لازم به ذکر است که این دو نوع ماده دارای فرمول و ساختار شیمیایی کاملا مشابه می باشند.

کربنات سدیم سبک را می توان به عنوان یک ماده شیمیایی پایه برای کارکرد فلز و آب استفاده کرد.

از دیگر نام های کربنات سدیم سبک می توان به سودا اش (که نمک سدیم اسید کربنیک است) ، کربنات دو سود، کریستال سودا و سودای شستشو اشاره نمود . لازم به ذکر است که خلوص سدیم کربنات ها را بر اساس سدیم اکسید اعلام میکنند برای مثال هر یک کیلو گرم سدیم کربنات دارای حدود 85/0 کیلوگرم اکسید سدیم می باشد.

کربنات سدیم سبک یک ماده پودری شکل بوده و جاذب رطوبت است. همچنین بدون بو بوده که نمی‌تواند از جهت بویایی به انسان ها آسیبی برساند. رنگ سدیم کربنات سفید بوده و زیر دست قابل لمس است. سودا اش یک ماده قلیایی به حساب می‌آید در آب محلول بوده و در گلیسرول قابل حل بوده و در اتانول، استون و دی اتیل اتر غیر قابل حل می باشد. دارای اشکال مختلفی از جمله انهیدروس، مونو هیدرات، هپتا هیدرات و دکا هیدرات می باشد که به ترتیب دارای نقطه ی ذوب 851 درجه سانتیگراد، 100 درجه سانتیگراد، 32 درجه سانتیگراد و 34 درجه سانتیگراد می باشند. کربنات سدیم سبک مانند سنگین دارای فشار بخار ناچیزی است و یک جاذب رطوبت می باشد. دارای نقطه ی ذوب 851 درجه سلسیوس می باشد. کربنات سدیم از جمله کربنات سدیم سبک در اثر حرارت زیاد تجزیه شده و گاز کربن دی اکساید را تولید می نماید به همین خاطر برای آن نقطه جوشی تعریف نمی شود. کربنات سدیم سبک نسبت به سنگین آن دارای دانسیته ی کمتری می باشد.


پترو کیمیای آکام


کاربرد کربنات سدیم سبک

از جمله کاربرد های کربنات سدیم سبک میتوان به استفاده آن ها در صنعت کاغذسازی، صابون سازی و ساخت چسب ها و از بین بردن سختی آب اشاره نمود. همچنین برای حذف رسوب های دستگاه ها از جمله ماشین های بخار می توان از این مواد استفاده نمود. در بسیاری از کارگاه های آجر پزی به عنوان خمیر کننده از این ماده استفاده می کنند. یکی از کاربرد های مهم کربنات سدیم سبک استفاده در صنعت مواد شوینده می باشد زیرا یک گند زدای قوی به شمار می آید.

از کربنات سدیم سبک همچنین در مراحل پردازش ابریشم استفاده می شود. در پتروشیمی نیز به عنوان عامل خنثی کننده فرآیند ها مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد استفاده از کربنات سدیم سبک

استفاده در ساخت صابون و مواد شوینده و مواد پاک کننده

در تولید شیشه

در تولید مواد شیمیایی مانند سیلیکات سدیم، کرومات سدیم، بی کربنات سدیم و پر کربنات

مورد استفاده در صنعت کاغذ

مورد استفاده در تولید پارچه

از بین برنده لکه هاب روغنی

در زمینه تصفیه نمک

بیشترین استفاده از کربنات سدیم سبک

بیشترین استفاده از کربنات سدیم سبک در تولید شیشه می باشد، جایی که دمای ذوب شن و ماسه مورد استفاده در شکل گیری شیشه را کاهش می دهد و در "کارایی" و یا شکل دادن محصولات شیشه ای مانند کارد و شیشه مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از کربنات سدیم سبک در ساخت صابون و مواد شوینده نیز قابل ذکر است، که در آن به عنوان سازنده و یا پرکننده استفاده می شود. همچنین از کربنات سدیم سبک در تولید مواد شیمیایی مانند سدیم سیلیکات، بی کربنات سدیم و پرکربنات، و کرومات سدیم و دی کرومات از کربنات سدیم سبک استفاده می شود. در زمینه تولید کاغذ ، تصفیه آب، درمان پساب، متالورژی و ... از کربنات سدیم سبک استفاده می شود.

شیرین سازی آب توسط کربنات سدیم سبک

شیرین سازی آب توسط کربنات سدیم سبک صورت می گیرد، مخصوصا امروزه که دسترسی به آب های شِرین تقریبا در بیشتتر نقاط جهان کم شده است.همچنین برای تمیز کردن هوا و نرم شدن آب استفاده می شود. با توجه به نگرانی های محیط زیست، افزایش تقاضای کربنات سدیم سبک برای حذف دی اکسید گوگرد و اسید هیدروکلریک افزایش می یابد. تولید کنندگان شیمیایی از کربنات سدیم سبک عنوان یک واسطه استفاده می کنند تا محصولاتی را مانند شیرین کننده آب را تولیدکنند، مشکلات فیزیکی را کاهش دهند.

تولید کربنات سدیم سبک

از روشهای متعددی می توان سدیم کربنات را به دست آورد

1-روش سولوی

2-روش لبلانک

3-روش Hou

روش سولوی:

در این روش از مواد اولیه آهک ، نمک سدیم کلراید و آمونیاک استفاده می شود که طبق واکنش های زیر کربنات سدیم تولید می کنند.

واکنش های تولید سدیم کربنات به روش سولوی :

CaCO3 CO2+ CaO


2NH3 + CO2 + H2O (NH4)2CO3


(NH4)2CO3 + CO2 + H2O 2NH4HCO3


NH4HCO3 + NaCl NaHCO3+ NH4Cl


2NaHCO3 Na2CO3+ CO2 + H2O


سنگ آهک و نمک در کشور ایران به فراوانی یافت می شود و در تامین آنها مشکل وجود ندارد. همچنین آمونیاک نیز در واحد های تولید اوره و آمونیاک کشور قابل دسترس می باشد.

یکی دیگر از روش های بدست آوردن کربنات سدیم سبک خاکستر گیاهان می باشد.

فرایندLeblanc

در این فرایند ابتدا سدیم کلراید را در اسیدسولفوریک (H2SO4) می جوشانند و در این مرحله سدیم سولفور و گاز کربن دی اکساید آزاد می شوند. سپس با گرم کردن سدیم سولفات همراه آهک و زغال، سدیم کربنات و دی اکسید کربن و کلسیم سولفور حاصل می شود. متاسفانه این روش دارای مشکلاتی از قبیل تولید کلسیم سولفید می شود که موجب بروز مشکلاتی برای بشر و محیط زیست میگردد. به همین دلیل این روش در بسیاری کشورها منسوخ شده است.

فرایند Hou

این فرایند تا حدودی مشابه به فرایند سولوای می باشد. ولی با این تفاوت که به جای استفاده از آهک و گاز کربن دی اکساید و آمونیاک از سدیم کلراید استفاده می گردد و در دمای بالای 35 درجه سلسیوس نمک را اضافه کرده و سپس سرد می نماییم در این روش آمونیوم کلراید ته نشین شده را با فیلتر جدا کرده و ادامه ی مراحل را انجام می دهیم.

این روش در مقایسه با روش قبلی دارای فوایدی می باشد. برای مثال با حل کردن کلسیم کلراید موجب جلوگیری از تولید آمونیوم کلراید شده که خود دارای مصارف گوناگونی در کشاورزی می باشد. به همین دلیل این روش امروزه در مقایسه با روش های دیگر بسیار مورد استفاده می باشد.


پترو کیمیای آکام


خطرات مرتبط با کربنات سدیم سبک

این ماده اگر به صورت نادرست استفاده شود، می تواند سلامت و ایمنی شما را با خطر رو به رو کند. استنشاق کربنات سدیم سبک شیمیایی می تواند منجر به عوارض جانبی مانند التهاب دستگاه تنفسی، سرفه، تنگی نفس و آسیب به ریه شود. تنفس کربنات سدیم سبک می تواند ریه های شما را تحت تاثیر قرار دهد یا شرایط بدتر مانند آسم حاد یا مزمن یا بیماری مزمن ریوی را تحریک کند. استنشاق می تواند بینی، گلو و دستگاه تنفسی شما را نیز مورد آسیب قرار دهد.

تماس با چشم کربنات سدیم سبک می تواند باعث آسیب دائمی قرنیه و یا سوختگی های احتمالی شود. در خانه از کربنات سدیم سبک استفاده می کنید، از خوردن یا استنشاق گرد و غبار کربنات سدیم سبک دوری کنید. با توجه به این خطرات بالقوه، کربنات سدیم سبک باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد.

ایمنی کربنات سدیم سبک

برای محافظت از سلامتی خود در هنگام استفاده از این ماده ، از عینک ، دستکش، کت آزمایشگاهی و یک دستگاه تنفس گرد و غبار معتبر استفاده کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض کربنات سدیم سبک، از این دستورالعمل های کمک های اولیه استفاده کنید:

استنشاق : هوای تازه استنشاق کنید. اگر تنفس وجود نداشت، تنفس مصنوعی را بلافاصله انجام دهید.

تماس با چشم : اگر لنز در چشم دارید آن را به سرعت خارج کنید. بلافاصله چشم ها را با مقدار زیادی آب به مدت حداقل 15 دقیقه بشویید و به چشم پزشک مراجعه کنید.

تماس با پوست : پوست را با مقدار زیادی آب بشورید. لباس های آلوده را از بین ببرید.

بلعیدن: در صورت بلعیدن این ماده دو لیوان آب یا شیر حتما بنوشید.

در تمامی حالت ها بعد از انجام دادن اقدامات اولیه حتما فرد باید به مراکز پزشکی و درمانی مراجعه کند.

شرایط نگهداری کربنات سدیم سبک

این ماده را در یک محل سرد نگه دارید. توجه داشته باشید که مکان مورد نظر برای نگه داری کربنات سدیم شبک دارای تهویه مناسب و قوی باشد. هر ظرفی را که با این مواد شیمیایی در ارتباط است را محکم بسته بندی کنید. دمای ذخیره را بیش از 24 درجه سانتیگراد (75.2 درجه فارنهایت) قرار ندهید.

کربنات سدیم سبک را همانند نوع سنگین آن را باید در کیسه های پلی اتیلنی (PE) و به دور از رطوبت نگه داری نمود زیرا جاذب رطوبت می باشند.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۴۹۷-۱۹-۸ ,

Carbonat-Sangin1.jpg Carbonat-Sangin1.jpg
carbonat-sangine2.jpg carbonat-sangine2.jpg
sodiumcarbonateheavy.jpg sodiumcarbonateheavy.jpg

نام:

کربنات سدیم|سنگین ,

فرمول شیمیایی:

Na2CO3 ,

درصد خلوص (%):

99.5 ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۴۹۷-۱۹-۸ ,

شماره استاندارد بین المللی:

45P3261C7T ,

جرم مولی (گرم در مول):

105.9884 ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

2.54 ,

دمای ذوب (°C):

851 ,

دمای جوش (°C):

‎1600 ,

اسیدیته (pka):

3.67 ,

توضیحات

کاربردهای کربنات سدیم

کربنات سدیم یا به صورت طبیعی در طبیعت یافت می شود; و یا حاصل از ترکیب طبیعی کلرید سدیم (نمک طعام)می باشد. این ترکیب کاربرهای زیادی از جمله صنعت تولید شیشه دارد.

دو شکل متفاوت سنگین و سبک از کربنات سدیم وجود دارد. برای اولین بار نوع سبک آن به دست آمده سپس به نوع سنگین تبدیل شده است. کربنات سدیم سبک شامل کمتر از 0.5٪ کلرید سدیم می باشد. کربنات سدیم سنگین تحت آبرسانی کربنات سدیم سبک ابتدا به مونو هیدرات (Na2CO3.H2O) و سپس تحت متد نم زدایی و با افزایش اندازه بلور افزایش تراکم بدست می آید.

دو نوع فوق الذکر استفاده های مختلفی نیز دارند:

عمده کاربرد کربنات سدیم سنگین جامد در ساخت شیشه می باشد، که به عنوان یک شار جهت ذوب سیلیس (شن و ماسه) استفاده می شود.

کاربردهای سنتی کربنات سدیم سبک جهت ساخت

محلول مواد شیمیایی مختلف می باشد.

تولید کربنات سدیم

دو منبع اصلی جهت کربنات سدیم وجود دارد:

الف) نمک و کربنات کلسیم (تحت فرایند"سولوی")

ب) کربنات سدیم و هیدروژن کربنات

مصارف کربنات سدیم :

- نرم کننده آب

- عامل ضد رسوبی

- باز قوی و الکترولیت

-تولید شیمیایی شیشه

- از بین برنده لکه های روغن و گریس

- صنایع شوینده ها و صابون

- صنایع رنگ و رنگسازی

- صنایع نساجی

- صنایع چرمسازی

- واحدهای تصفیه نمک

خواص فیزیکی

شکل ظاهری: سفید

حالت: پودری

بسته بندی: بصورت کیسه های 50 کیلوگرمی و جامبوبگ می باشد.

 • خواص فیزیکی، شیمیایی کربنات سدیم

  خواص فیزیکی، شیمیایی کربنات سدیم

  [(a)|کربنات سدیم|/کربنات-سدیم]، نمک اسید کربنیک و یکی از رایج ترین نمک های شیمیایی در صنعت است. این ترکیب با نام های متداول خاکستر سودا، کریستال های سودا و در حالت تک آبه به شکل کربنات های کریستاله شناخته می شوند. این نمک کربناته در آب، محلول است. [(a)|کربنات سدیم|/کربنات-سدیم] به شکل پودر جامد سفید رنگ و بدون بو است که می تواند رطوبت هوا را جذب کند. محلول آبی این نمک معدنی دارای خاصیت قلیایی است. [(a)|کربنات سدیم|/کربنات-سدیم] به عنوان یک ماده نرم کننده آب های با سختی بالا مورد استفاده قرار می گیرد. آب سخت، به آبی اطلاق می شود که حاوی درصد بالایی از یون های کلسیم و منیزیم است.

  کربنات سدیم سبک

  کربنات سدیم سبک

  [(a)|کربنات سدیم سبک|/کربنات-سدیم-سبک-نمک-سدیم] در دمای 851 درجه سانتی گراد ذوب می شود؛ با حرارت دادن این ماده، فرآیند تجزیه شدن آغاز می شود، به همین دلیل است که تعیین نقطه جوش برای آن امکان پذیر نیست. سدیم کربنات سبک، یک نمک معدنی است بنابراین مسأله فشار بخار برای آن کمتر مورد توجه قرار دارد. این پودر سفید رنگ در آب محلول است و حلالیت آن با افزایش دما، افزایش پیدا می کند.

  استفاده از کربنات سدیم سبک در پیش تصفیه پساب واحدهای پتروشیمی

  استفاده از کربنات سدیم سبک در پیش تصفیه پساب واحدهای پتروشیمی

  همانطور که می دانید واحدهای پتروشیمی در سراسر جهان جزو صنایع مادر محسوب می شوند که مواد اولیه تولید بسیاری از محصولات مختلف را از نفت خام، تولید می کنند. در واحدهای پتروشیمی، مواد شیمیایی زیادی وجود دارد که هر کدام دارای خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی هستند. [(a)|کربنات سدیم سبک|/کربنات-سدیم-سبک-نمک-سدیم] نیز از این امر مستثنی نیست. این ماده برای تصفیه پساب خروجی از مرحله فرآیندی پتروشیمی استفاده می شود.
  تصفیه پساب خروجی واحدهای پتروشیمی از واحد آب شیرین کن، اهمیت زیادی دارد چرا که این پساب ها حاوی مقادیر زیادی نمک هستند و موجب آلوده کردن محیط زیست می شوند. اگر مقدار زیادی نمک وارد آب شود، دمای آب افزایش می یابد و اکوسیستم جانداران آب را به خطر می اندازد. حذف این نمک ها با استفاده از ترکیب [(a)|کربنات سدیم سبک|/کربنات-سدیم-سبک-نمک-سدیم] و سایر ترکیبات لخته ساز میسر است.

  کاربرد کربنات سدیم در تولید دی اکسید کربن

  کاربرد کربنات سدیم در تولید دی اکسید کربن

  در فرآیند تولید [(a)|کربنات سدیم|/کربنات-سدیم]، بازیابی دی اکسید کربن و آمونیاک از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که این دو ماده به عنوان مواد اولیه این نوع واکنش محسوب می شوند.

  کاربردهایی از کربنات سدیم سبک که از آن بی خبر بودید

  کاربردهایی از کربنات سدیم سبک که از آن بی خبر بودید

  کربنات سدیم سبک ، یک ترکیب شیمیایی با خاصیت قلیایی است که به پودر شوینده یا سودا اَش نیز شهرت یافته است. در ساختمان مولکولی این نمک معدنی، یون های سدیم و کربنات وجود دارند که همین یون ها باعث افزایش حلالیت این ماده در آب و به وجود آمدن خاصیت بازی در محلول می شوند.

  شرایط نگهداری و ایمنی کربنات سدیم سبک

  شرایط نگهداری و ایمنی کربنات سدیم سبک

  کربنات سدیم سبک بدون آب، رایج ترین فرم این نمک معدنی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. اگرچه این نمک به فرم های هیدراته، هفت آبه، ده آبه و مونو هیدراته نیز وجود دارد اما در اثر تماس با هوای خشک یا منابع حرارت، سریعاً مولکول های آب خود را از دست می دهند و به فرم بدون آب تبدیل می شوند.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643