هیدروکسید سدیم

هیدروکسید سدیم ، ترکیب شیمیایی است که در قدیم با نام محلول قلیایی از آن یاد می شده و امروزه نیز به عنوان یکی محلول با خاصیت بازی قوی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب هیدروکسید سدیم در بازار مواد شیمیایی با نام کاستیک سودا یا محلول سود پرک نیز شناخته می شود و به عنوان یک افزودنی در تولید محصولات غذایی به شمار می رود.

آیا اطلاعاتی در مورد هیدروکسید سدیم دارید؟

هیدروکسید سدیم که از آن به عنوان سود پرک یا سود سوز آور نیز یاد می شود یک ماده ای شیمیایی قلیایی است که با استفاده از اسیدها به آسانی خنثی می گردد. هیدروکسید سدیم یک ماده ی سفید رنگ بی بو می باشد که به شدت تمایل در حل شدن درآب دارد . هیدروکسید سدیم همچنین قابلیت آن را دارد که از محیط اطراف خود رطوبت جذب کند و در رطوبت جذب شده با حل شدن می توانند زیان های را ایجاد کند به همین دلیل نوع بسته بندی هیدروکسید سدیم ویژه باشد و از رطوبت دور نگه داری گردد. وقتی این محصول در ارتباط با آب قرار می گیرد به یون های تشکیل دهنده ی خود یعنی یعنی یون سدیم و یون هیدروکسید تبدیل می شود . در اتانول و متانل ونیز حلالیت های قابل توجهی دارد امروزه در شیمی الی و در بیشتر آزمایشگاه ها و صنایع تولیدکننده ی مواد و سنتزکننده ی مواد جدید به شدت به وجود هیدروکسید سدیم نیاز است و این مورد باعث می شود نیاز به این ماده افزایش یابد که قاعدتا افزایش تولید هیدروکسید سدیمرا به همراه دارد .

آزمایش هایی با ماده شیمیایی هیدروکسید سدیم:

هیدروکسید سدیم قدرت واکنش با سایر مواد شیمیایی را به طور قابل توجهی دارد و به همین دلیل برای سنتز و تولید مواد بسیار از آن به طور مازاد در صنعت و آزمایشگاه ها استفاده می شود و به آسانی با اسید ها نیز خنثی می گردد. در اثر واکنش با اسیدها ، با و نمک باز مربوطه تولید می شود که نمک تولید شده می تواند یک نمک خنثی تولید کند که این امر به قدرت اسید مربوطه بستگی دارد.از دیگر واکنش های بسیار دیده شده مربوط به هیدروکسید سدیم واکنش آن با فلزات است .

هیدروکسید سدیم در عمل واکنش با فلز آلومینیوم گاز هیدروژن تولید می‌کند.

2Al + 2 NaOH + 6 H2O → 2 NaAl(OH)4 + 3 H2


در حین اجرای واکنش های هیدروکسید سدیم باید احتیاط های لازم در نظر گرفته شود زیرا در برخی موارد واکنش حاصل می تواند به شدت گرما زا باشد . خطرات جبران ناپذیری به وجود آید .

کاربردهای هیدروکسید سدیم تنها به مواردی که از آن ها اطلاع دارید مثلا:در یاطری سازی،یا در زمینه رنگ رزی و ... محدود نمی شود. با حل کردن هیدروکسید سدیم در آب می توان یک محلولی به دست آورد که برای تخریب بافت های زنده به کار رود. در صنایع غذایی با استفاده از هیدروکسید سدیم اقداماتی از جمله شستن یا پوست کندن میوه ها و سبزیجات، آماده سازی قهوه و شکلات، تولید رنگ کارامل، تولید نوشیدنی های بدون الکل و سفت کردن بستنی انجام پذیر است .

نکات ایمنی در رابطه با هیدروکسید سدیم:

از تماس مستقیم هیدروکسید سدیم با پوست خود در حد توان دور نگه دارید و در صورت تماس حتما پوست را به مدت 15 دقیقه با آب شستشو دهید، اقدام بعدی مراجعه سریع به پزشک می باشد. برای جلوگیری از این اتفاق از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.می توانید با استفاده از نکات ایمنی خطرات مرتبط با این ماده شیمیایی را به صفر برسانید.در بسته بندی های این محصول به نکات ایمنی توجه شده است و همچنین برای آگاهی مشتریان از این موارد بروشوری را به عنوان راهنما،همراه محصول قرار داده ایم، بتوانیم مشکلات و مسایلی که ممکن است اتفاق بیفتد را به حداقل برسانیم.برای تهیه هیدروکسید سدیم شیمیایی می توانید با ما تماس بگیرید،تا متخصصان ما بتوانند در زمینه خرید این محصول شما را راهنمایی کنند و در مورد قیمت به شما اطلاعات دقیق بدهند.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1310-73-2 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

Y ,

1-hidroxid.jpg 1-hidroxid.jpg
5-hidroxid.jpg 5-hidroxid.jpg
6-hidroxid.jpg 6-hidroxid.jpg

نام:

هیدروکسید سدیم (سود پرک) ,

فرمول شیمیایی:

Na.OH ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1310-73-2 ,

شماره استاندارد بین المللی:

SHS500 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

Y ,

p to m:

1.63486 ,

HR:

3 ,

فشار بخار:

7391 ,

چگالی نسبی:

2.13 ,

حالت در دمای 25 °C:

S del ,

جرم مولی (گرم در مول):

40 ,

دمای ذوب (°C):

318.3 ,

دمای جوش (°C):

1390 ,

توضیحات

هیدروکسید سدیم |سود پرک | سود سوزآور|

یکی از کاربردهای هیدروکسید سدیم اسکراب گاز به منظور حذف اسیدهای مخلوط در آن قبل از تزریق به محیط بازمی باشداز جمله این قبیل گازها می توان به گازهای حاصل از سوختن سوخت های فسیلی که حاوی مقدار قابل توجهی از دی اکسید گوگردهستند اشاره نمود. متدهای بسیاری جهت به دام انداختن گاز دی اکسید گوگرد وجود دارند. یکی از شناخته شده ترین این متدها که بصورت گسترده مورد استفاده قرار دارد، اسکراب گازهای مخلوط در محلول سدیم و کلسیم هیدروکسید می باشد. این متد در فرایندهای پالایشی متنوع مانند تصفیه بوکسیت استفاده می شود.

یکی دیگر از کاربردهای اصلی سدیم هیدروکسید در پروسه تولید کاغذ از چوب می باشد. این پروسه شامل متدهای متفاتی از جمله متد "کرافت" بوده که در متد مذکور چوب را با یک محلول حاوی مخلوطی از سولفید سدیم و هیدروکسید سدیم پالایش و پاکسازی می شود;از جمله این محصولات نامطلوب می توان به لیگنین، روغنهای نامحلول و سلولز خالص برگ ها اشاره نمود. سلولز پس از خالص سازی اولیه در این متد، همچنین طی فراوریهای مراحل بعدی، به اصلی ترین محصول جهت تولید کاغذ تبدیل می گردد.

سایر کاربردهای سدیم هیدروکسید عبارتند از: تولید محصولات فعال سطحی (سورفکتانت‌ها )، صابون و سفید کننده ها. صابون و سفیدکننده ها معمولا تحت متد عبور گاز کلر از محلول هیدروکسید سدیم، که منجر به تولید یک محلول حاوی کلرات سدیم (سدیم هیپوکلریت) می گردد، تولید می شوند:

هیدروکسید سدیم در ساخت مواد شیمیایی آلی استفاده می شود. یکی از مهم ترین آنها اپوگیپروپان یا اکسید پروپیلن (epoxypropane ) می باشد که جهت تولید ترکیبات پلیورتانها استفاده می شود. پروپن تصفیه شده با کلر در آب، در هنگام اضافه نمودن محلول سدیم هیدروکسید یا کلسیم هیدروکسید منجر به تولید مخلوطی شامل کلروپروپان-2-ol و از کلروپروپان-1-ol و همچنین فرمهای متفاوت اپوگیپروپان(Epoxypropane) می شود.

ذخایر بزرگ کلرید سدیم (سنگ نمک) در اقصی نقاط جهان یافت می شوند. این ذخایر تقریبا خالص و اغلب در عمق چند صد متری سطح زمین قرار دارند. برخی از این سنگهای نمک در عمق 3000 متری و با شکافهایی 30 متری و ضخامت 500 متر (شکل 4)موجود می باشند. به گفته دانشمندان این صخره های نمکی در دوره تریاس (200میلین سال قبل)از تبخیر دریاها بوجود آمدند. به عنوان مثال این گونه صخره های نمکی در اروپا از بریتانیا تا لهستان (در امتداد چشایر، لنکشایر، استافوردشایر و کلیولند) وجود دارند. این چنین صخرهای نمکی همچنین در سراسر ایالات متحده به ویژه در لوئیزیانا و تگزاس پیدا شده اند.

پیلهای جیوه ای:

سود سوزآور به عنوان یک محلول با خلوص 50% است. این غلظت از خلوص در اغلب بازارهای جهانی مورد تایید بوده، تولید شده و به فروش می رسد. در برخی موارد، سود سوز آور تحت متد تبخیر به خلوص 75٪ رسانیده و سپس تا دمای 750-850درجه کلوین جهت تولید هیدروکسید سدیم گرم می شود.

 • هیدروکسید سدیم (سود پرک)
  هیدروکسید سدیم (سود پرک)
  هیدروکسید سدیم (سود مایع)
  هیدروکسید سدیم (سود مایع)
 • کاربردهای سدیم هیدروکسید

  کاربردهای سدیم هیدروکسید

  [(a)|هیدروکسید سدیم|/هیدروکسید-سدیم] (کاستیک سودا) یکی محصولات جانبی حاصل از پروسه تولید کلر تحت استفاده از محلول نمک سدیم کلراید می باشد. دسترسی آسان و همچنین قابلیت واکنش پذیری بالای سدیم کلراید آن را به یکی از ارزان ترین و پر کاربردترین محلولهای قلیایی تبدیل ساخته است.

  فواید اقتصادی هیدروکسید سدیم درتولید خمیر کاغذ و صنعت کاغذ سازی

  فواید اقتصادی هیدروکسید سدیم درتولید خمیر کاغذ و صنعت کاغذ سازی

  یکی از کاربردهای مهم [(a)|هیدروکسید سدیم|/هیدروکسیدسدیم]، سود پرک جامد، استفاده از آن در تهیه خمیر کاغذ و صنعت کاغذ سازی است. این ماده به همراه ترکیب شیمیایی کلرین، در تولید کاغذ به کار می روند. علاوه بر این دو ماده، اسیدها، آب اکسیژنه و ... نیز در کارخانه کاغذ سازی مصرف می شوند اما این مطلب صرفاً به بررسی جنبه اقتصادی [(a)|هیدروکسید سدیم|/هیدروکسیدسدیم] و کلرین اختصاص دارد.

  آیا می دانید هیدروکسید سدیم در مواد غذایی وجود دارد؟

  آیا می دانید هیدروکسید سدیم در مواد غذایی وجود دارد؟

  محلول قلیایی هیدروکسید سدیم یک ترکیب قلیایی قوی است که به حالت یون های سدیم و هیدروکسید محلول در آب، در مواد غذایی یافت می شوند. نکته قابل توجه در مورد این ترکیب شیمیایی این است که همواره دقت داشته باشید محلول این ترکیب را هرگز در ظروف شیشه ای نگهداری نکنید؛ محلول قلیایی کاستیک سودا می تواند با سیلیس موجود در شیشه واکنش دهد و آن را تخریب کند. بهترین روش برای نگهداری و ذخیره محلول هیدروکسید سدیم، استفاده از ظروف پلاستیکی است. علاوه بر محلول، این ترکیب به شکل جامد گرانول یا پرک های سفید رنگ نیز در بازار به فروش می رسند. برای تهیه محلول هایی از این جامدات باید مقادیر معینی از آن را در حجم مشخصی آب حل نمود.

  استفاده از کربنات سدیم سبک در پیش تصفیه پساب واحدهای پتروشیمی

  استفاده از کربنات سدیم سبک در پیش تصفیه پساب واحدهای پتروشیمی

  همانطور که می دانید واحدهای پتروشیمی در سراسر جهان جزو صنایع مادر محسوب می شوند که مواد اولیه تولید بسیاری از محصولات مختلف را از نفت خام، تولید می کنند. در واحدهای پتروشیمی، مواد شیمیایی زیادی وجود دارد که هر کدام دارای خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی هستند. [(a)|کربنات سدیم سبک|/کربنات-سدیم-سبک-نمک-سدیم] نیز از این امر مستثنی نیست. این ماده برای تصفیه پساب خروجی از مرحله فرآیندی پتروشیمی استفاده می شود.
  تصفیه پساب خروجی واحدهای پتروشیمی از واحد آب شیرین کن، اهمیت زیادی دارد چرا که این پساب ها حاوی مقادیر زیادی نمک هستند و موجب آلوده کردن محیط زیست می شوند. اگر مقدار زیادی نمک وارد آب شود، دمای آب افزایش می یابد و اکوسیستم جانداران آب را به خطر می اندازد. حذف این نمک ها با استفاده از ترکیب [(a)|کربنات سدیم سبک|/کربنات-سدیم-سبک-نمک-سدیم] و سایر ترکیبات لخته ساز میسر است.

  کاربرد هیدروکسید سدیم در حذف گوگرد در چاه های استخراج نفت

  کاربرد هیدروکسید سدیم در حذف گوگرد در چاه های استخراج نفت

  [(a)|هیدروکسید سدیم|/هیدروکسیدسدیم] با فرمول شیمیایی NaOH، ورقه های نازک سفید رنگ با نام های سود پرک، کاستیک سودا یا سود سوزآور، ماده قلیایی بسیار قوی می باشد که دمای ذوب آن 1390 درجه سانتی گراد و چگالی آن 13/2 است. [(a)|هیدروکسید سدیم|/هیدروکسیدسدیم] قابلیت انحلال در آب را دارد و رطوبت هوا را خیلی سریع جذب خود می کند. به همین علت هنگام حمل و نقل، این ماده باید تحت پوشش های حفاظتی لازم قرار گیرد.

  روش تولید هیدروکسید سدیم مایع

  روش تولید هیدروکسید سدیم مایع

  بیش از 70 درصد از کل هیدروکسید سدیم مایع تولید شده با استفاده از این روش تولید می‌شود. در این روش از ماده‌ای به نام آزبست برای جداسازی محصولات جانبی [(a)|هیدروکسید سدیم|/هیدروکسیدسدیم] مانند کلرین که به وفور در فرآیند تولید [(a)|هیدروکسید سدیم|/هیدروکسیدسدیم] تولید می‌شود، استفاده می‌کنند.

  بررسی شرایط نگهداری و ایمنی هیدروکسید سدیم

  بررسی شرایط نگهداری و ایمنی هیدروکسید سدیم

  سود پرک همان سدیم هیدروکسید (NaOH) است که از سود مایع ساخته می‌شود. این ماده به رنگ سفید است و بوی نامطبوعی دارد و در تمام غلظت‌های شیمیایی خورنده و خطرناک است. به دلیل کاربرد بسیار زیاد هیدروکسید سدیم در صنایع شیمیایی باید دستورالعمل‌های ویژه‌ای برای کار با این ماده‌ی شیمیایی خطرناک در تمامی جوانب رعایت شود.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643