سولفور سدیم

سولفور سدیم یا سولفید سدیم، ترکیب معدنی جامد به رنگ زرد است که معمولاً به شکل پرک موجود می باشد. این ترکیب شیمیایی در بسیاری صنایع کاربرد دارد؛ صنایعی نظیر چرم سازی، تولید رنگ های گوگردی و انواع رنگدانه ها، جداسازی یون های فلزی در استخراج فلزات از سنگ معدن، نساجی، دباغی و ...، مهم ترین موارد کاربردی ترکیب سولفور سدیم هستند.

سولفور سدیم در صنعت خمیر و کاغذ ، تصفیه آب ، صنایع نساجی و فرآیندهای مختلف ساخت شیمیایی از جمله تولید مواد شیمیایی لاستیکی ، رنگهای گوگرد و بازیابی روغن استفاده می شود. سولفور سدیم همراه با فرم هیدرات آن هنگام تماس با هوای مرطوب ، سولفید هیدروژن (H2S) را آزاد می کند. H2S یک فرستنده گازی درون زا است که دارای خواص ضد التهابی و ضد پپتوتیکی است. همراه با سولفیدهای دیگر ، اثرات ضد التهابی و محافظ بافت سولفور سدیم در مدل های التهاب و استرس اکسیداتیو مورد بررسی قرار گرفته است. جالب است بدانید ، سولفور سدیم نقش محافظت کننده در برابر ایسکمی قلبی یا آسیب مجدد جریان خون دارد ، همچنین از ریه ها در برابر آسیب ناشی از ونتیلاتور محافظت می کند. البته هنوز کاملاً مشخص نشده است.

نمکهای سولفور سدیم محلول در آب هستند که محلول قلیایی قوی دارند. هنگام قرار گرفتن در معرض هوای مرطوب ، سولفور سدیم رطوبت را جذب می کنند و می توانند به طور خودجوش گرم شوند و مواد احتراق اطراف را آتش بزنند. در چنین شرایطی سولفید هیدروژن نیز منتشر می شود، که بوی شبیه تخم مرغ پوسیده دارد.

اشتعال پذیری سولفور سدیم

تنها ماده بسیار قابل اشتعال در گروه سولفیدهای معدنی ، سولفید هیدروژن است. با این حال ، برخی سولفیدهای معدنی دیگر ، مانند سولفور سدیم ، می توانند به صورت خودبخود گرم شوند و حتی اگر در معرض هوای مرطوب قرار بگیرند ، خود را روشن کنند.

در صورت قرار گرفتن در معرض شعله ، سولفور سدیم گاز دی اکسید گوگرد را آزاد می کند که تحریک کننده و سمی است.

واکنش پذیری سولفور سدیم

سولفورهای معدنی معمولاً اساسی هستند (بعضی از آنها کاملاً خوب هستند ، بنابراین با اسیدها ناسازگار هستند)

بسیاری از این ترکیبات در حال کاهش عوامل هستند (آنها به شدت با مواد اکسید کننده واکنش نشان می دهند).

نمک های سولفید ساده (مانند سولفور سدیم ، سولفید پتاسیم و سولفید آمونیوم) با اسیدها واکنش جدی نشان می دهند و گاز سولفید هیدروژن را آزاد می کنند که بسیار سمی و قابل اشتعال است.

سولفور سدیم قابل اشتعال است. و می تواند هنگام گرم شدن یا شوکه شدن منفجر شود.

به شدت با کربن ، مانند ذغال سنگ ، نمک های دیازونیوم ، اکسید کننده های قوی و آب واکنش نشان می دهند.

سمیت سولفور سدیم

بسیاری از اعضای گروه سولفیدهای معدنی مانند پایه های قوی عمل می کنند و می توانند باعث سوختگی شدید پوست شوند.

این خاصیت به حلالیت آن بستگی دارد. نامحلول ترین سولفیدهای معدنی (به عنوان مثال مرکوریوم (II) سولفید و سولفید کادمیوم) سوز آور نیستند.

سولفور سدیم برای محیط زیست خطرناک است ، و ارگانیسم های آبزی را تهدید می کند.

موارد استفاده سولفور سدیم

در خانه از سولفور سدیم برای خنثی کردن زهکشی ها ، در تمیز کردن محصولات (برای فر و حمام)، محصولات مو ، مواد شوینده ماشین ظرفشویی و کیسه های هوا در اتومبیل استفاده می شود.

در صنعت از سولفور سدیم در مواد تمیز کننده ، سیمان و ساخت مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود.

خطرات سولفور سدیم برای سلامتی

قرار گرفتن در معرض سولفور سدیم در کشورهای در حال توسعه رایج است. این مواد خورنده در غلظت کم در محصولات مختلف خانگی یافت می شوند.

قلیاهای خورنده باعث نکروز مایعات می شوند. این باعث هضم چربی ها در غشای سلولی ، از بین رفتن سلول و اجازه ورود آن به بافت مخاط می شود.

قرار گرفتن سولفور سدیم در دهان

در بافت گوارشی این سولفیدها التهاب اولیه ایجاد می کنند ، به دنبال آن نکروز بافت و سپس تنگی ایجاد می شود.

بیمارانی که مقدار کمی مصرف کرده اند ممکن است دچار سوزش و سوختگی درجه یک (هایپرآمی و ورم) در دهان و حنجره ، مری یا معده شوند.

بیمارانی که مقدار متوسطی مصرف کرده اند ممکن است دچار سوختگی درجه دو شوند (تاول های سطحی ، فرسایش و زخم) و ممکن است دچار تنگی (معمولاً مری) شوند.

برخی از بیماران بخصوص کودکان خردسال ممکن است در دستگاه تنفسی فوقانی دچار ورم شوند.

مبتلایان به مسمومیت شدید ناشی از بلع ممکن است دچار سوختگی و نکروز جدی در معده با عوارضی از قبیل: سوراخ شدن (مری ، معده و گاهی اوقات دوازدهه) ، و خونریزی دستگاه گوارش شوند.

همچنین ممکن است باعث: افت فشار خون ، افزایش ضربان قلب ، تاکی پنه ، تنگی ، (عمدتا مری) ، سرطان مری و دستگاه تنفسی فوقانی شود.

استنشاق سولفور سدیم

استنشاق مختصر می تواند باعث سرفه و برونکاسپاسم شود.

اگر مقدار زیادی از سولفور سدیم استنشاق شود ممکن است باعث ایجاد ورم در دستگاه تنفسی فوقانی ، و همچنین سوختگی ، استیدور و در موارد نادر ، صدمات حاد ریوی شود.

سولفور سدیم در معرض چشم

این می تواند منجر به تحریک شدید ملتحمه ، کم خونی ، نقص اپی تلیال قرنیه ، ایسکمی اندام ، از بین رفتن دائمی بینایی و در موارد شدید سوراخ شود.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1313-82-2 , 1313-84-4 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

N ,

1363591100.jpg 1363591100.jpg

نام:

سولفور سدیم ,

فرمول شیمیایی:

Na2S ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1313-82-2 , 1313-84-4 ,

شماره استاندارد بین المللی:

SJY500 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

N ,

p to m:

3.1896 ,

HR:

3 ,

چگالی نسبی:

1.856 ,

حالت در دمای 25 °C:

S deliq ,

جرم مولی (گرم در مول):

78.0452 ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

1.856 ,

دمای ذوب (°C):

1176 ,

حلالیت پذیری در آب (گرم/ 100 گرم):

12.4 ,

توضیحات

سولفور سدیم

نام علمی: سولفور سدیم با دفرمول شیمیایی Na2s

• نام دیگر: سولفید سدیم

ماده زرد رنگ متمایل به قرمز است که در آب و الکل حل می شود با اکسیژن واکنش می دهد و به صورت مایع و پرک و کلوخه تولید می شود.

ماده سولفور سدیم به شدت با هوا و رطوبت ترکیب و مولکولهایش تجزیه می گردد و این امر موجب ضعیف شدن عملکرد آن می شود، باید تا حد امکان از رسیدن هوا به ماده جلوگیری نمود.

سولفور سدیم آتش زا بوده و با آب ، رطوبت و سایر مواد شیمیایی و فلزی واکنش داده، لذا می بایستی در جای خشک و خنک و دور از تابش خورشید و در انبارهای مسقف نگهداری شود.

• مصارف سولفور سدیم:

دباغی: موبری پوست

معدن: جداسازی سنگ فلز

صنایع کاغذسازی: تولیدخمیرکاغذ

صنایع شیمیایی: تولید رنگ‌های گوگردی

نساجی: کاهش عناصر رنگ‌های گوگردی

• خواص فیزیکی:

شکل ظاهری: زرد رنگ

 • سولفور سدیم

  سولفور سدیم

  [(a)|سولفور سدیم|/سولفور-سدیم-Na2s] یا ترکیب سولفید سدیم، نوعی نمک معدنی است که از به هم پیوستن 2 اتم سدیم و یک اتم گوگرد تشکیل می شود. به طور معمول، تعداد 9 مولکول آب در ساختار مولکولی این ترکیب وجود دارد به همین دلیل این نمک، در آب حل می شود. محلول شامل نمک سولفید سدیم خاصیت قلیایی دارد؛ در صورتی که این ترکیب در مجاورت رطوبت هوا قرار بگیرد، مولکول های آب از ساختار آن خارج می شوند و جامد باقی مانده، بویی شبیه به تخم مرغ فاسد تولید می کند.

  کاربرد سولفور سدیم در تهیه رنگدانه های کادمیوم

  کاربرد سولفور سدیم در تهیه رنگدانه های کادمیوم

  یکی از صنایعی که روزانه مقدار زیادی از ترکیب [(a)|سولفور سدیم|/سولفور-سدیم-Na2s] را برای تولید محصولات خود مصرف می کنند، کارخانه های تولید رنگ و رنگدانه هستند. انواع ترکیبات رنگزای گوگردی با استفاده از نمک سولفور سدیم تهیه می شوند. این ماده به عنوان یک احیا کننده در فرآیندهای تولید رنگدانه به کار می رود. در این مطلب قصد داریم به بررسی مراحل تهیه رنگدانه های کادمیوم بپردازیم.

  کاربرد سولفور سدیم در صنایع چرم و پوست

  کاربرد سولفور سدیم در صنایع چرم و پوست

  استفاده از مواد شیمیایی در تمام صنایع، همواره مشکلات زیست محیطی را به همراه داشته است. صنایع دباغی، تولید چرم و پوست نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

  کاربرد سولفور سدیم در تولید خمیر کاغذ

  کاربرد سولفور سدیم در تولید خمیر کاغذ

  استفاده از ترکیب [(a)|سولفور سدیم|/سولفور-سدیم-Na2s] برای حذف لیگنین موجود در چیپس چوب در فرآیندهای کارخانه، دقیقاً پس از اکسیداسیون و بازیابی مواد سلولزی در کوره ها انجام می شود.

  کاربرد سولفور سدیم در صنایع نساجی

  کاربرد سولفور سدیم در صنایع نساجی

  ترکیب شیمیایی [(a)|سولفور سدیم|/سولفور-سدیم-Na2s] به عنوان یک عامل کاهش دهنده و حل کننده در فرآیندهای رنگرزی کتان به کار می رود؛ البته این ماده ماهیت سمی بسیار بالایی دارد و می تواند ترکیب غیر بهداشتی و مضر سولفید هیدروژن را تولید کند.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643