سولفور سدیم

سولفور سدیم یا سولفید سدیم، ترکیب معدنی جامد به رنگ زرد است که معمولاً به شکل پرک موجود می باشد. این ترکیب شیمیایی در بسیاری صنایع کاربرد دارد؛ صنایعی نظیر چرم سازی، تولید رنگ های گوگردی و انواع رنگدانه ها، جداسازی یون های فلزی در استخراج فلزات از سنگ معدن، نساجی، دباغی و ...، مهم ترین موارد کاربردی ترکیب سولفور سدیم هستند.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1313-82-2 , 1313-84-4 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

N ,

1363591100.jpg 1363591100.jpg

نام:

سولفور سدیم ,

فرمول شیمیایی:

Na2S ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1313-82-2 , 1313-84-4 ,

شماره استاندارد بین المللی:

SJY500 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

N ,

p to m:

3.1896 ,

HR:

3 ,

چگالی نسبی:

1.856 ,

حالت در دمای 25 °C:

S deliq ,

جرم مولی (گرم در مول):

78.0452 ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

1.856 ,

دمای ذوب (°C):

1176 ,

حلالیت پذیری در آب (گرم/ 100 گرم):

12.4 ,

توضیحات

سولفور سدیم

نام علمی: سولفور سدیم با دفرمول شیمیایی Na2s

• نام دیگر: سولفید سدیم

ماده زرد رنگ متمایل به قرمز است که در آب و الکل حل می شود با اکسیژن واکنش می دهد و به صورت مایع و پرک و کلوخه تولید می شود.

ماده سولفور سدیم به شدت با هوا و رطوبت ترکیب و مولکولهایش تجزیه می گردد و این امر موجب ضعیف شدن عملکرد آن می شود، باید تا حد امکان از رسیدن هوا به ماده جلوگیری نمود.

سولفور سدیم آتش زا بوده و با آب ، رطوبت و سایر مواد شیمیایی و فلزی واکنش داده، لذا می بایستی در جای خشک و خنک و دور از تابش خورشید و در انبارهای مسقف نگهداری شود.

• مصارف سولفور سدیم:

دباغی: موبری پوست

معدن: جداسازی سنگ فلز

صنایع کاغذسازی: تولیدخمیرکاغذ

صنایع شیمیایی: تولید رنگ‌های گوگردی

نساجی: کاهش عناصر رنگ‌های گوگردی

• خواص فیزیکی:

شکل ظاهری: زرد رنگ

 • سولفور سدیم

  سولفور سدیم

  [(a)|سولفور سدیم|/سولفور-سدیم-Na2s] یا ترکیب سولفید سدیم، نوعی نمک معدنی است که از به هم پیوستن 2 اتم سدیم و یک اتم گوگرد تشکیل می شود. به طور معمول، تعداد 9 مولکول آب در ساختار مولکولی این ترکیب وجود دارد به همین دلیل این نمک، در آب حل می شود. محلول شامل نمک سولفید سدیم خاصیت قلیایی دارد؛ در صورتی که این ترکیب در مجاورت رطوبت هوا قرار بگیرد، مولکول های آب از ساختار آن خارج می شوند و جامد باقی مانده، بویی شبیه به تخم مرغ فاسد تولید می کند.

  کاربرد سولفور سدیم در تهیه رنگدانه های کادمیوم

  کاربرد سولفور سدیم در تهیه رنگدانه های کادمیوم

  یکی از صنایعی که روزانه مقدار زیادی از ترکیب [(a)|سولفور سدیم|/سولفور-سدیم-Na2s] را برای تولید محصولات خود مصرف می کنند، کارخانه های تولید رنگ و رنگدانه هستند. انواع ترکیبات رنگزای گوگردی با استفاده از نمک سولفور سدیم تهیه می شوند. این ماده به عنوان یک احیا کننده در فرآیندهای تولید رنگدانه به کار می رود. در این مطلب قصد داریم به بررسی مراحل تهیه رنگدانه های کادمیوم بپردازیم.

  کاربرد سولفور سدیم در صنایع چرم و پوست

  کاربرد سولفور سدیم در صنایع چرم و پوست

  استفاده از مواد شیمیایی در تمام صنایع، همواره مشکلات زیست محیطی را به همراه داشته است. صنایع دباغی، تولید چرم و پوست نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

  کاربرد سولفور سدیم در تولید خمیر کاغذ

  کاربرد سولفور سدیم در تولید خمیر کاغذ

  استفاده از ترکیب [(a)|سولفور سدیم|/سولفور-سدیم-Na2s] برای حذف لیگنین موجود در چیپس چوب در فرآیندهای کارخانه، دقیقاً پس از اکسیداسیون و بازیابی مواد سلولزی در کوره ها انجام می شود.

  کاربرد سولفور سدیم در صنایع نساجی

  کاربرد سولفور سدیم در صنایع نساجی

  ترکیب شیمیایی [(a)|سولفور سدیم|/سولفور-سدیم-Na2s] به عنوان یک عامل کاهش دهنده و حل کننده در فرآیندهای رنگرزی کتان به کار می رود؛ البته این ماده ماهیت سمی بسیار بالایی دارد و می تواند ترکیب غیر بهداشتی و مضر سولفید هیدروژن را تولید کند.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643