سولفات مس

سولفات مس، یک نمک معدنی است که به طور گسترده در صنایع مختلف نظیر کشاورزی، تولید مواد شیمیایی، داروسازی و آزمایشگاه های تحقیقاتی به کار می رود. این نمک معدنی شامل مس دو ظرفیتی است که با نام زاج یا کات کبود نیز شناخته می شود و معمولاً به رنگ آبی تیره وجود دارد. فرآیند انحلال این نمک در آب، یک واکنش گرمازا است.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۷۷۵۸-۹۸-۷ ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

Y ,

CuSo4.jpg CuSo4.jpg

نام:

سولفات مس ,

فرمول شیمیایی:

CuSO4 ,

درصد خلوص (%):

23 ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۷۷۵۸-۹۸-۷ ,

شماره استاندارد بین المللی:

CNP250 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

Y ,

p to m:

6.52307 ,

HR:

3 ,

چگالی نسبی:

2.284 ,

حالت در دمای 25 °C:

S ,

جرم مولی (گرم در مول):

249.684 ,

دمای ذوب (°C):

110 °C (− 4H2O) ,

حلالیت پذیری در آب (گرم/ 100 گرم):

31.6 ,

توضیحات

سولفات مس

فرمول شیمیایی مس سولفات که در اصل یک نمک است به صورت CuSO4 می‌باشد که از واکنش ساده‌ی میان یک ترکیب مسی و سولفوریک اسید ایجاد خواهد شد ونام دیگر آن کات کبود است

سولفات مس ریزمغذی کشاورزی ، کات کبود ، و یا به رنگ آبی و بدون بو که دارای کاربردهایی در زمینه های کشاورزی ، صنعتی ، شیمی ، و طب دارد. برای تهیه سولفات مس می توان از مس و اسید سولفوریک استفاده کرد. سولفات مس پنج آبه به سهولت در آب حل می شود وقتی کریستال های آبی سولفات مس در شعله باز گرما داده می شوند بدون آب می شوندو به رنگ سفید خاکستری تبدیل می شوند.

مس سولفات یک ترکیب شیمیایی چند کاره دارای گستره ی وسیعی از کاربرد ها در کشاورزی ,پزشکی وصنایع شیمیایی می باشد.

کریستال های سولفات مس در هوای خشک به تدریج شکفته می شودوبه پودر تبدبل میشود

مس سولفات می تواند در آزمایشگاه از واکنش بین ترکیبات متنوع مس با سولفوریک اسید تهیه شود .بااین وجود مس از لحاظ تجاری به صورت ورقه های بزرگ وبه عنوان یک منبع اقتصادی در دسترس است.

مس سولفات یک ترکیب شیمیایی چند کاره دارای گستره ی وسیعی از کاربرد ها در کشاورزی ,پزشکی وصنایع شیمیایی می باشد.

مصارف سولفات مس

سولفات مس به عنوان نگهدارنده، در فرآیند رنگ‌سازی استفاده می‌کردند.

سولفات مس پنج آبه در کشاورزی به عنوان ضد قارچ برای کنترل ویروس ها و بیماری های قارچی محصولات ، میوه ها و سبزی ها استفاده می شود.

برای رفع کمبود مس می توان سولفات مس محلول در آب را به خاک اضافه کرد

سولفات مس در آبکاری به عنوان الکترولیت استفاده می شود.

در تولید رنگ های آبی و سبز ، در رنگرزی معادن آبکاری ، رنگ مو، تولید سموم قارچ کش ، رنگرزی چرم ، باطری سازی ، از بین بردن خزه استخر ، و ... استفاده می شود.

به عنوان یک ماده رنگ دهنده برای شیشه ، چسب و سرامیک استفاده می شود.

مس سولفات به عنوان ضد قارچ تنها در کشاورزی نیست ,بلکه هم چنین به عنوان یک گند زدا وضدعفونی کننده بر علیه عفونت های قارچی در انسان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 • سولفات مس

  سولفات مس

  [(a)|سولفات مس|/سولفات-مس-CuSo4] یا کوپریک سولفات یک ترکیب شیمیایی جامد به رنگ آبی است که درخشندگی ویژه ای دارد. در ساختار مولکولی این ترکیب، تعدادی مولکول آب قرار گرفته که تعداد آن ها از 0 تا 5 متغیر است. پنتاهیدرات، نام [(a)|سولفات مس|/سولفات-مس-CuSo4] با تعداد 5 مولکول آب است. پنتا هیدرات یا رایج ترین نمک یافت شده، به رنگ آبی روشن وجود دارد. این عنصر در اثر واکنش گرماده در آب حل شده تا به یک محلول تبدیل شود که شکل هندسی مولکولی 8 وجهی دارد. ساختار جامد پنتا هیدرات، ساختار پلیمری را نشان می دهد که در آن مس نیز 8 وجهی است و توسط 4 لیگاند احاطه شده است.

  کاربرد سولفات مس در صنعت کشاورزی

  کاربرد سولفات مس در صنعت کشاورزی

  [(a)|سولفات مس|/سولفات-مس-CuSo4] که به عنوان "سنگ آبی" یا "زاج آبی" نیز شناخته می شود نوعی نمک معدنی است که به شکل جامد در صنعت تولید شده و در بسیاری از صنایع و کارخانه ها برای تولید محصولات متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده دارای فرمول شیمیایی بسیار ساده است و از دو یون سولفات و مس تشکیل شده است.

  کاربرد سولفات مس در سلامتی عمومی و پزشکی

  کاربرد سولفات مس در سلامتی عمومی و پزشکی

  مس می تواند بر روی مکانیسم عملکردی مولکول های زیستی نظیر DNA، غشاها و پروتئین هایی که به طور مستقیم یا از طریق رادیکال های اکسیژن به غشا متصل هستند، تأثیر منفی بگذارد.

  روش تهیه و تولید سولفات مس

  روش تهیه و تولید سولفات مس

  سولفات مس II یا مس سولفات، یک نمک معدنی است که در گروه ترکیبات شیمیایی هیدراته قرار می گیرد. تعداد مولکول های آب که در ساختار این ماده وجود دارند در شرایط مختلف، متفاوت است؛

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643