Command 'db2' Has 0 Member(s) But 1 Result(s) Returned From DataBase!
تری پلی فسفات سدیم | قیمت سدیم تری پلی فسفات | پترو کیمیا

تری پلی فسفات سدیم

تری پلی فسفات سدیم یک ترکیب پلیمری به رنگ سفید و به حالت پودر جامد است که در صنایع مختلفی نظیر صنایع تولید مواد شوینده و بهداشتی، محلول های پاک کننده، تصفیه آب، کاشی و سرامیک، مواد غذایی و نساجی کاربرد دارد. سدیم تری پلی فسفات، یک عامل افزودنی به مواد غذایی بسته بندی و فرآورده های گوشتی منجمد شده و آماده طبخ به شمار می رود.

تری پلی فسفات سدیم یک ماده شیمیایی است که کاربردهای زیادی در صنعت دارد. تری پلی فسفات سدیم، همچنین به عنوان پتاسیم تری فسفات، نمک پنتازودیم شناخته شده است، در طیف گسترده ای از کاربردهای تولید مواد پاک کننده و مواد نگهدارنده غذا و همچنین در تاسیسات تصفیه آب استفاده می شود. تری پلی فسفات سدیم یک نمک سدیم اسید تری فسفریک است که ظاهر آن پودر کریستال سفید است. بی بو است و محلول در آب است. که در یک محیط بسیار کنترل شده، با ترکیب فسفات مونو سدیم و دی سدیم فسفات ساخته شده است.

تری پلی فسفات سدیم یک ترکیب شیمیایی موثری است که به طور عمده تولید و مصرف می شود در استفاده از آن باید نکات ایمنی خاصی رعایت شود زیرا ممکن است به عوارض جبران ناپذیری منجر گرد. این ترکیب شیمیایی هم به عنوان گرند خوراکی و هم به عنوان گرند صنعتی کاربرد دارد.

معرفی تری پلی فسفات سدیم

تری پلی فسفات سدیم در واقع یک ترکیب معدنی است که امروزه در حجم وسیعی تولید و مصرف می شود . کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنایع بسیار فراوان است . در ادامه سعی داریم به طور کلی به برخی از کاربرد های اصلی تری پلی فسفات سدیم اشاره کنیم . این ماده هم در طبقه ی گرند صنعتی و گرند خوراکی قرار دارد به همین دلیل کاربرد آن گسترده است . شرکت های مختلفی تری پلی فسفات سدیم را تولید می کند و همچنین بازار فروش آن نیز داغ است . تری پلی فسفات سدیم با نام های دیگری از جمله تری فسفریک اسید یا نمک پنتاسدیم نیز شناخته است.

نام تجاری : سدیم تری پلی فسفات

فرمول شیمیایی : Na۵P۳O۱۰

نام های دیگر : تری پلی فسفات سدیم | STPP

بسته بندی : کیسه 25 کیلوگرمی


پترو کیمیای آکام


تری پلی فسفات سدیم یک پلیمر چند وجهی است به طور عمده به عنوان یک پاک کننده در صنعت شهرت دارد .از ویژگیهای اصلی تری پلی فسفات سدیم نرم کردن آب است زیرا با کلسیم و منیزیم موجود در آب کمپلکس تشکیل می دهند و از این طریق قدرت شویندگی و پاک کنندگی آن بالا می باشد . در بسیاری از مواقع تری پلی فسفات سدیم نیز به عنوان عامل ضد لخته شدن مصرف می شود . در برابر سایر پاک کننده ها نیز هزینه های مناسبی درخواست می کند به همین دلیل معمولا در اولویت قرار دارد .

تری پلی فسفات سدیم یک عامل تمیز کننده قوی

تری پلی فسفات سدیم یک ماده تمیز کننده قوی است که معمولا می تواند غذاها، خاک و لکه ها را از روی پارچه ها از بین ببرد. تابع اصلی آن این است که به سورفکتانت اجازه می دهد تا در تمام توان خود کار کند. همچنین از تخمیر خاک جلوگیری می کند و به عنوان یک بافر pH عمل می کند. تری پلی فسفات سدیم آب مواد شوینده را نرم می کند و می تواند به عنوان یک درمان آب نیز مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از مواد پاک کننده خانگی، از جمله پاک کننده های سطحی و توالت، به دلیل بخشی از تمیز کردن آن، دارای تری پلی فسفات سدیم هستند.

مکمل غذایی

استفاده از تری پلی فسفات سدیم همچنین شامل استفاده از آن به عنوان یک نگهدارنده است. این می تواند برای حفظ مواد غذایی مانند گوشت قرمز، مرغ و غذاهای دریایی مورد استفاده قرار گیرد و به آنها کمک کند که حساسیت و رطوبت خود را حفظ کنند. غذای حیوان خانگی و خوراک دام با تری پلی فسفات سدیم درمان شده اند و با همان هدف کلی همانطور که در مواد غذایی انسان انجام می شود، خدمت می کنند. تری پلی فسفات سدیم نیز در کمک به حفظ کیفیت نوشیدنی ها مانند آب، شیر و میوه کمک می کند.

همچنین تری پلی فسفات سدیم دارای بسیاری از مواد غذایی و درمان آب است. به عنوان مثال، فسفات های سدیم اغلب به عنوان امولسیفایرها (مانند پنیر فرآوری شده)، مواد ضخیم کننده و مواد معطر برای محصولات پخته شده استفاده می شود. آنها همچنین برای کنترل pH غذاهای فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده های دیگر از تری پلی فسفات سدیم

یکی از کاربردهای رایج تری پلی فسفات سدیم به عنوان یک عنصر در مواد شوینده و صابون است. آنها در مواد شوینده برای نرم شدن آب استفاده می شوند. اکثر ژل ها، مایع، قرص و فرم های پودر مواد شوینده شستشو و ماشین ظرفشویی حاوی تری پلی فسفات سدیم هستند. مواد شیمیایی همچنین می توانند آب سخت را برای فوم و تمیز کردن نرم تر کنند و از پاک شدن خاک جلوگیری می کند. بسیاری از محصولات تمیز کننده عمومی خانگی، از جمله پاک کننده های سطح و توالت، دارای تری پلی فسفات سدیم هستند.

آنها همچنین در دارو برای یبوست استفاده می شوند و روده را برای روش های پزشکی آماده می کنند.

این در رنگ به عنوان یک پراکنده کننده رنگدانه استفاده می شود. سرامیک از آن برای کمک به پراکنده شدن رس استفاده می کند و کارخانه های کاغذی آن را به عنوان عامل مقاوم در برابر روغن در پوشش کاغذ استفاده می کنند. تری پلی فسفات سدیم علاوه بر این به عنوان یک عامل آفتاب در ساخت چرم و مواد معدنی در سیمان شناخته شده است که با آن درمان می شود. تری پلی فسفات سدیم به عنوان یک افزودنی در خمیر دندان به عنوان عمل تمیز کردن در آن استفاده شده است.

از دیگر کاربرد های تری پلی فسفات سدیم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

• استفاده از آن به عنوان عامل روانساز در صنایع سرامیک و کاشی ، افزایش روان کنندگی در اثر کاهش ویسکوزیته

• استفاده از تری پلی فسفات سدیم در صنایع نساجی

• استفاده از آن در صنایع غذایی

• استفاده از آن در تصفیه آب

• استفاده از آن در صنایع سرامیک سازی

• استفاده از آن صنایع کاغذسازی

• استفاده از آن در صنایع پتروشیمی

• استفاده از تری پلی فسفات سدیم برای از بین بردن سختی آب

• استفاده از آن به عنوان ماده‌ي افزودني خوراكي

• استفاده از آن به عنوان به عنوان نگه‌دارنده‌ رطوبت، در مواد شوينده، خميردندان


پترو کیمیای آکام


نکات ایمنی تری پلی فسفات سدیم

نکات ایمنی پلی فسفات سدیم باید به طور قابل ملاحظه مورد توجه قرار گیرد زیرا در غیر این صورت زیان های به وجود آمده ممکن است غیر قابل جبران باشد . در ادامه به طور کلی به برخی از نکات ایمنی تری پلی فسفات سدیم اشاره کرده ایم .اگر به طور جدی با این مود سروکار داریم باید دقت لازم را در استفاده و نگهداری آن داشته باشیم تا خطرات موجود را به حداقل برسانیم.

• احتراق: تری پلی فسفات سدیم غیر قابل احتراق میباشد.

• تنفس: در صورت تنفس غبار آن باید فرد مصدوم را به هوای آزاد منتقل کرد و در صورتی که تنگی نفس ادامه داشت تنفس مصنوعی داده شود و یا از دستگاه اکسیژن استفاده شود.

• تماس با چشم: در صورت تماس با چشم باید چشم را به مدت ۱۵ دقیقه باز نگه داشت و شستشو داده شود.

• برای جلوگیری از این اتفاق باید از عینک های مخصوص استفاده شود.

• تماس با پوست: در این مواقع باید محل تماس را با آب به مدت ۱۵ دقیقه شست و شو داد.

گوارشی: در صورت وارد شدن در دهان باید به سرعت شسته شود.

احتیاط

به طور کلی توصیه می شود که تری پلی فسفات سدیم در یک محیط سرد و خوب تهویه ذخیره شود. معمولا باید از نور خورشید و رطوبت مستقیم اجتناب کرد. اگر تری پلی فسفات سدیم در تماس با پوست قرار بگیرد، منطقه باید کاملا شسته شود. اگر با چشم تماس پیدا کند، مهم است که فورا چشمها را بشورید.

افراد مبتلا به شرایط خاص باید از مصرف تری پلی فسفات سدیم جلوگیری کنند. که شامل:

بیماری کلیوی

کولیت، و یا روده ای که آهسته حرکت می کند

نارسایی قلبی

آلرژی به تری پلی فسفات سدیم


پترو کیمیای آکام


غذاهایی با تری پلی فسفات سدیم طبیعی:

آجیل و حبوبات

گوشت

ماهی

مرغ

تخم مرغ

غذاهایی که ممکن است تری پلی فسفات سدیم به آن اضافه کرده باشند:

گوشت مرطوب

گوشت گوزن

فست فود

غذاهای فرآوری شده، مانند غذاهای آماده

کنسرو تن

روش تولید تری پلی فسفات سدیم

گر چه تری پلی فسفات سدیم به طور طبیعی در برخی معادن به دست می آید ولی روش تولید آسانی نیز برای دستیابی به آن وجود دارد . برای تولید تری پلی فسفات سدیم در صنایع از واکنش شیمیایی کربنات سدیم و اسید فسفریک استفاده می شود . در اثر واکنش این دو ماده دو نوع نمک جداگانه تولید می شود حال از ترکیب این دو نمک در یک شرایط دمایی و فشار خاص می توان تری پلی فسفات سدیم را تهیه کرد . معمولا دمای بالای 300 درجه بهترین شرایط را برای تولید تری پلی فسفات سدیم فراهم می کند ولی دسترسی به چنین دماهای بالایی نیازمند انرژی و هزینه زیاد است به همین دلیل هزینه ی تولید این ترکیب شیمیایی می توان زیاد باشد .با وجود این امر از مهمترین مزیت های این ترکیب شیمیایی می توان به قیمت ارزان آن اشاره کرد . تولید و تهیه این ترکیب شیمیایی به آسانی صورت می گیرد و فرایندهای مربوط به جداسازی آن پیچیده نیست به طور کلی استفاده از تری پلی فسفات سدیم در صنعت با عایت نکات ایمنی ذکر شده بسیار مطلوب است . در صنایع مختلف از تری پلی فسفات سدیم به عنوان عامل بافر و روانساز آب نیز یاد می شود . کمپلکس های تشکیل شده در داخل آب برای به طور کافی پایدار هستند و به همین دلیل در اثر حل شدن این ماده در آب می توان از شوینده ها به طور مطلوب استفاده کرد .

موارد یاد شده از کاربرد های اصلی تری پلی فسفات سدیم است . در حضور این ترکیب سایر پاک کننده ها نیز به خوبی عمل میکنند به همین دلیل این ترکیب به عنوان عامل افزایش قدرت تمیزی سایر پاک کننده ها نیز مفید است . تری پلی فسفات سدیم PH بالای 7 است و این عامل قلیایی به طور قابل ملاحظه ای می تواند قدرت آن را در تمیز کردن افزایش دهد .

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

7758-29-4 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

N ,

tripolyphosphatesodium.jpg tripolyphosphatesodium.jpg

نام:

تری پلی فسفات ,

فرمول شیمیایی:

Na5-P3-O10 ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

7758-29-4 ,

شماره استاندارد بین المللی:

SFZ000 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

N ,

p to m:

15.0349 ,

فشار بخار:

,

حالت در دمای 25 °C:

Pwdr ,

جرم مولی (گرم در مول):

367.86 ,

دمای ذوب (°C):

622 ,

توضیحات

تری پلی فسفات سدیم

تری پلی فسفات سدیم یک پلیمر معدنی چند شکلی می باشد این پلیمر سنتزی به عنوان ماده اولیه بسیار مهم در محصولات شوینده کاربرد درد . از تری پلی فسفات سدیم در نگهدارنده در غذاها نیز استفاده می شود.

نام های دیگر تری پلی فسفات سدیم پنتاسدیم سالت یا اسید تری فسفریک می باشد.

تری پلی فسفات کاملا بی خطر می باشد و برای سلامتی هیچ گونه ضرری ندارد .

از تری پلی فسفات در تولید رنگ ها و محصولات سرامیکی استفاده می گردد.

اجزای تشکیل دهنده تری پلی فسفات :

STTP از 5 اتم سدیم، 3 اتم فسفرو10 اتم اکسیژن در کنار هم تشکیل شده است که برای تولید کریستال سفید رنگ تری سدیم فسفات از ترکیب مونو سدیم فسفات و دی سدیم فسفات اسفاده می شود.

کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنایع بهداشتی :

یکی از کاربرد های متداولSTPP به عنوان مواد اصلی پاک کننده ها و صابون هاست که بیشتر به صورت ژل، مایع، قالب، و پودری در مواد ماشین لباسشویی و ظرفشویی یافت می شوند.

کاربرد اصلی تری پلی فسفات سدیماین است که عامل واکنشی فعال بوده و این مولکول های فعال چرک های سطحی را در خود حل می کند تا با نهایت پتانسیل خود به واکنش ادامه دهند.

از تری پلی فسفات سدیم برای نرم کردن آب سخت استفاده میکنند تا راحت تر کف کند و همچنین از ماندن چرک و کثیفی در سطح پاک شونده مورد نظر جلوگیری می کنند.بسیاری از محصولات پاک کننده ی عمومی در مصارف خانگی مثل پاک کننده های سطحی و پاک کننده های آرایشی حاویSTPP می باشند...

کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنایع غذایی :

سدیم تری پلی فسفات همچنین به عنوان نگهدارنده در غذاهایی مانند گوشت قرمز، مرغ، غذاهای دریایی کاربرد دارد و به آنها کمک می کند تا در طول ذخیره سازی و حمل و نقل تازگی و رطوبت خود را حفظ نمایند.

علت استفاده از سدیم تری پلی فسفات این است که می تواند ظاهر غذاهای دریایی همچون میگو و حلزون را حفظ نماید، اما مسئله حائز اهمیت این است که برخی فروشندگان محصولاتی را که تازه نیست به مشتری ها می فروشند که کسی نمی تواند نشانه فاسد شدن محصول را در آن مشاهده نماید. البته این ماده تنها بدین منظور مورد استفاده قرار نمی گیرد، این ماده شیمیایی در آب ریخته می شود تا غذاهای دریایی را سنگین تر و در نتیجه گرانتر نماید. برخی از متخصصان کیفیت غذایی از ماهی فروشان یا فروشندگان دیگر خواستار عدم استفاده از این مواد شیمیایی هستند.

از تری پلی فسفات در غذای حیوانات و حیوانات اهلی نیز به مانند غذای انسان استفاده میشود.از تری پلی فسفات سدیم همچنین برای حفظ کیفیت نوشیدنی ها همچون شیر و آب میوه کاربرد دارد.

کاربردهای دیگر:

از تری پلی فسفات سدیم در صنایع رنگ به منظور به طور مساوی پراکنده کردن رنگدانه ها استفاده می شود.

از تری پلی فسفات در سرامیک سازی به منظور به طور مساوی پخش کردن خاک رس مورد استفاده قرار می گیرد.

از تری پلی فسفات سدیم در کارخانه های تولید کاغذ به عنوان عامل مقاوم در برابر مواد نفتی، زمانی که کاغذ را چاپ می زنند مورد استفاده قرار می گیرد.

از تری پلی فسفات سدیم ممکن است به عنوان عامل رنگرزی در صنایع چرم مورد مصرف قرار گیرد.

از تری پلی فسفات سدیم بسته به عمل پاک کنندگی ممکن است در تهیه خمیر دندان هم مورد استفاده قرار گیرد.

مشخصات ایمنی:

• تری پلی فسفات هنگام بلعیده شدن می تواند سمی باشد.

• تری پلی فسفات سدیم به دو صورت گرید خوراکی و گرید صنعتی توسط تولید کنندگان مواد شیمیایی در فروشگاه ها عرضه می شود که گرید خوراکی ناخالصی کمتری دارد.

برخی از مصارف تری پلی فسفات سدیم:

کاشی سازی

صنایع شوینده

صنعت نساجی

عامل ضد لخته شدن

صنعت آب و تصفیه آن

در نرم کردن آب و جداسازی مواد

در مواد غذایی به عنوان پایدار کننده به جای نیتریت های سمی

عامل توقیف کننده و بازدارنده واکنش های شیمیایی در واکنش های آلی و معدنی

نرم کننده در بویلر ها و کاهش سختی آن و جلوگیری از رسوب سختی آن در دیواره بویلر

خواص فیزیکی

رنگ : سفید

حالت :جامد (پودری)

بسته بندی: بصورت کیسه های 25 کیلوگرمی.

 • تری پلی فسفات سدیم

  تری پلی فسفات سدیم

  [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] یک پلیمر معدنی چند شکلی می باشد این پلیمر سنتزی به عنوان ماده اولیه بسیار مهم در محصولات شوینده کاربرد درد . از [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] در نگهدارنده در غذاها نیز استفاده می شود. نام های دیگر [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] پنتاسدیم سالت یا اسید تری فسفریک می باشد. تری پلی فسفات کاملا بی خطر می باشد و برای سلامتی هیچ گونه ضرری ندارد . از [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] در تولید رنگ ها و محصولات سرامیکی استفاده می گردد.

  خواص فیزیکی و شیمیایی تری پلی فسفات سديم

  خواص فیزیکی و شیمیایی تری پلی فسفات سديم

  از تری پلی فسفات سديم (STPP) برای از بین بردن سختی آب استفاده می شود؛ آب سخت حاوی اتم های منیزیم و کلسیم است که این یون ها باعث رسوب کردن مواد شوینده و عدم تولید کف می شوند؛ یون سدیم موجود در ساختار ترکیب STPP می تواند یون های آب سخت را جذب کرده و آن را برطرف نماید. این ماده در آب به طور کامل حل می شود به همین دلیل از آن برای تولید پودر شوینده استفاده می گردد. تری سدیم فسفات، تترا سدیم پیروفسفات، سدیم هگزا متا فسفات و پنتا پتاسیم تری فسفات، نمک های متداول ترکیب STPP هستند.

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در نگهداری گوشت قرمز

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در نگهداری گوشت قرمز

  ترکیبات فسفات نظیر [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم]، سدیم هگزا متا فسفات و تترا سدیم پیرو فسفات، از جمله ترکیباتی هستند که به عنوان افزودنی های مواد غذایی به شمار می روند. در برخی از صنایع، هر یک از ترکیبات فوق به تنهایی در فرآوری محصولات به کار می روند و در برخی دیگر از صنایع تولیدی، ترکیبی از دو یا چند افزودنی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، افزودنی های گوشت و سایر مواد غذایی بسته بندی شده، با هدف ایجاد طعم، رنگ و ماندگاری بیشتر در محصولات غذایی به کار می روند.

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنایع غذایی

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنایع غذایی

  [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10]، نمک معدنی با زنجیره های بلند فسفات است که دارای خاصیت قلیایی قوی بوده و معمولاً به شکل پودر جامد سفید رنگ در بازار به فروش می رسد. این نمک پلی فسفاته کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. به دلیل ساختار مولکولی این ماده، می توان از آن برای خنثی کردن اسیدیته محیط و یا به دام انداختن کاتیون های فلزی استفاده نمود.

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنعت پتروشیمی

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنعت پتروشیمی

  استفاده از [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] می تواند این پدیده مضر را کنترل کرده و از تأسیسات و تجهیزات پالایشگاهی به خوبی محافظت کند.

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنعت تصفیه آب و فاضلاب

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنعت تصفیه آب و فاضلاب

  از کاربردها و مزیت های استفاده از [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] در صنعتی تصفیه آب و فاضلاب، کاهش عناصر محلول سرب و مس در دستگاه های تصفیه خانه است. این عناصر سمی هستند و باید از محیط آب حذف شوند.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643