تری پلی فسفات سدیم

تری پلی فسفات سدیم یک ترکیب پلیمری به رنگ سفید و به حالت پودر جامد است که در صنایع مختلفی نظیر صنایع تولید مواد شوینده و بهداشتی، محلول های پاک کننده، تصفیه آب، کاشی و سرامیک، مواد غذایی و نساجی کاربرد دارد. سدیم تری پلی فسفات، یک عامل افزودنی به مواد غذایی بسته بندی و فرآورده های گوشتی منجمد شده و آماده طبخ به شمار می رود.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

7758-29-4 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

N ,

1032897518821001B.jpg 1032897518821001B.jpg

نام:

تری پلی فسفات ,

فرمول شیمیایی:

Na5-P3-O10 ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

7758-29-4 ,

شماره استاندارد بین المللی:

SFZ000 ,

جرم حجمی:

mg/m3 ,

وابستگی غلظت:

N ,

p to m:

15.0349 ,

حالت در دمای 25 °C:

Pwdr ,

جرم مولی (گرم در مول):

367.86 ,

دمای ذوب (°C):

622 ,

توضیحات

تری پلی فسفات سدیم

تری پلی فسفات سدیم یک پلیمر معدنی چند شکلی می باشد این پلیمر سنتزی به عنوان ماده اولیه بسیار مهم در محصولات شوینده کاربرد درد . از تری پلی فسفات سدیم در نگهدارنده در غذاها نیز استفاده می شود.

نام های دیگر تری پلی فسفات سدیم پنتاسدیم سالت یا اسید تری فسفریک می باشد.

تری پلی فسفات کاملا بی خطر می باشد و برای سلامتی هیچ گونه ضرری ندارد .

از تری پلی فسفات در تولید رنگ ها و محصولات سرامیکی استفاده می گردد.

اجزای تشکیل دهنده تری پلی فسفات :

STTP از 5 اتم سدیم، 3 اتم فسفرو10 اتم اکسیژن در کنار هم تشکیل شده است که برای تولید کریستال سفید رنگ تری سدیم فسفات از ترکیب مونو سدیم فسفات و دی سدیم فسفات اسفاده می شود.

کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنایع بهداشتی :

یکی از کاربرد های متداولSTPP به عنوان مواد اصلی پاک کننده ها و صابون هاست که بیشتر به صورت ژل، مایع، قالب، و پودری در مواد ماشین لباسشویی و ظرفشویی یافت می شوند.

کاربرد اصلی تری پلی فسفات سدیماین است که عامل واکنشی فعال بوده و این مولکول های فعال چرک های سطحی را در خود حل می کند تا با نهایت پتانسیل خود به واکنش ادامه دهند.

از تری پلی فسفات سدیم برای نرم کردن آب سخت استفاده میکنند تا راحت تر کف کند و همچنین از ماندن چرک و کثیفی در سطح پاک شونده مورد نظر جلوگیری می کنند.بسیاری از محصولات پاک کننده ی عمومی در مصارف خانگی مثل پاک کننده های سطحی و پاک کننده های آرایشی حاویSTPP می باشند...

کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنایع غذایی :

سدیم تری پلی فسفات همچنین به عنوان نگهدارنده در غذاهایی مانند گوشت قرمز، مرغ، غذاهای دریایی کاربرد دارد و به آنها کمک می کند تا در طول ذخیره سازی و حمل و نقل تازگی و رطوبت خود را حفظ نمایند.

علت استفاده از سدیم تری پلی فسفات این است که می تواند ظاهر غذاهای دریایی همچون میگو و حلزون را حفظ نماید، اما مسئله حائز اهمیت این است که برخی فروشندگان محصولاتی را که تازه نیست به مشتری ها می فروشند که کسی نمی تواند نشانه فاسد شدن محصول را در آن مشاهده نماید. البته این ماده تنها بدین منظور مورد استفاده قرار نمی گیرد، این ماده شیمیایی در آب ریخته می شود تا غذاهای دریایی را سنگین تر و در نتیجه گرانتر نماید. برخی از متخصصان کیفیت غذایی از ماهی فروشان یا فروشندگان دیگر خواستار عدم استفاده از این مواد شیمیایی هستند.

از تری پلی فسفات در غذای حیوانات و حیوانات اهلی نیز به مانند غذای انسان استفاده میشود.از تری پلی فسفات سدیم همچنین برای حفظ کیفیت نوشیدنی ها همچون شیر و آب میوه کاربرد دارد.

کاربردهای دیگر:

از تری پلی فسفات سدیم در صنایع رنگ به منظور به طور مساوی پراکنده کردن رنگدانه ها استفاده می شود.

از تری پلی فسفات در سرامیک سازی به منظور به طور مساوی پخش کردن خاک رس مورد استفاده قرار می گیرد.

از تری پلی فسفات سدیم در کارخانه های تولید کاغذ به عنوان عامل مقاوم در برابر مواد نفتی، زمانی که کاغذ را چاپ می زنند مورد استفاده قرار می گیرد.

از تری پلی فسفات سدیم ممکن است به عنوان عامل رنگرزی در صنایع چرم مورد مصرف قرار گیرد.

از تری پلی فسفات سدیم بسته به عمل پاک کنندگی ممکن است در تهیه خمیر دندان هم مورد استفاده قرار گیرد.

مشخصات ایمنی:

• تری پلی فسفات هنگام بلعیده شدن می تواند سمی باشد.

• تری پلی فسفات سدیم به دو صورت گرید خوراکی و گرید صنعتی توسط تولید کنندگان مواد شیمیایی در فروشگاه ها عرضه می شود که گرید خوراکی ناخالصی کمتری دارد.

برخی از مصارف تری پلی فسفات سدیم:

کاشی سازی

صنایع شوینده

صنعت نساجی

عامل ضد لخته شدن

صنعت آب و تصفیه آن

در نرم کردن آب و جداسازی مواد

در مواد غذایی به عنوان پایدار کننده به جای نیتریت های سمی

عامل توقیف کننده و بازدارنده واکنش های شیمیایی در واکنش های آلی و معدنی

نرم کننده در بویلر ها و کاهش سختی آن و جلوگیری از رسوب سختی آن در دیواره بویلر

خواص فیزیکی

رنگ : سفید

حالت :جامد (پودری)

بسته بندی: بصورت کیسه های 25 کیلوگرمی.

 • تری پلی فسفات سدیم

  تری پلی فسفات سدیم

  [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] یک پلیمر معدنی چند شکلی می باشد این پلیمر سنتزی به عنوان ماده اولیه بسیار مهم در محصولات شوینده کاربرد درد . از [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] در نگهدارنده در غذاها نیز استفاده می شود. نام های دیگر [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] پنتاسدیم سالت یا اسید تری فسفریک می باشد. تری پلی فسفات کاملا بی خطر می باشد و برای سلامتی هیچ گونه ضرری ندارد . از [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] در تولید رنگ ها و محصولات سرامیکی استفاده می گردد.

  خواص فیزیکی و شیمیایی تری پلی فسفات سديم

  خواص فیزیکی و شیمیایی تری پلی فسفات سديم

  از تری پلی فسفات سديم (STPP) برای از بین بردن سختی آب استفاده می شود؛ آب سخت حاوی اتم های منیزیم و کلسیم است که این یون ها باعث رسوب کردن مواد شوینده و عدم تولید کف می شوند؛ یون سدیم موجود در ساختار ترکیب STPP می تواند یون های آب سخت را جذب کرده و آن را برطرف نماید. این ماده در آب به طور کامل حل می شود به همین دلیل از آن برای تولید پودر شوینده استفاده می گردد. تری سدیم فسفات، تترا سدیم پیروفسفات، سدیم هگزا متا فسفات و پنتا پتاسیم تری فسفات، نمک های متداول ترکیب STPP هستند.

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در نگهداری گوشت قرمز

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در نگهداری گوشت قرمز

  ترکیبات فسفات نظیر [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم]، سدیم هگزا متا فسفات و تترا سدیم پیرو فسفات، از جمله ترکیباتی هستند که به عنوان افزودنی های مواد غذایی به شمار می روند. در برخی از صنایع، هر یک از ترکیبات فوق به تنهایی در فرآوری محصولات به کار می روند و در برخی دیگر از صنایع تولیدی، ترکیبی از دو یا چند افزودنی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، افزودنی های گوشت و سایر مواد غذایی بسته بندی شده، با هدف ایجاد طعم، رنگ و ماندگاری بیشتر در محصولات غذایی به کار می روند.

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنایع غذایی

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنایع غذایی

  [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10]، نمک معدنی با زنجیره های بلند فسفات است که دارای خاصیت قلیایی قوی بوده و معمولاً به شکل پودر جامد سفید رنگ در بازار به فروش می رسد. این نمک پلی فسفاته کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. به دلیل ساختار مولکولی این ماده، می توان از آن برای خنثی کردن اسیدیته محیط و یا به دام انداختن کاتیون های فلزی استفاده نمود.

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنعت پتروشیمی

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنعت پتروشیمی

  استفاده از [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] می تواند این پدیده مضر را کنترل کرده و از تأسیسات و تجهیزات پالایشگاهی به خوبی محافظت کند.

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنعت تصفیه آب و فاضلاب

  کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنعت تصفیه آب و فاضلاب

  از کاربردها و مزیت های استفاده از [(a)|تری پلی فسفات سدیم|/تری-پلی-فسفات-سدیم-با-فرمول-شیمیاییNa5P3O10] در صنعتی تصفیه آب و فاضلاب، کاهش عناصر محلول سرب و مس در دستگاه های تصفیه خانه است. این عناصر سمی هستند و باید از محیط آب حذف شوند.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643