بوراکس

بوراکس، یک ترکیب شیمیایی که به شکل پور جامد سفید رنگ وجود دارد و در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی در بازار به فروش می رسد. این ماده جامد به راحتی در آب حل می شود. در ساختار مولکولی بوراکس، اتم های بور، سدیم و اکسیژن وجود دارند. نام های متداول که برای این ماده در منابع مختلف ذکر شده اند عبارتند از: سدیم بورات، سدیم تترا بورات و دی سدیم تترا بورات؛ ترکیب فوق، یک ماده معدنی و نمک اسید بوریک تلقی می شود. آنچه از این ماده سفید رنگ در نظر بیننده ایجاد می شود، یک جامد بسیار ساده است اما در واقع چنین نیست! در ساختار مولکولی بوراکس، تعداد 10 مولکول آب نیز قرار دارند به همین دلیل گاهی نام سدیم تترا بورات دکاهیدرات نیز برای آن بیان می شود.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1303-96-4 ,

BORAX.jpg BORAX.jpg

نام:

بوراکس|پنتا ,

فرمول شیمیایی:

Na2B4O7·10H2O or Na2[B4O5(OH)4]·8H2O ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1303-96-4 ,

شماره استاندارد بین المللی:

91MBZ8H3QO ,

جرم مولی (گرم در مول):

381.37 ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

1.73 ,

دمای ذوب (°C):

743 ,

دمای جوش (°C):

‎1575 ,

توضیحات

کاربرد های دیگربوراکس

بعنوان یک بازدارنده در محصولات سلولزی، یک بافر و کاتالیزور برای استفاده در رنگ های آلی، یک حامل برای علف کش ها، یک خنک کننده برای موتورهای دیزلی و یک بافر درفرآیندهای لاکی مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص فیزیکی و شیمیایی

1- ثبات

بوراکس دکا تحت شرایط ذخیره سازی طبیعی پایدار است. بوراکس در یک محیط گرم و خشک آب تبلور خود را به آرامی از دست خواهد داد. در مقابل، قرار گرفتن در یک محیط مرطوب می تواند موجب تبلور مجدد شود، و در نتیجه هنگام ذخیره سازی برای حصول اطمینان از عدم آسیب خوردن محصول باید از نوسانات گسترده در درجه حرارت و رطوبت ممانعت نمود.

2- بافر

بوراکس هنگام حل شدن در آب باعث هیدرولیز و در نتیجه قلیایی شدن محیط آزمایش می شود. به این ترتیب بوراکس جهت خنثی کردن اسیدها مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات بوراکس با مواد قلیایی قوی (ترکیبات با pH پایین) باعث توازن PH محیط می شود. با توجه به موارد فوق الذکر می توان نتیجه گرفت بوراکس یک عامل بافری بسیار عالی می باشد.

 • بوراکس|دکا
  بوراکس|دکا
 • بوراکس دکا

  بوراکس دکا


  کاربردها و مزایا بوراکس دکا

  خواص فیزیکی، شیمیایی و کاربردهای بوراکس

  خواص فیزیکی، شیمیایی و کاربردهای بوراکس

  بوراکس در حالت های هیدراته مختلف، جرم مولکولی متفاوتی دارد؛ جرم این جامد در حالت دکا هیدراته برابر با 38/381 و در حالت یک هیدراته برابر با 22/201 گرم بر مول است. چگالی ترکیب شیمیایی سدیم بورات برابر با 73/1 گرم بر سانتی متر مکعب است. این ماده در دمای 743 درجه سانتی گراد ذوب می شود و در دمای 1575 درجه سانتی گراد می جوشد. ترکیبات شیمیایی مختلف را می توان با این ماده سنتز کرد؛ سدیم آلومینات و سدیم گالات، دو آنیون مشتق شده از بوراکس هستند و ترکیب پتاسیم تترا بورات، کاتیونی است که از این ماده سنتز می شود.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643