بوراکس

بوراکس، نمکی از اسید بوریک است که با نام متداول سدیم بورات، سدیم تترا بورات یا دی سدیم تترا بورات شناخته می شود . این ماده در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی برای مصارف مختلف به کار می رود. تعداد 10 مولکول آب در ساختار مولکولی بوراکس وجود دارند. پودر سفید رنگ سدیم تترا بورات به راحتی در آب حل می شود.

بوراکس چیست ؟

در این قسمت قصد داریم اطلاعات کاملی در مورد بوراکس یا همان بوره در اختیار شما قرار دهیم. این ماده ی شیمیایی با ارزش با ویژگی های منحصر به فرد خود توانسته است امروزه جایگاه ویژه در صنعت پیدا کند. بوراکس یک ماده ی طبیعی معدنی است که البته امروزه در آزمایشگاه ها نیز به طور قابل ملاحظه تولید می شود و به عنوان بورات سدیم نیز شناخته می شود . این ماده در بدن تجمع نمی گردد و بیماری های خاصی به دنبال ندارد و از طریق پوست نیز جذب نمی گردد و چون به لحاظ زیست محیطی نیز مضر نیست توانسته روز به روز اهمیت وتوجه فراوانی را کسب کند . تقریبا می شود گفت هیچ گونه عوارضی در استفاده از آن به طور شدید وجود ندارد . این محصول دارای دو نوع می باشد: 1. بوراکس صنعتی 2. بوراکس آزمایشگاهی.

مصارف بوراکس در چه زمینه هایی می باشد:

 مرهمی برای برفک در سم اسب ها

 ماده تیمار پوست مار

 ترکیب ضد قارچ برای عایق کردن فایبرگلاس و سلولز

 استفاده شده توسط آهنگران مدرن در روش آهنگری کوره و چکش

 ماده تیمار برای تخم ماهی قزل آلا برای استفاده در ورزش ماهی گیری قزل آلا

 جز ترکیبی شیشه و سفال و سرامیک

 ترکیبی مهم در لعاب

کاربرد بوراکس:

بوراکس کاربردهای بسیار هم در صنعت و هم در زندگی روزمره ی ما دارد . در این قسمت به طور کلی اطلاعات مفیدی و کاملی در ارتباط با کاربردهای این محصول برای شما ارائه دهیم .

- بوراکس در محصولات خانگی کاربرد دارد:

بوراکس به طور وسیع امروزه در تمیز کننده های خانگی به عنوان تقویت دهنده برای ترکیبات لباس شویی به کار می رود . امروزه بیشتر مایعات دستشویی نیز از بوراکس به عنوان یک عامل مهم استفاده می کنند که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد آن در حل کردن چربی ها می باشد . اگر به برخی سفید کننده های دندان نیز توجه کنید می توانید رد پایی از بوراکس ها را در آن ها پیدا کنید .

-استخراج معادن در اندازه کوچک :

جیوه یک مادهی سمی در سال های اخیر با توجه به زیان های زیست محیطی که داشته عملا به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد . و در این راستا حضور بوراکس به عنوان یک ماده ی ارزشمند برای استخراج کردن طلا در معدن ها توانسته است نقش مهمی را کسب کند . البته در مقیاس های کوچکتری انجام می گیرد ولی با افزایش امکانات و شرایط لازم در سال های آینده می توان نقش آن بیشتر به چشم خورد .

- بوراکس به عنوان افزودنی خوراکی:

بوراکس در برخی از کشورهای جهان به عنوان یکی از افزودنی های مهم در مواد غذایی در نظر گرفته می شود ولی در برخی از کشورهای پیشرفته مثل امریکا استفاده از ان به طور کلی ممنوع است و آن ها برای نگه داری مواد به جای استفاده از بوراکس از نمک استفاده می کنند و این امری طبیعی است که شما در خاویار تولید شده در آمریکا به طور قابل ملاحظه ای نمک پیدا کنید . در صنایع غذایی بوراکس این ماده ی شیمیایی پرکاربرد به عنوان یک بافت پلاستیک مانند برای غذا می باشد که از آن حفاظت می کند البته وجود برخی آثار های زیان بار مشکوکی آن، که امروزه به شدت مورد بحث قرار گرفته است احتمال این است که در آینده استفاده ی آن در صنایع غذایی به کلی حذف شود .

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1303-96-4 ,

BORAX.jpg BORAX.jpg

نام:

بوراکس|پنتا ,

فرمول شیمیایی:

Na2B4O7·10H2O or Na2[B4O5(OH)4]·8H2O ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

1303-96-4 ,

شماره استاندارد بین المللی:

91MBZ8H3QO ,

جرم مولی (گرم در مول):

381.37 ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

1.73 ,

دمای ذوب (°C):

743 ,

دمای جوش (°C):

‎1575 ,

توضیحات

کاربرد های دیگربوراکس

بعنوان یک بازدارنده در محصولات سلولزی، یک بافر و کاتالیزور برای استفاده در رنگ های آلی، یک حامل برای علف کش ها، یک خنک کننده برای موتورهای دیزلی و یک بافر درفرآیندهای لاکی مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص فیزیکی و شیمیایی

1- ثبات

بوراکس دکا تحت شرایط ذخیره سازی طبیعی پایدار است. بوراکس در یک محیط گرم و خشک آب تبلور خود را به آرامی از دست خواهد داد. در مقابل، قرار گرفتن در یک محیط مرطوب می تواند موجب تبلور مجدد شود، و در نتیجه هنگام ذخیره سازی برای حصول اطمینان از عدم آسیب خوردن محصول باید از نوسانات گسترده در درجه حرارت و رطوبت ممانعت نمود.

2- بافر

بوراکس هنگام حل شدن در آب باعث هیدرولیز و در نتیجه قلیایی شدن محیط آزمایش می شود. به این ترتیب بوراکس جهت خنثی کردن اسیدها مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات بوراکس با مواد قلیایی قوی (ترکیبات با pH پایین) باعث توازن PH محیط می شود. با توجه به موارد فوق الذکر می توان نتیجه گرفت بوراکس یک عامل بافری بسیار عالی می باشد.

 • بوراکس|دکا
  بوراکس|دکا
 • بوراکس دکا

  بوراکس دکا


  کاربردها و مزایا بوراکس دکا

  خواص فیزیکی، شیمیایی و کاربردهای بوراکس

  خواص فیزیکی، شیمیایی و کاربردهای بوراکس

  [(a)|بوراکس|/بوراکس-پنتا-سدیم-تترا-بورات] در حالت های هیدراته مختلف، جرم مولکولی متفاوتی دارد؛ جرم این جامد در حالت دکا هیدراته برابر با 38/381 و در حالت یک هیدراته برابر با 22/201 گرم بر مول است. چگالی ترکیب شیمیایی سدیم بورات برابر با 73/1 گرم بر سانتی متر مکعب است. این ماده در دمای 743 درجه سانتی گراد ذوب می شود و در دمای 1575 درجه سانتی گراد می جوشد. ترکیبات شیمیایی مختلف را می توان با این ماده سنتز کرد؛ سدیم آلومینات و سدیم گالات، دو آنیون مشتق شده از [(a)|بوراکس|/بوراکس-پنتا-سدیم-تترا-بورات] هستند و ترکیب پتاسیم تترا بورات، کاتیونی است که از این ماده سنتز می شود.

  کاربردهای شگفت انگیز در مورد ترکیب شیمیایی بوراکس

  کاربردهای شگفت انگیز در مورد ترکیب شیمیایی بوراکس

  تحقیقات و مطالعات زیادی بر روی [(a)|بوراکس|/بوراکس-پنتا-سدیم-تترا-بورات] و سایر مشتقات اسید بوریک انجام شده است که نتایج هر کدام نشان دهنده کاربردهای مختلف این ترکیبات هستند. [(a)|بوراکس|/بوراکس-پنتا-سدیم-تترا-بورات] یا سدیم تترا بورات جزو آن دسته از ترکیبات معدنی است که کاربردهای زیادی در حوزه خانه داری، آشپزی، هنر و صنعت دارد. در این مطلب قصد داریم به برجسته ترین موارد کاربردی [(a)|بوراکس|/بوراکس-پنتا-سدیم-تترا-بورات] بپردازیم.

  کاربرد بوراکس در تولید محلولهای بافری

  کاربرد بوراکس در تولید محلولهای بافری

  حلول های بافری بر اساس معادل هندرسون – هسلباخ تهیه می شوند. یک مدل دیگری از معادلات برای تفسیر محلول بافری بوراکس وجود دارد که با نام مدل آرنیوس – اوستوالد معروف است.

  کاربرد بوراکس در تولید شوینده ها

  کاربرد بوراکس در تولید شوینده ها

  [(a)|بوراکس|/بوراکس-پنتا-سدیم-تترا-بورات] دارای خاصیت ضد قارچی است؛ قارچ ها یا موجودات ذره بینی که در محیط مرطوب و در میان بافت لباس ها رشد می کنند موجب ایجاد بوی زننده در آن ها می شوند؛

  کاربرد بوراکس در استخراج فلزات از معادن

  کاربرد بوراکس در استخراج فلزات از معادن

  کاربرد [(a)|بوراکس|/بوراکس-پنتا-سدیم-تترا-بورات] به روش ثقلی یا در اصطلاح، Gravity-Borax Method (GBM)، به نوعی روش سنتی اطلاق می شود که در آن از محلول بوراکس برای استخراج مقادیر بسیار کم فلز طلا از معدن استفاده می شود.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643