اسید کلریدریک

اسید کلریدریک ، یک اسید معدنی بسیار قوی است که خاصیت خورندگی بالایی دارد. این اسید با نام های متداول جوهر نمک، هیدروکلریک اسید و هیدروژن کلراید نیز در صنایع شیمیایی معروف هستند. یک اتم کلر و یک اتم هیدروژن در ساختمان مولکولی این ترکیب شیمیایی وجود دارند و معمولاً با درصد خلوص متفاوت، 30 تا 37% در بازار به فروش می رسد. نکته بسیار مهم در مورد اسید کلریدریک ، بخارات حاوی گاز کلر است که از ظرف حاوی آن متصاعد می شود.

اسید کلریدریک گازی شکل، بی رنگ با بوی بسیار تند و زننده است که در حالت مایع، به زنگ زرد کم رنگ مشاهده می شود. در صورتی که فردی به طور مستقیم در معرض بخارات اسیدی با غلظت بالا قرار گیرد، سیستم تنفسی و ریه های او به شدت آسیب خواهد دید. مهم ترین کاربرد اسید کلریدریک در تنظیم اسیدیته محلول ها در آزمایش های تحقیقاتی و فرآیندهای صنعتی است. میزان PH این اسید در محدوده 0 تا 2 قرار گرفته است.

خواص فیزیکی و شیمیایی و کاربردهای اسید کلریدریک

جرم مولکولی اسید کلریدریک برابر با 46/36 گرم بر مول است و در حدود 110 درجه سانتی گراد می جوشد. این ترکیب در آب محلول است و چگالی آن برابر با 18/1 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد. هیدروکلریک اسید در دسته مواد خورنده طبقه بندی می شود، اما خاصیت اشتعال پذیری ندارد. به دلیل قدرت اسیدی بالای این ترکیب، از آن برای شویش قطعات فلزی و فولادی در صنایع استفاده می شود.

از اسید کلریدریک برای تولید مواد شیمیایی حاوی اتم کلر مانند اتیلن دی کلراید و ... استفاده می شود؛ زدودن رسوب تجهیزات پالایشگاهی مانند مبدل های حرارتی و بویلرها توسط اسید هیدروکلریک انجام می گیرد. این اسید برای استخراج فلزات از سنگ معدن نیز کاربرد دارد. یکی از ویژگی های کاربردی این ترکیب اسیدی، خاصیت جرم زدایی آن است؛ به همین دلیل از محلول رقیق آن برای لکه بری و برطرف کردن جرم کاشی و سرامیک استفاده می شود.

نکته بسیار مهم در هنگام کار کردن با اسید کلریدریک رقیق و غلیظ این است که هرگز نباید آن را به راحتی با آب، رقیق کنید زیرا این کار باعث می شود گاز کلر آزاد شود و فرد دچار خفگی گردد. حساسیت ریه ها، تحرکی دستگاه تنفسی، سوزش چشم ها و تحریک بافت پوستی و ...، مضرات تماس با این اسید و بخارات آن هستند.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643