Command 'db2' Has 0 Member(s) But 1 Result(s) Returned From DataBase!
اسید کلریدریک | جوهر نمک | قیمت خرید و فروش اسید کلریدریک

اسید کلریدریک

اسید کلریدریک، یک اسید معدنی به رنگ زرد روشن است که سمی بوده و خورندگی بسیار بالایی دارد. این اسید کاربردهای متنوع و گسترده ای در صنایع دارد؛ تولید انواع ترکیبات کلرید، فرآوری سنگ معدن و تولید برخی فلزات نظیر قلع و تانتال، مهم ترین موارد استفاده از اسید کلریدریک هستند. از نام های دیگر این اسید می توان به اسید سالیسی و موریاتیک اسید اشاره کرد.

اسید کلریدریک در بین عامه مردم با نام جوهر نمک شناخته می شود و کاربرد های گسترده ای در منازل و صنایع مختلف دارد. اسید کلریدریک در واقع از حل شدن گاز هیدروژن کلرید در آب به دست می آید و جزو دسته بندی اسید های معدنی طبقه بندی می شود.

اسید کلریدریک یک مایع بی رنگ و بدون بو می باشد که از نظر شیمیایی بسیار فعال بوده و قدرت خورندگی بالایی در بین اسید ها دارا می باشد.

کاربرد های اسید کلریدریک

اسید کلریدریک یکی از پرکاربرد ترین مواد شیمیایی در صنعت محسوب می شود به طوری که در شرایط امروز حدود 43 درصد از اسید کلریدریک تولیدی برای ساخت ماده شیمیایی EDC به کار می رود و ما بقی آن نیز در تولید سایر مواد آلی و معدنی به کار گرفته می شود.

یکی از کاربرد های مهم اسید کلریدریک در زدودن اکسید های فلزی و زنگ زدگی های موجود بر روی آن ها می باشد. در این فرایند به واسطه شستشوی سطح فلز با اسید کلریدریک به فرایند اسید شویی معروف شده است. در این سیستم به وسیله خاصیت خورندگی بالای اسید کلریدریک می توان ضایعات معدنی، زنگ زدگی ها و رسوبات حاصل بر روی فلزات را به راحتی شستشو داد و این مواد زاید را به راحتی پاک نمود.

این فرایند برای فلزاتی چون آهن، آلومینیوم و مس قابل اجرا می باشد و می توان به راحتی سطح آن ها را جلا داد. نکته مهم هنگام استفاده از اسید کلریدریک در این فرایند رقیق نمودن آن با آب به نسبت 1 به 9 می باشد، زیرا در صورتی که اسید به صورت خالص استفاده شود می تواند به خود فلز هم آسیب زده و باعث خوردگی آن شود.

اسید کلریدریک و کاربرد های متنوع آن:

در بالا توضیحاتی در مورد این اسید شیمیایی دادیم و حالا به کاربردهای این اسید می پردازیم.اسید کلریدریک، این اسید قوی کاربردهای بسیاری در صنعت و آزمایشگاه و همچنین زندگی روزمره انسان ها دارد. از مهمترین کاربرد های اسید کلریدریکمی توان به مواردی اشاره کرد که در ادامه بحث به طور مفصل به توضیح در مورد آنها می پردازیم.

اسید کلریدریک یا همان اسید معده:

اسید کلریدریک نقشی بسیار مهم در هضم غذاها دارد و در نبود این ماده حیاتی، هضم غذا ها با مشکل مواجه می شود. لذا تولید اسید معده در بدن بسیار مهم است. این اسید درصورتی که بیش از حد تولید شود ممکن است باعث ترش شدن معده و رفلاکس معده شود. رفلاکس معده، به معنی برگشت اسید از معده به مری است. در صورتی که رفلاکس معده در اثر تولید بیش از حد اسید بصورت ممتد و بمدت زیادی ادامه پیدا کند، ممکن است عواقب جبران ناپذیری از قبیل سرطان مری را به دنبال داشته باشد.

• کاربرد اسید کلریدریک در تولید جوهرنمک:

یکی از جاهایی که از اسید کلریدریک استفاده گسترده می شود در تولید جوهر نمک برای ضدعفونی و پاک کردن آلودگی های توالت، سرویس های بهداشتی و حمام ها، و همچنین پاک کردن و جرم گیری از کاشی های کف و دیواره استخر ها می باشد. جوهر نمک در ضدعفونی توالت ها و سرویس های بهداشتی ماده اصلی و کاربردی به حساب می آید. جوهر نمک در صورتی که با وایتکس ترکیب شود باعث تولید گازی بسیار خطرناک می شود که ممکن است درصورت عدم رعایت نکات ایمنی باعث انسداد راه های هوایی و بیماری های تنفسی خطرناک شود. لذا از ترکیب این دو ماده ضدعفونی کننده به شدت باید اجتناب کرد.

• کاربرد اسید کلریدریک در تولید پلاستیک های PVC :

اسید کلریدریک پس از انقلاب صنعتی در اروپا، و لزوم ساخت پلاستیک های فشرده در ساختمان سازی برای تولید PVC ها کاربرد فراوانی پیدا کرد.

• کاربرد اسید کلریدریک در تمیزکاری فلزات و دستگاه ها:

اسید شویی باعث می شود که زنگ یا اکسید آهن از روی آهن و یا فولاد زدوده شده و این کار قبل از کارهایی مثل گالوانی کردن و یا اکستروژن کردن فلزات انجام می شود. اسید کلریدریک مورد استفاده در اسیدشویی و پاکسازی فلزاتی از قبیل فولاد های کربنی، معمولا درصد خلوصی در حدود 18 درصد دارد.

• کاربرد اسید کلریدریک در خالص سازی نمک طعام:

یکی از مواد شیمیایی که کاربرد وسیعی در خالص سازی نمک طعام داشته و بسیاری از صنعتگران و تولیدکنندگان نمک در سراسر کشور و جهان از این ماده شیمیایی برای خالص سازی و تولید نمک طعام خالص استفاده می کنند، اسید کلریدریک می باشد. اسید کلریدریک، باعث حذف ناخالصی های سنگ نمک شده و نمک طعام خالص را برای مصارف خوراکی در اختیار مردم قرار می دهد. این ناخالصی ها می تواند شامل فلزاتی همچون سرب و همچنین ممکن است گچ باشد. لذا بایستی در هنگام خالص سازی نمک طعام، حداکثر حساسیت به خرج داده شود تا عواقب عدم خالص سازی نمک طعام گریبانگیر تولیدکنندگان این ماده نشود.

• کاربرد اسید کلریدریک در خنثی سازی و کنترل PH:

اسید کلریدریک معمولا PH بین 0-2 دارد.این ماده مهم و حیاتی در تعیین میزان اسیدیته مواد دارویی مختلف و همچنین مواد غذایی، و بعلاوه در تعیین خنثی بودن آب نقش اساسی و ویژه ای دارد.

• کاربرد اسید کلریدریک در تولید نفت:

امروزه در تولید نفت هم اسید کلریدریک کاربرد فراوان یافته است. در مکان هایی از زمین که امکان وجود نفت را می دهند می توان با استفاده از این ماده تولید نفت را تحریک کرده و از زمین نفت زیادی استخراج کنند. فضای بوجود آمده از تزریق این ماده در بین سنگ ها، باعث تحریک تولید نفت خام از زمین می شود که می تواند منافع اقتصادی بسیاری برای پیمانکاران آن منطقه و همچنین آن کشور داشته باشد.


پترو کیمیای آکام


ویژگی های شیمیایی اسید کلریدریک

• اسید کلریدریک در واقع یک مایع بدون رنگ و بدون بو همانند آب می باشد که در بعضی غلظت ها ممکن است رنگی متمایل به زرد نیز داشته باشد. همچنین یکی از خواص مهم این اسید غیر قابل اشتعال بودن آن است.

• در صورتی که به اسید کلریدریک گرما داده شود طی یک واکنش مقدار زیادی کف اسیدی توسط آن به وجود خواهد آمد.

• اسید کلریدریک به تنهایی آتش نمی گیرد و دچار انفجار نمی شود ولی در صورتی که در تماس با سایر مواد از جمله فلزات فعال قرار بگیرد باعث خوردگی شیمیایی در آن ها شده و مقدار زیادی گاز هیدروژن را در هوا ایجاد می کند. در صورتی که این گاز با اکسیژن هوا ترکیب شود می توان احتمال بروز انفجار را در این شرایط پیش بینی کرد.

• اسید کلریدریک در واکنش با موادی مانند پرمنگنات ها و پرسولفات ها قادر به تولید گاز کلر می باشد که این ماده بسیار سمی و خطرناک می باشد لذا باید در حین واکنش های شیمیایی مختلف با شرکت اسید کلریدریک به نکات ایمنی توجه کامل داشت.

تولید ترکیبات مختلف

از اسید کلریدریک در تولید مواد آلی مختلفی چون وینیل کلراید و در کلرو اتان استفاده می شود که این دو ماده خود زمینه اصلی برای تولید پلیمری چون PVC به کار گرفته می شوند. همچنین از هیدروکلریک اسید درتولید مواد معدنی و غیرآلی چون پلی آلومینیوم کلراید و آهن (ǀǀǀ) کلراید نیز استفاده می شود که این مواد زیر ساخت های اصلی در فرایند های تصفیه آب آشامیدنی محسوب می شوند.


پترو کیمیای آکام


بازار مصرف جهانی اسید کلریدریک

با توجه به رشد روز افزون مصرف اسید کلریدریک در صنایع شیمایی بازار آن در کشور های صنعتی چون چین، آمریکا و کشور های پیشرفته حوزه اروپا بسیار رونق داشته و درصد بالایی از مصرف این ماده را به خود اختصاص داده اند. یکی از مواردی که باعث رشد بالای تولید و مصرف اسید کلریدریک در جهان شده است رونق بالای صنعت نفت، پتروشیمی و همچنین فرایند های مرتبط با آن ها می باشد. یکی از نکات مهم در افزایش مصرف اسید کلریدریک جایگزینی آن با سولفوریک اسید در فرایند اسید شویی می باشد زیرا تا قبل از سال 1964 این فرایند به واسطه سولفوریک اسید انجام می شد.

کشور های حوزه آسیای شرقی مانند چین و ژاپن به دلیل حجم بالای تولیدات در حوزه فولاد و فلزات مهم نیاز رو به افزایشی برای اسید کلریدریک در صنعت داشته که ناشی از فرایند های مرتبط با تولید و اسید شویی فلزات می باشد. البته در سال های اخیر به واسطه خطرات زیست محیطی اسید کلریدریک برای سلامت لایه ازن و همچنین انسان ها مصرف آن توسط سازمان های بین المللی تا حدودی کنترل شده می باشد.

گرید های مختلف تولیدی اسید کلریدریک

اسید کلریدریک در صنعت بیشتر در غلظت های پایین و در محدوده 30 الی 38 درصد به تولید می رسد زیرا در این شرایط بهترین حالت خود را داشته و میزان تبخیر آن بسیار کم می باشد. در صورتی که نیاز به درصد غلظت های بالا تر باشد لازم است تا شرایط مناسب برای نگهداری و ذخیره آن فراهم شود زیرا غلظت های بالای 40 درصد سرعت تبخیر بالایی داشته و خطرات احتمالی آن می تواند بیشتر باشد.

یکی از پر کاربرد ترین گرید های اسید کلریدریک درصد غلظت 37 آن می باشد که بیشتر حجم تولید را به خود اختصاص داده است. اسید کلریدریک به دلیل خاصیت خورندگی خود می بایست در بشکه ها و گالن های پلی اتیلن نگهداری شود، در صورتی که ظرف های بسته بندی از جنس فلزات باشد ممکن است سبب واکنش های شدید و خورده شدن فلزات شود. البته اسید کلریدریک در حجم کم نیز تولید شده که متناسب با کاربرد های آزمایشگاهی بوده و در شیشه های تیره رنگ پر می شوند.

در پایان

اسید کلریدریک یکی از اسید های معدنی پر کاربرد در صنعت و علم می باشد که کاربرد های گسترده ای در دنیای امروزی داشته و فرایند های صنعتی بسیاری به وجود آن وابسته می باشند. استفاده از این ماده نکات ایمنی لازم خود را داشته که هنگام استفاده باید به آن ها توجه کافی داشت.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۷۶۴۷–۰۱-۰ ,

جرم حجمی:

ppm ,

وابستگی غلظت:

Y ,

asid-coloridrik.jpg asid-coloridrik.jpg

نام:

اسید کلریدریک ,

فرمول شیمیایی:

hcl ,

درصد خلوص (%):

30-33 ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

۷۶۴۷–۰۱-۰ ,

شماره استاندارد بین المللی:

HHL000 ,

جرم حجمی:

ppm ,

وابستگی غلظت:

Y ,

p to m:

1.49017 ,

HR:

3 ,

فشار بخار:

17.8

40 ,

حالت در دمای 25 °C:

G ,

جرم مولی (گرم در مول):

36.46 ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

1.18 ,

دمای ذوب (°C):

27.32 ,

دمای جوش (°C):

‎110 ,

اسیدیته (pka):

8.0 ,

توضیحات

اسید کلریدریک

اسید کلریدریک یک محلول با ماهیت شفافیت، بی‌رنگ و بسیار تند بو می باشد .یک اسید معدنی با خورندگی بالا و یک اسید قوی با استفاده‌های صنعتی زیادی است. هیدروکلریک اسید به طور طبیعی در اسید معده یافت می‌شودPH اسید بین ۰ تا ۱ می‌باشد.

کاربرد اسید کلریدریک :

کاربرد اسید کلریدریک :

ساخت انواع مواد شیمیایی

پروسه های غذایی

شستشو و اسید شویی فلزات

خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات

احیا اوره

قطعه شویی فولاد

تولید ترکیبات غیر عالی

پرداخت چرم

تمیزکننده های خانگی

صنعت ساختمان

پاک کننده و از بین برنده جرم سرامیک

اسیدی کردن چاه های نفتی

برداشتن رسوب بویلرها

تمیزکاری فلزات

کنترل PH و خنثی سازی

تهیه اتیلن دی کلراید

مصارف اسید کلریدریک:

- پرداخت چرم

-قطعه شویی فولاد

- کنترل pH و خنثی سازی

- صنایع فولاد و صنایع شیمیائی

- ساخت ترکیبات آلیو غیر آلی

-میزکننده های خانگی و صنعت ساختمان

خواص فیزیکی

- شکل ظاهری: بیرنگ یا زرد

- حالت:مایع

- بسته بندی: بصورت تانکر(تقریباً22تنی)و بشکه های 220 لیتری و گالن های 60 لیتریمی باشد.

 • اسید کلریدریک

  اسید کلریدریک

  [(a)|اسید کلریدریک|/اسید-کلریدریک-جوهر-نمک]، یک اسید معدنی بسیار قوی است که خاصیت خورندگی بالایی دارد. این اسید با نام های متداول جوهر نمک، هیدروکلریک اسید و هیدروژن کلراید نیز در صنایع شیمیایی معروف هستند. یک اتم کلر و یک اتم هیدروژن در ساختمان مولکولی این ترکیب شیمیایی وجود دارند و معمولاً با درصد خلوص متفاوت، 30 تا 37% در بازار به فروش می رسد. نکته بسیار مهم در مورد [(a)|اسید کلریدریک|/اسید-کلریدریک-جوهر-نمک]، بخارات حاوی گاز کلر است که از ظرف حاوی آن متصاعد می شود.

  کاربردها و نحوه ذخیره و نگهداری اسید کلریدریک صنعتی

  کاربردها و نحوه ذخیره و نگهداری اسید کلریدریک صنعتی

  با توجه به تنوع موارد کاربردی اسید کلریدریک در صنایع، یکی از مهمترین و بزرگ ترین چالش هایی که مصرف کنندگان این ماده با آن مواجه هستند، مسأله ذخیره و نگهداری اسید است. آگاهی کامل از تمام خصوصیات فیزیکی و شیمیایی اسید کلریدریک می تواند اصول و قوانین استاندارد برای ذخیره این اسید در مکان های مختلف، تعیین کند.

  کاربرد اسید کلریدریک در رسوب زدایی تجهیزات پالایشگاهی

  کاربرد اسید کلریدریک در رسوب زدایی تجهیزات پالایشگاهی

  [(a)|اسید کلریدریک|/اسید-کلریدریک-جوهر-نمک] یک اسید بسیار قوی و خورنده بوده که در صنعت کاربرد گسترده ای دارد. این اسید در معده جانداران نیز وجود داشته و PH آن برابر 0 تا 2 است. دیگر نام های [(a)|اسید کلریدریک|/اسید-کلریدریک-جوهر-نمک] که در قدیم بیشتر کاربرد داشت عبارتند از اسیدم سالیس، موریاتیک اسید و جوهر نمک.

  کاربرد اسید کلریدریک در استخراج فلزات

  کاربرد اسید کلریدریک در استخراج فلزات

  [(a)|اسید کلریدریک|/اسید-کلریدریک-جوهر-نمک] یکی از اسیدهای معدنی قوی، ضروری و بسیار پر کاربرد است. این اسید در صنایع شیمیایی، دارویی، تصفیه آب و فاضلاب، پتروشیمی، تولید کود و سموم کشاورزی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. هیدروکلریک اسید، در راستای اسید سولفوریک و اسید فسفریک در روش های جداسازی و استخراج نیز استفاده می شود.

  کاربرد اسید کلریدریک در تمیز کردن استخرها

  کاربرد اسید کلریدریک در تمیز کردن استخرها

  در استخرهای شنا به دلیل تماس آب با پوست حتماً باید PH آب به دقت تنظیم شود. یکی از موادی که بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد، [(a)| اسید کلریدریک|/اسید-کلریدریک-جوهر-نمک]‎ است که برای تنظیم PH و از بین بردن خاصیت قلیایی آب استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  روش تولید اسید کلریدریک

  روش تولید اسید کلریدریک

  اسید کلریدریک، یک اسید آلی با گرید صنعتی و بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف است. بسیاری از ترکیبات حاوی کلر با استفاده از هیدروکلریک اسید تولید می شوند.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643