اسید نیتریک

اسید نیتریک یکی از اسیدهای معدنی است که در صنایع مختلف و در بسیاری از واکنش های شیمیایی به کار می رود. این اسید به عنوان یک ترکیب شیمیایی برای روش های جداسازی شیمیایی و استخراج مواد شناخته می شود. نیتریک اسید، یک ترکیب بسیار مؤثر در جداسازی گوگرد از برخی از ترکیبات معدنی است.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

7697-37-2 ,

جرم حجمی:

ppm ,

وابستگی غلظت:

Y ,

1032897018821001B.jpg 1032897018821001B.jpg
asid-nitrikshiraz.jpg asid-nitrikshiraz.jpg

نام:

اسید نیتریک ,

فرمول شیمیایی:

HNO3 ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

7697-37-2 ,

شماره استاندارد بین المللی:

411VRN1TV4 ,

جرم حجمی:

ppm ,

وابستگی غلظت:

Y ,

p to m:

2.57571 ,

HR:

3 ,

چگالی نسبی:

1.5027 ,

حالت در دمای 25 °C:

L ,

جرم مولی (گرم در مول):

۶۳٫۰۱ ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

1.5129 ,

دمای ذوب (°C):

−۴۲ ,

دمای جوش (°C):

‎83 ,

اسیدیته (pka):

1.4 ,

توضیحات

اسید نیتریک (HNO3)


اسید نیتریک (HNO3) یک ماده شیمیایی بسیار مهم و پر کاربرد در تولید کودهای شیمیایی کشاورزی از قبیل کودهای نیترات و نیترو فسفات و تولید مواد منفجره است. این اسید طی فرایند "استوالد" ( که در سال 1902 توسط شیمیدان آلمانی ویلهلم استوالد، برنده جایزه نوبل سال 1909 اختراع شد) از آمونیاک ساخته می شود. در این فرایند O2 ودر دمای 850درجه سانتی گراد و فشار 5اتمسفر NH3 وارد واکنش شده و با کمک کاتالیزگر پلاتین و رودیوم، به NOمبدل می شوند. NOپس از آن با حل در آب به NO2و پس از اکسیداسیون به HNO3تبدیل می شود. متد "استوالد" در زمان جنگ جهانی اول کشف شد، و تا حد زیادی به طولانی تر شدن مدت جنگ منجر گردید. این بدان دلیل است که پیشتر آلمان هیچگونه ذخیره نیتراتی از خود نداشت. نیترات محصول اولیه برای تولید اسید نیتریک بود که خود این اسید جهت تولید مواد منفجره گلوله های توپ ( مانند TNT و نیتروگلیسیرین) کاربرد ضروری داشت. در پی جنگ جهانی و بدلیل مسدود شدن مسیرهای حمل و نقل به آلمان در سراسر اقیانوس اطلس، دسترسی آلمانها به ذخایر نیترات بسیار کاهش یافت و در واقع، نیترات موجود آن دوره از فضولات پرندگان دریایی و آبزیان واقع در سواحل "گانو" واقع در "پرو" بدست می آمد.

معرفی اسید نیتریک

اسید نیتریک یک اسید قوی و مایعی خورنده است که خواص ظاهری آن خالص و بی رنگ است

درواقع اسید نیتریک با بسیاری از فلزات واکنش میدهد

و همچنین برای خالص سازی طلا استفاده بسیاری کاربرد دارد


نیتراتها

اما به طور عمده به عنوان یکی از ترکیبات مهم در تولید کود کشاورزی استفاده می شود. ترکیبات حاوی یون نیترات NO3-)، که به ندرت در سنگ های طبیعی یافت می شوند، حلالیت بالایی در آب دارند. لذا به راحتی در آب حل شده و توسط آب شسته می شوند. اگر چه استفاده از کودهای نیتراتی مزایای زیادی دارد، منتها به دلیل حلالیت بالا منجر به افزایش رشد گیاهان به ویژه جلبکها می شود. تنفس توده های جلبکی باعث کاهش اکسیژن موجود در آب و در نتیجه خفگی و حتی مرگ ریزجانداران موجود در آب می شوند.


نیتریتها


نیتریتها، ترکیبات حاوی یون NO2-) هستند که از اسید نیتروژن (HNO2) ساخته شده اند. نیتریت سدیم (NaNO2) به عنوان ماده نگهدارنده در گوشتهای فرآوری شده، مانند بیکن، ژامبون، سوسیس، کنسرو گوشت گاو ، گوشت گاو، سوسیس و ماهی استفاده می شود. یون نیتریت (NO2-) در گوشتها از رشد باکتری "کلستریدیوم بوتولینوم" که منجر به مسمومیت غذایی کشنده ای موسوم به "بوتولیسم" ممانعت می نماید. نیتریتها همچنین مانع از تغییر رنگ گوشت و فساد آنها می شوند.

سمیت نیتریتها موضوع قابل توجهی است که کاربرد این محصول در صنایع غدایی را با تردید روبرو ساخته است.

مصارف اسید نیتریک :

- صنایع نظامی

- رنگهای سنتزی

- نمکهای نیتراته

- صنایع آبکاری

- صنایع غذائی

- متالوژی رنگدانه ها و صنایع چاپ

-در تهیه نیترات آمونیم کشاورزی ، حلال ها

 • خواص فیزیکی و شیمیایی اسید نیتریک

  خواص فیزیکی و شیمیایی اسید نیتریک

  اسید نیتریک یکی از اسیدهای رایج در صنعت مواد شیمیایی است که در بسیاری از واکنش ها شرکت می کند و اغلب به عنوان یک اکسنده قوی به کار می رود. به طور طبیعی، این اسید، بی رنگ و شفاف است اما در مواردی که غلظت آن بیشتر باشد، محلول اسیدی به رنگ زرد کم رنگ مشاهده می شود. اسید نیتریک به عنوان یک اسید قوی یا خاصیت خورندگی شناخته می شود بنابراین کسانی که در آزمایشگاه های تحقیقاتی و یا صنایع مختلف با این ماده سروکار دارند باید در حین کار با اسید، تمام موارد ایمنی را رعایت کنند.

  کاربرد اسید نیتریک در کاهش میزان گوگرد و خاکستر در زغال سنگ

  کاربرد اسید نیتریک در کاهش میزان گوگرد و خاکستر در زغال سنگ

  زغال سنگ، یک سوخت فسیلی بسیار با ارزش است که عموماً برای تأمین انرژی و تولید ماده ای به نام کُک استفاده می شود. زغال سنگ، مقادیر زیادی ناخالصی های فلزی و نافلزی با خود به همراه دارد؛ این ناخالصی ها معمولاً پس از احتراق زغال سنگ به صورت خاکستر باقی می مانند. گوگرد نیز یکی دیگر از ناخالصی های موجود در زغال سنگ است. احتراق زغال سنگ موجب می شود ترکیبات گوگردی مانند اکسید گوگرد و سولفید هیدروژن تولید شوند؛ این دو ترکیب جزو مهمترین آلاینده های اتمسفری محسوب می شوند و به همین دلیل احتراق زغال سنگ از اهمیت زیادی برای سلامت محیط زیست برخوردار است. لذا اسید نیتریک می تواند این عوامل را از زغال سنگ حذف کند.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 02188642911 09120379874

89771643