اسید نیتریک

اسید نیتریک یکی از اسیدهای معدنی است که در صنایع مختلف و در بسیاری از واکنش های شیمیایی به کار می رود. این اسید به عنوان یک ترکیب شیمیایی برای روش های جداسازی شیمیایی و استخراج مواد شناخته می شود. نیتریک اسید، یک ترکیب بسیار مؤثر در جداسازی گوگرد از برخی از ترکیبات معدنی است.

اسید نیتریک و خصوصیات و کاربردهای آن:

اسید نیتریک جزء اسید های قوی به حساب می آید که دارای بویی نامطبوع و ظاهری بی رنگ می باشد. این اسید بسیار خورنده که به جوهر شوره هم معروف است، در قرن شانزدهم میلادی جهت جداسازی طلا از نقره استفاده می شد که این کاربرد اسید نیتریک ، جزء نخستین استفاده هایی است که از این اسید در گذشته شده است. این اسید همچنین به عنوان یک اکسید کننده قوی در دسترس است.

درصد خلوص های پرکاربرد اسید نیتریک :

درصد خلوص 68%

معمولا درصد خلوصی از این اسید که بیشتر کاربرد دارد و در بازار قابل خریداری است، غلظت 68% از این اسید در آب است. این درصد خلوص، پرکاربرد ترین درصد خلوص مورد استفاده می باشد.

درصد خلوص 86% و بالاتر

درصد خلوص های 86% و بالاتر از اسید نیتریک در آب، که دارای کاربرد کمتری نسبت به درصد خلوص 68% می باشد، به عنوان اسید نیتریک دودزا یا فومینگ موسوم می باشند.

غلظت های بالای 95% از اسید نیتریک :

در درصد خلوص های بالای 95% از این ماده شیمیایی پرکاربرد، بسته به میزان NO2 که در ساختار این اسید قرار دارد، اسید نیتریک ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

الف: اسید نیتریک دودزای سفید

ب: اسید نیتریک دودزای قرمز

خطرات اسید نیتریک برای سلامتی انسان :

اسید نیتریک ، جزء دسته اسید های قوی بوده، و همانند اسید های دیگر، درصورت عدم رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از آن، می تواند زیان ها و خطراتی برای سلامتی افراد داشته باشد. لذا بایستی در هنگام استفاده از اسید نیتریک ، نکات امنیتی را بطور کامل رعایت نمود. از استشمام بخارات آن بایستی به شدت اجتناب نمود. زیرا بخارات این اسید، همانند اکثر اسیدهای قوی، سمی و خورنده بوده و ممکن است باعث صدمه و آسیب به راه های هوایی شده، و درصورت تماس بلند مدت با بخارات این اسید، ممکن است باعث ایجاد سرطان هایی از جمله سرطان ریه و مجاری تنفسی شود. همچنین در صورت قرار گرفتن در معرض غلظت بالای این اسید به مدت کوتاه ممکن است عوارضی شبیه به پنومونی در ریه ها ایجاد شود. همچنین یکی دیگر از زیان های استشمام بخارات این اسید بصورت بلند مدت، آسیب به دندان ها و پوسیدگی آن هاست. همچنین از تماس دست ها و پوست بدن با اسید نیتریک بایستی ممانعت به عمل آید. زیرا درصورت تماس پوست با این اسید ممکن است سوختگی هایی ایجاد شود که درصورت زیاد بودن این سوختگی ها ممکن است حتی به مرگ انسان بینجامد. واکنش این اسید با آب و یا با هوای مرطوب، ممکن است باعث تولید گازی سمی و خورنده و آتش گیر شود.

چه کارهایی باید پس از تماس با اسید نیتریک برای جلوگیری از مسمومیت انجام داد؟

در صورت تماس با پوست :

اگر اسید نیتریک با پوست بدن تماس پیدا کند بایستی بلافاصله آن موضع را با آب بطور کامل شستشو داد. در صورتی که اسید نیتریک روی لباس فرد بریزد، بایستی بلافاصله لباس را درآورد و پوست بدن را بطور کامل شستشو داد. پس از شستشوی کامل منطقه یا اندامی که اسید روی آن ریخته شده، بایستی به پزشک مراجعه کرده و درمان خودرا کامل نمود تا از عوارض بعدی آن جلوگیری شود.

در صورت تنفس :

اگر فردی مقدار زیادی از بخارات اسید نیتریک را تنفس کند، بایستی بلافاصله فرد مورد نظر را به هوای باز انتقال داده، و درصورت عدم توانایی او برای نفس کشیدن بایستی به او تنفس دهان به دهان داد. همچنین باید اورا گرم نگه داشته و اجازه داد که شخص آسیب دیده استراحت کند. سپس در صورتی که حال بیمار رو به بهبودی رفت اورا باید به نزدیکترین اورژانس یا مرکز درمانی انتقال داد تا مراحل درمانی او کامل شود.

در صورت بلعیدن اسید نیتریک :

اگر اسید نیتریک توسط شخص بلعیده شده باشد، بایستی بلافاصله فرد را به نزدیکترین مرکز درمانی برده تا شستشوی معده به سرعت انجام شود.

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

7697-37-2 ,

جرم حجمی:

ppm ,

وابستگی غلظت:

Y ,

1032897018821001B.jpg 1032897018821001B.jpg
asid-nitrikshiraz.jpg asid-nitrikshiraz.jpg

نام:

اسید نیتریک ,

فرمول شیمیایی:

HNO3 ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی:

7697-37-2 ,

شماره استاندارد بین المللی:

411VRN1TV4 ,

جرم حجمی:

ppm ,

وابستگی غلظت:

Y ,

p to m:

2.57571 ,

HR:

3 ,

چگالی نسبی:

1.5027 ,

حالت در دمای 25 °C:

L ,

جرم مولی (گرم در مول):

۶۳٫۰۱ ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب):

1.5129 ,

دمای ذوب (°C):

−۴۲ ,

دمای جوش (°C):

‎83 ,

اسیدیته (pka):

1.4 ,

توضیحات

اسید نیتریک (HNO3)


اسید نیتریک (HNO3) یک ماده شیمیایی بسیار مهم و پر کاربرد در تولید کودهای شیمیایی کشاورزی از قبیل کودهای نیترات و نیترو فسفات و تولید مواد منفجره است. این اسید طی فرایند "استوالد" ( که در سال 1902 توسط شیمیدان آلمانی ویلهلم استوالد، برنده جایزه نوبل سال 1909 اختراع شد) از آمونیاک ساخته می شود. در این فرایند O2 ودر دمای 850درجه سانتی گراد و فشار 5اتمسفر NH3 وارد واکنش شده و با کمک کاتالیزگر پلاتین و رودیوم، به NOمبدل می شوند. NOپس از آن با حل در آب به NO2و پس از اکسیداسیون به HNO3تبدیل می شود. متد "استوالد" در زمان جنگ جهانی اول کشف شد، و تا حد زیادی به طولانی تر شدن مدت جنگ منجر گردید. این بدان دلیل است که پیشتر آلمان هیچگونه ذخیره نیتراتی از خود نداشت. نیترات محصول اولیه برای تولید اسید نیتریک بود که خود این اسید جهت تولید مواد منفجره گلوله های توپ ( مانند TNT و نیتروگلیسیرین) کاربرد ضروری داشت. در پی جنگ جهانی و بدلیل مسدود شدن مسیرهای حمل و نقل به آلمان در سراسر اقیانوس اطلس، دسترسی آلمانها به ذخایر نیترات بسیار کاهش یافت و در واقع، نیترات موجود آن دوره از فضولات پرندگان دریایی و آبزیان واقع در سواحل "گانو" واقع در "پرو" بدست می آمد.

معرفی اسید نیتریک

اسید نیتریک یک اسید قوی و مایعی خورنده است که خواص ظاهری آن خالص و بی رنگ است

درواقع اسید نیتریک با بسیاری از فلزات واکنش میدهد

و همچنین برای خالص سازی طلا استفاده بسیاری کاربرد دارد


نیتراتها

اما به طور عمده به عنوان یکی از ترکیبات مهم در تولید کود کشاورزی استفاده می شود. ترکیبات حاوی یون نیترات NO3-)، که به ندرت در سنگ های طبیعی یافت می شوند، حلالیت بالایی در آب دارند. لذا به راحتی در آب حل شده و توسط آب شسته می شوند. اگر چه استفاده از کودهای نیتراتی مزایای زیادی دارد، منتها به دلیل حلالیت بالا منجر به افزایش رشد گیاهان به ویژه جلبکها می شود. تنفس توده های جلبکی باعث کاهش اکسیژن موجود در آب و در نتیجه خفگی و حتی مرگ ریزجانداران موجود در آب می شوند.


نیتریتها


نیتریتها، ترکیبات حاوی یون NO2-) هستند که از اسید نیتروژن (HNO2) ساخته شده اند. نیتریت سدیم (NaNO2) به عنوان ماده نگهدارنده در گوشتهای فرآوری شده، مانند بیکن، ژامبون، سوسیس، کنسرو گوشت گاو ، گوشت گاو، سوسیس و ماهی استفاده می شود. یون نیتریت (NO2-) در گوشتها از رشد باکتری "کلستریدیوم بوتولینوم" که منجر به مسمومیت غذایی کشنده ای موسوم به "بوتولیسم" ممانعت می نماید. نیتریتها همچنین مانع از تغییر رنگ گوشت و فساد آنها می شوند.

سمیت نیتریتها موضوع قابل توجهی است که کاربرد این محصول در صنایع غدایی را با تردید روبرو ساخته است.

مصارف اسید نیتریک :

- صنایع نظامی

- رنگهای سنتزی

- نمکهای نیتراته

- صنایع آبکاری

- صنایع غذائی

- متالوژی رنگدانه ها و صنایع چاپ

-در تهیه نیترات آمونیم کشاورزی ، حلال ها

 • خواص فیزیکی و شیمیایی اسید نیتریک

  خواص فیزیکی و شیمیایی اسید نیتریک

  [(a)|اسید نیتریک|/اسید-نیتریک-و-جوهر-شوره] یکی از اسیدهای رایج در صنعت مواد شیمیایی است که در بسیاری از واکنش ها شرکت می کند و اغلب به عنوان یک اکسنده قوی به کار می رود. به طور طبیعی، این اسید، بی رنگ و شفاف است اما در مواردی که غلظت آن بیشتر باشد، محلول اسیدی به رنگ زرد کم رنگ مشاهده می شود. [(a)|اسید نیتریک|/اسید-نیتریک-و-جوهر-شوره] به عنوان یک اسید قوی یا خاصیت خورندگی شناخته می شود بنابراین کسانی که در آزمایشگاه های تحقیقاتی و یا صنایع مختلف با این ماده سروکار دارند باید در حین کار با اسید، تمام موارد ایمنی را رعایت کنند.

  کاربرد اسید نیتریک در کاهش میزان گوگرد و خاکستر در زغال سنگ

  کاربرد اسید نیتریک در کاهش میزان گوگرد و خاکستر در زغال سنگ

  زغال سنگ، یک سوخت فسیلی بسیار با ارزش است که عموماً برای تأمین انرژی و تولید ماده ای به نام کُک استفاده می شود. زغال سنگ، مقادیر زیادی ناخالصی های فلزی و نافلزی با خود به همراه دارد؛ این ناخالصی ها معمولاً پس از احتراق زغال سنگ به صورت خاکستر باقی می مانند. گوگرد نیز یکی دیگر از ناخالصی های موجود در زغال سنگ است. احتراق زغال سنگ موجب می شود ترکیبات گوگردی مانند اکسید گوگرد و سولفید هیدروژن تولید شوند؛ این دو ترکیب جزو مهمترین آلاینده های اتمسفری محسوب می شوند و به همین دلیل احتراق زغال سنگ از اهمیت زیادی برای سلامت محیط زیست برخوردار است. لذا [(a)|اسید نیتریک|/اسید-نیتریک-و-جوهر-شوره] می تواند این عوامل را از زغال سنگ حذف کند.

  کاربرد اسید نیتریک در تولید کودهای شیمیایی

  کاربرد اسید نیتریک در تولید کودهای شیمیایی

  [(a)|اسید نیتریک|/اسید-نیتریک-و-جوهر-شوره] یا جوهر شوره، نیترات هیدروژن و اسید ازته، یک اکسید کننده قوی در صنایع شیمیایی بوده که به شدت سمی و خورنده است. رنگ این اسید از حالت بی رنگ تا متمایل به زرد است. بوی آن نامطبوع، جرم مولی آن g/mol 63.012 است. [(a)|اسید نیتریک|/اسید-نیتریک-و-جوهر-شوره] به شدت در آب حل می شود.

  کاربرد اسید نیتریک در ریخته گری فلزات

  کاربرد اسید نیتریک در ریخته گری فلزات

  یکی از کاربردهای مهم نیتریک اسید استفاده از آن در فرآیندهای ریخته گری فلزات است. [(a)| اسید نیتریک|/اسید-نیتریک-و-جوهر-شوره]‎ یک ماده‌ی شیمیایی بسیار پر کاربرد در صنعت است و به صورت گسترده وسیع در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله به بررسی این کاربردها و همچنین کاربرد [(a)| اسید نیتریک|/اسید-نیتریک-و-جوهر-شوره] در ریخته گری فلزات می‌پردازیم.

  روش تهیه و تولید اسید نیتریک

  روش تهیه و تولید اسید نیتریک

  [(a)| اسید نیتریک|/اسید-نیتریک-و-جوهر-شوره]‎ و یا جوهر شوره دارای فرمول شیمیایی HNO3 می‌باشد و یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی در صنعت است که به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی [(a)| اسید نیتریک|/اسید-نیتریک-و-جوهر-شوره]‎ در تولید کودهای شیمایی است اما این ماده‌ی شیمیایی به جز کشاورزی در صنایع مختلف دیگری نیز کاربرد دارد. در این مقاله کاربردهای این ماده‌ی شیمیایی پر ارزش و همچنین روش‌های تهیه و تولید آن معرفی و به صورت اجمالی توضیح داده می‌شوند.

 • captcha

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643