کاربرد اسید بوریک و نمک های بورات در حشره کش ها و سموم دفع آفات

اه مختصری بر سایر ترکیبات حاوی گروه بور در این حوزه داشته باشیم. اسید بوریک و نمک های بورات، هر دو برای تولید حشره کش ها استفاده می شوند و یا خود به عنوان یک سم دفع آفات مصرف می گردند

کاربرد اسید بوریک و نمک های بورات در حشره کش ها و سموم دفع آفات

اسید بوریک و نمک های بورات، ترکیباتی هستند که به طور طبیعی دارای عنصر بور در ساختار مولکولی خود می باشند. این نوع ترکیبات در طبیعت در خاک، آب و مواد غذایی وجود دارند. مقادیر بور و اسید بوریک در هر یک از اکوسیستم ها متفاوت است. این دسته از مواد شیمیایی، ترکیبات بسیار مناسبی برای تولید انواع حشره کش ها با حداقل میزان سمیت به شمار می روند. حشره کش هایی که با استفاده از بوریک اسید تولید می شوند برای از بین بردن حشره ها، موش ها، جلبک ها و قارچ ها و همچنین گیاهان هرز به کار می روند.

علاوه بر جانداران ذره بینی که در فوق ذکر شدند، اسید بوریک برای تولید سموم دفع آفاتی نظیر کک ها، موریانه ها، سوسک ها، حشرات موذی چوب و انواع قارچ هایی که بافت چوب را در خود حل می کنند نیز به کار می رود.

اساس عملکرد اسید بوریک و ترکیبات هم گروه آن به این صورت است که این ترکیبات به صورت یک سم بر روی معده حشرات اثر می گذارند و چربی های که از خشک شدن حشرات جلوگیری می کنند را جذب می کنند. بوریک اسید همچنین اثرات مشابهی بر روی قارچ ها دارد؛ این ماده باعث می شود قارچ ها نتوانند اسپور تولید کنند و عملیات فتوسنتز در آن ها متوقف می شود.

علائم مسمومیت در اثر تماس با اسید بوریک به عنوان یک آفت کش و حشره کش استفاده می شود شامل تنگی نفس، سر دردهای شدید، تهوع، سرفه و احساس خفگی می باشد. به همین دلیل در صنایعی که افراد به شدت با این ماده شیمیایی در ارتباط هستند، در هر دوره به طور کاملاً زمان بندی شده باید هر فرد تحت آزمایش های لازم قرار گیرد تا سلامت او به خطر نیوفتد.

پترو کیمیای آکام

با اسید بوریک و ترکیبات هم خانواده آن آشنا شویم

با توجه به اهمیت استفاده از اسید بوریک در حشره کش ها و سموم دفع آفات، لازم است در این قسمت نگاه مختصری بر سایر ترکیبات حاوی گروه بور در این حوزه داشته باشیم. اسید بوریک و نمک های بورات، هر دو برای تولید حشره کش ها استفاده می شوند و یا خود به عنوان یک سم دفع آفات مصرف می گردند. این گروه ترکیبات را به 7 دسته اصلی طبقه بندی می کنند؛ علی رغم اینکه خواص شیمیایی و فیزیکی متفاوتی برای هر یک از این ترکیبات ثبت شده است اما بر طبق استاندارد محیط زیست، EPA، ترکیبات حاوی عنصر بور، در بسیاری ویژگی ها شبیه به یکدیگر هستند.

1) اسید بوریک : این ماده برای از بین بردن مورچه ها، سوسک ها، نقره ماهی، موریانه ها و متوقف کردن تولید اسپور در قارچ ها به کار می رود.

2) سدیم تترا بورات پنتا هیدرات: از این نمک حاوی بور برای از بین بردن جلبک ها، علف های هرز، سوسک ها، مورچه ها و نقره ماهی استفاده می شود.

3) سدیم تترا بورات دکا هیدرات: این نمک بورات برای از بین بردن موریانه ها، سوسک ها، مورچه ها، جلبک ها و علف های هرز، قارچ ها و جانداران موذی چوب به کار می رود.

4) سدیم تترا بورات: از این نمک بور برای کشتن موریانه، شته ها، حشرات زیر، علف های هرز، سوسک های چوب و سایر جاندارانی که روی چوب زندگی می کنند استفاده می شود.

5) سدیم متا بورات: این ترکیب شیمیایی برای از بین بردن علف های هرز، گزینه بسیار مناسبی است.

6) سدیم اکتا بورات: سدیم اکتا بورات، یک ترکیب دفع آفت بسیار ایده آل برای از بین بردن قارچ هایی است که بر روی چوب رشد می کنند و موجب تخریب بافت چوب می شوند.

7) دی سدیم اکتا بورات تترا هیدرات: این ترکیب نیز یکی از اعضای خانواده اسید بوریک است و به عنوان سموم دفع آفات برای از بین بردن سوسک ها، موریانه ها، حشرات مخرب چوب، نقره ماهی، مگس، کک، انواع قارچ های انحلال کننده چوب و ... به کار می رود.

با توجه به اینکه در تولید حشره کش ها و انواع سموم دفع آفات در کارخانه ها، از اسید بوریک و سایر نمک های بورات استفاده می شود، سازگاری با محیط زیست و عدم آلایندگی برای انسان ها، گیاهان و جانوران اهمیت زیادی خواهد داشت. استفاده از اسید بوریک یا هر سم دیگری باید با توجه به مسایل زیست محیطی اجرا شود و مقادیر استاندارد آن در موارد بخصوص به مصرف برسد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643