کاربرد اسید بوریک در کشاورزی

اسید بوریک به عنوان رایج ترین اسید برای تولید انواع کودهای کشاورزی مایع حاوی بور شناخته می شود. کودهای مایع حاوی بور، معمولاً حاوی 10% بور هستند.

اسید بوریک در کشاورزی

اسید بوریک ، یک اسید معدنی ضعیف است که به فرم هیدراته وجود دارد. این اسید دارای خاصیت میکروب کشی، ضد قارچی و ضد ویروسی است. در عمل، اسید بوریک به عنوان یک ماده از بین برنده میکروارگانیسم های زنده مضر شناخته می شوند و به همین دلیل در درمان عفونت های قارچی و برخی زخم ها به کار می رود. این اسید معدنی به شکل جامد سفید رنگ و بدون بو بوده و در آب محلول است. این ترکیب شیمیایی در دمای 171 درجه سانتی گراد ذوب می شود.

اسید بوریک در موارد مختلف در صنایع کاربرد دارد. این اسید، حوزه های کشاورزی، تولید سموم و حشره کش ها، صنایع تولید کاشی و سرامیک، تولید داروهای گندزدا و ضد عفونی کننده و ... را تحت پوشش قرار می دهد. این اسید در کشاورزی اهمیت زیادی دارد؛ علاوه بر تولید انواع حشره کش و آفت کش هایی که آفات محصولات کشاورزی را از بین می برند، حضور عنصر بور در این اسید برای رشد گیاهان، لازم و ضروری است.

اهمیت عنصر بور در اسید بوریک در کشاورزی چیست؟

عنصر بور در اسید بوریک ، یکی از عناصر ضروری برای رشد و سلامتی گیاهان است. ترکیبات حاوی بور در غلظت های بسیار پایین به عنوان مواد اولیه تشکیل دهنده کودهای شیمیایی به کار می روند. از اسید بوریک در مقادیر زیاد با غلظت های بالا معمولاً در تولید انواع حشره کش ها، قارچ کش ها و از بین بردن انواع جلبک ها استفاده می شود. تأثیرات بود در گیاهان را می توان به سه صورت بیان نمود:

*بور برای گیاهان به عنوان عامل تنظیم کننده تعادل میان قند و نشاسته، ضروری است؛ این عنصر به گیاه کمک می کند تا انتقال قندها و کربوهیدرات ها به خوبی انجام گیرد.

*بور برای گیاهان در گرده افشانی و تولید دانه لازم و حیاتی است.

*بور در تقسیم سلولی گیاهان، متابولیسم نیتروژن و تشکیل پروتئین، نقش حیاتی دارد.

با توجه به موارد فوق، لازم است عنصر بور در قالب کودهای کشاورزی که با استفاده از اسید بوریک تولید می شوند به خاک کشاورزی اضافه شوند. بور، یک عنصر لازم و ضروری است که رشد، سلامتی، تولید دانه و جوانه زنی را تحت تأثیر قرار می دهد. این عامل باعث می شود انتقال آب و مواد مغذی به سادگی درون گیاه انجام شود. اگرچه نیازهای گیاهان به عنصر بور بسیار کم هستند اما رشد و عملکرد محصولات کشاورزی در خاک هایی که با کمبود بور مواجه هستند به شدت تحت تأثیر قرار می گیرد.

با توجه به موارد فوق، قطعاً می توان به اهمیت کاربرد اسید بوریک در تولید کودهای کشاورزی پی برد. اسید بوریک به عنوان رایج ترین اسید برای تولید انواع کودهای کشاورزی مایع حاوی بور شناخته می شود. کودهای مایع حاوی بور، معمولاً حاوی 10% بور هستند و به طور متداول برای خاک ها و کود برگ ها استفاده می شوند.

آشنایی با نحوه استفاده صحیح از کودهای حاوی بور که با اسید بوریک تولید شده اند

بورات ها به شکل جامد (این ترکیبات عموماً از مشتقات اسید بوریک هستند) می توانند به طور مستقیم برای گیاهان به کار روند، در این حالت شرایط عملکرد باید مرطوب باشد که ریشه گیاهان بتوانند میزان بور محلول را از خاک جذب کنند. متداول ترین ترکیب که در این حالت استفاده می شود، نمک بوراکس پنتا هیدرات است که به شکل گرانول به کار می رود. این نوع کودها به دلیل اینکه به طور مستقیم و بدون نیاز به مرحله آماده سازی مصرف می شوند، مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته اند؛ میزان استفاده از بورات های جامد به نوع گیاه، روش استفاده، میزان بارندگی، میزان آهک موجود در خاک و سایر مواد آلی بستگی دارد.

کودهای حاوی بور، تولید شده از اسید بوریک می توانند به روش اسپری بر روی برگ های گیاهان نیز به کار روند. اسپری کردن کودها بر روی برگ ها معمولاً تأثیرات بهتری دارد و بنابراین به عنوان یک راهکار برای رساندن مواد مغذی به گیاهان محسوب می شود. استفاده از کودهای مایع ترکیبی مانند دی سدیم اکتا بورات تترا هیدرات در مقایسه با سایر نمک های اسید بوریک مانند بوراکس دکا هیدرات و بوراکس پنتا هیدرات، تأثیرات بهتری برای گیاه دارد؛ چرا که میزان انحلال پذیری آن در آب بسیار بیشتر از سایر ترکیبات نامبرده در فوق است. البته باید توجه داشت که مقدار بور موجود در دی سدیم اکتا بورات تترا هیدرات، بیشتر از اسید بوریک است.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643