کاربردهایی از کربنات سدیم سبک که از آن بی خبر بودید

کربنات سدیم سبک ، یک ترکیب شیمیایی با خاصیت قلیایی است که به پودر شوینده یا سودا اَش نیز شهرت یافته است. در ساختمان مولکولی این نمک معدنی، یون های سدیم و کربنات وجود دارند که همین یون ها باعث افزایش حلالیت این ماده در آب و به وجود آمدن خاصیت بازی در محلول می شوند.

کربنات سدیم سبک

اگر چه این ترکیب در صنایع بسیاری برای تولید محصولات شیمیایی مختلف به مصرف می رسد اما در این مطلب قصد داریم کاربردهایی از کربنات سدیم سبک ‎ را بیان کنیم که قطعاً تا به حال از آن ها بی خبر بوده اید.

موارد کاربرد کربنات سدیم سبک ‎ در مصارف خانگی و مواد شوینده، جذاب و خواندنی هستند. حتماً تعجب می کنید اگر بیان کنیم که پودر کربنات سدیم سبک می تواند به عنوان شوینده برای تمیز کردن سطوح مختلف در منزل به کار رود! البته یک مورد استثنا در این زمینه وجود دارد؛ از این ماده نمی توان برای سطوح فایبرگلاس استفاده کرد زیرا موجب می شود ترکیبات نشاسته ای را از سطح جدا کند. به هر حال می توانید کربنات سدیم سبک را به عنوان یک تمیز کننده در خانه یا حیاط به کار گیرید.

آشنایی با کاربردهای کربنات سدیم سبک در مصارف خانگی

-کاربرد کربنات سدیم سبک به عنوان صابون های لباسشویی

سدیم کربنات سبک را می توانید به عنوان پودر شوینده در ماشین لباسشویی بریزید. علی رغم اینکه صابون های شوینده زیادی در بازار برای شستشوی لباس ها وجود دارند اما استفاده از این پودر جامد می تواند آلودگی ها و لکه های روی لباس های شما را برطرف کند. این محلول به عنوان یک برطرف کننده قوی برای لکه های روغن، گریس و ذرات چربی روی لباس شناخته می شود.

-کربنات سدیم سبک به عنوان تقویت کننده لباسشویی

افزودن تنها نصف فنجان کربنات سدیم به محلول های شوینده لباس، پودر شوینده یا صابون های شستشو دهنده انواع البسه می تواند بازدهی لکه زدایی و تمیز کنندگی لباس ها را افزایش دهد. از این خاصیت برای تقویت کردن فرآیند لباسشویی استفاده کنید.

خیساندن لباس ها در محلولی از کربنات سدیم سبک

قبل از آنکه لباس های خود را به داخل ماشین لباسشویی بیاندازید، محلولی حاوی 2 قاشق غذاخوری پودر کربنات سدیم سبک ‎ و 1 گالن آب گرم تهیه کنید و لباس ها را داخل این محلول خیس کنید. اجازه دهید محلول سدیم کربنات سبک به دال بافت لباس نفوذ کند. در طول شب یا حداقل 30 دقیقه برای این کار اختصاص دهید. سپس لباس ها را به ماشین لباسشویی منتقل کرده و نصف فنجان پودر کربنات سدیم سبک به پودر شوینده ماشین اضافه کنید. این کار قدرت تمیز کنندگی محلول را افزایش می دهد.


پترو کیمیای آکام


کاربرد کربنات سدیم سبک در ماشین ظرفشویی

علاوه بر کاربردهای کربنات سدیم سبک ‎ در شستشوی لباس ها، این ماده برای تمیز کردن ظروف نیز کاربرد دارد. می توانید نصف فنجان پودر سدیم کربنات را با آب به ماشین ظرفشویی اضافه کنید. مشاهده خواهید کرد که این ماده چقدر در برطرف کردن لکه ها و آلودگی های ظروف، قوی عمل می کند. به این ترتیب می توانید در هزینه های غیر ضروری خانه صرفه جویی کنید.

تهیه محلول صابونی تمیز کننده ظروف

به غیر از اینکه کربنات سدیم سبک را می توانید در ماشین ظرفشویی مصرف کنید، کاربرد جالب دیگری را نیز می توانید تجربه کنید. مقداری از این پودر را در آب حل کنید و از آن به عنوان مایع ظرفشویی برای کارهای دستی و تمیز کردن ظروف استفاده کنید. می توانید برخی از روغن های معطر را برای خوشبو کردن این محلول به آن بیافزایید. حتی می توانید مقدار بیشتری را تهیه کنید و در یک ظرف مخصوص به عنوان مایع ظرفشویی نگهداری کنید.

تمیز کردن کف خانه با محلول کربنات سدیم سبک

سدیم کربنات سبک می تواند آلودگی های کف خانه را از بین ببرد و سطحی درخشان و بسیار زیبا به شما تحویل دهد. برای این کار نیاز دارید یک محلول تهیه کنید؛ 2 تا 3 لیتر آب، اندکی مایع ظرفشویی، یک چهارم فنجان سرکه و یک چهارم فنجان پودر کربنات سدیم سبک ‎ را در یک مخزن با یکدیگر مخلوط کنید. اجازه دهید به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند. سپس از آن به عنوان شوینده کف خانه استفاده کنید. این محلول را به میزان کم روی کف بریزید و حداقل 5 دقیقه فرصت دهید تا تأثیرات خود را داشته باشد. سپی می توانید محلول شوینده را از روی کف خانه با آب تمیز کنید.

تمیز کردن مایکروویو، ابزار باغبانی، فرش، ابزار و وسایل نقره، حیاط و ...، نمونه های دیگری از کاربردهای خانگی کربنات سدیم سبک به شمار می آیند.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643