شرایط نگهداری و ایمنی کربنات سدیم سبک

کربنات سدیم سبک بدون آب، رایج ترین فرم این نمک معدنی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. اگرچه این نمک به فرم های هیدراته، هفت آبه، ده آبه و مونو هیدراته نیز وجود دارد اما در اثر تماس با هوای خشک یا منابع حرارت، سریعاً مولکول های آب خود را از دست می دهند و به فرم بدون آب تبدیل می شوند.

نکات مهم ایمنی و کار با کربنات سدیم سبک در صنعت

موارد احتیاط کربنات سدیم سبک:

پودر سفید رنگ؛ بدون بو؛ دارای شکل ظاهری گرانول های جامد. این ترکیب نمی سوزد. کربنات سدیم سبک با اسیدها واکنش می دهد و گاز کربن دی اکسید و حرارت تولید می کند. احتمال بروز برخی حساسیت های پوستی و چشمی در اثر تماس با این ترکیب برای افراد وجود دارد. ذرات غبار که از این ترکیب معدنی در هوا پراکنده می شوند موجب حساسیت های تنفسی می شوند؛ بنابراین لازم است افرادی که با این ماده سروکار دارند از ماسک ایمنی در هنگام کار استفاده کنند.

آثاری مبنی بر اینکه ترکیب کربنات سدیم سبک برای محیط زیست خطرناک باشد تاکنون ثبت نشده است؛ بنابراین در صورت ورود احتمالی به محیط زیست، موجودات آبزی را تهدید نمی کند. سعی کنید در معرض غبارات سودا اَش و آهک قرار نگیرید. در حضور مقادیر کافی رطوبت، دو ماده با یکدیگر ترکیب شده و ترکیب کاستیک سودا یا هیدروکسید سدیم را تولید می کند که بسیار سوزش آور است.

اثرات بالقوه حاد کربنات سدیم سبک در سلامتی کارگران

*اثرات پوستی: قرار گرفتن در معرض نمک کربنات سدیم سبک در طولانی مدت و تماس با آن موجب تحریک شدید پوست، قرمز شدن، خشکی و گاهی پوسته پوسته شدن بافت پوست می شود.

*اثرات بر روی چشم: تماس کربنات سدیم سبک با چشم ها، حساسیت شدید آنها را در پی دارد.

*اثرات حاد بلعیدن: اگرچه کربنات سدیم سبک، سمی نیست اما اگر به طور تصادفی بلعیده شود موجب عوارضی نظیر تهوع، استفراغ، معده درد و اسهال می شود.

*اثرات استنشاق: استنشاق غبارات این ماده می تواند بینی، گلو و شش ها را تحریک کند.

اگر شما هم در محوطه ای کار می کنید که در طول روز با کربنات سدیم سبک سروکار دارید و یا اگر مدیر یک انبار مواد شیمیایی هستید و کارگران شما با این ماده و سایر مواد معدنی در تماس هستند، بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه خطرات و آسیب های جدی ناشی از این مواد، نصب قوانین و نکات ایمنی در محوطه انبار یا کارگاه است. تمام کارگران باید از لباس ایمنی، دستکش، ماسک و عینک مخصوص استفاده کنند.


پترو کیمیای آکام


شرایط نگهداری و ذخیره کربنات سدیم سبک

برای حمل و نقل کربنات سدیم سبک به محل انبار یا محل مصرف در صنایع و کارخانه ها از سیستم های حمل و نقل ایمن و مجهز به تهویه هوا استفاده کنید. این نوع حمل و نقل به ویژه باید در حالتی اجرا شود که سدیم کربنات به صورت فله ای حمل می شود. حمل توسط قطار، کشتی یا کامیون ها باید با استفاده از یک سیستم تهویه انجام شود تا از بروز آسیب های احتمالی پیشگیری شود.

محل نگهداری و ذخیره کربنات سدیم سبک باید به دور از مکان هایی نظیر دریاچه ها، رودخانه ها، حوضچه ها، فاضلاب، استخر یا مواردی مانند اینها انتخاب شود. از تماس این ماده با پوست یا چشم به شدت خودداری کنید. غبارات آن را تنفس نکنید. اگر قصد دارید آن را با آب مخلوط کنید باید حتماً محلول را به آرامی به هم بزنید؛ محلول نهایی می تواند به شدت گرم شود. موارد ایمنی و بهداشتی را در هر شرایطی رعایت کنید.

بسته بندی های حاوی کربنات سدیم سبک باید در محل های خشک و خنک نگهداری و ذخیره شوند. بسته ها این ماده باید به دور از اسیدها و مواد قابل احتراق نگهداری گردد. اگر این ترکیب با هوا در تماس باشد به صورت کلوخه در می آید.

پایداری و واکنش پذیری کربنات سدیم سبک

کربنات سدیم سبک ، یک ترکیب پایدار است. این ماده باید به دور از تماس با اسیدها باشد چرا که کربن دی اکسید تولید می کند؛ در اثر جذب درصدی از رطوبت هوا، ترکیب فوق منجر به تولید هیدروکسید سدیم با خاصیت خورندگی می گردد. توصیه می شود که کربنات سدیم سبک با موادی مانند آلومینیوم، اسیدها، فلورین، لیتیم و 2-4-6-تری نیتروتولئون در تماس قرار داده نشود چرا که واکنش پذیری این مواد با سدیم کربنات بسیار بالا است. پدیده پلیمریزاسیون برای این نمک معدنی رخ نمی دهد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643