روش تهیه و خالص سازی اسید فسفریک خوراکی

خالص سازی اسید فسفریک خوراکی به منظور حذف آلاینده های فلزی و مواد سمی به روش های فیزیکی و شیمیایی مختلفی صورت می گیرد؛ استفاده از روش هایی نظیر لخته سازی، رسوب گیری، فیلتراسیون متوالی، استفاده از رزین های تبادل یونی، شفاف سازی و استخراج با حلال، برای تصفیه فسفریک اسید به کار می روند.

کاربردهای اسید فسفریک خوراکی در صنایع غذایی و دارویی شامل چه مواردی هستند؟

اسید فسفریک خوراکی و نمک های مشتق آن در زندگی روزمره انسان ها حضور دارند؛ بیش از 85% از تولید فسفریک اسید جهانی به گرید خوراکی این محصول اختصاص دارد و میزان خلوص آن در حدود 85% می باشد. تولید نمک های فسفاته، انواع پودرهای آشپزی، تولید انواع نوشابه های کربنات دار، مواد شوینده و بهداشتی، انواع روغن های خوراکی و داروها، جزو مهم ترین موارد مصرف اسید فسفریک خوراکی هستند.

طبق آمار جهانی که برای مصرف اسید فسفریک خوراکی در صنایع گزارش شده است، میزان حدود 45% از این اسید در گرید خوراکی برای تولید محصولات بهداشتی و تمیز کننده استفاده می شود؛ حدود 10% از این اسید برای فرآوری فلزات و درصدی هم برای تهیه انواع کودها و سموم کشاورزی مصرف می شوند.

یکی از مهم ترین محصولاتی که از اسید فسفریک خوراکی برای تهیه آن استفاده می شود، کودهای کشاورزی فسفاته هستند؛ سالانه میلیون ها تن از این کود در واحدهای پالایشگاهی جهان تولید می شوند؛ لذا تولید فسفریک خوراکی از اهمیت زیادی برخوردار است. برنامه تهیه این اسید در دستور کار بسیاری از کشورها قرار دارد چرا که کودهای فسفاته که از اسید فسفریک خوراکی تهیه می شوند می توانند کشاورزی و کشت محصولات مرغوب تر را متحول کنند.

روش شفاف سازی با هدف خالص سازی اسید فسفریک خوراکی چیست؟

روش شفاف سازی اسید فسفریک خوراکی عبارتند از مراحلی که طی آن، اسید از لجن ها (مواد جامد) جداسازی می شود. در بسیاری موارد وزن مواد جامد در محصول نهایی فسفریک اسید تا حدود 15% وزنی نیز می رسد. برای شفاف سازی می توان محلول را تا دمای معینی حرارت داد و سپس آن را سانتریفیوژ کرد. یکی دیگر از روش های شفاف سازی، استفاده از لخته سازی است؛ در این روش از ترکیبات لخته ساز برای جدا کردن ذرات جامد از اسید فسفریک خوراکی استفاده می شود؛ رزین های پلی آکریلو نیتریل، نمونه ای از یک لخته ساز است.

در برخی موارد برای شفاف سازی محلول اسید فسفریک خوراکی از ترکیبی از روش های لخته سازی، رسوب گیری و انحلال استفاده می شود؛ به طور مثال می توان بیان کرد که موادی مانند آهک می تواند موجب رسوب گیری ذرات سولفات و فلوئور شود و لخته سازها با حدود 2% به ترکیب اضافه شوند. به طور کلی پس از افزودن لخته سازها برای خالص سازی اسید فسفریک خوراکی ، عمل سانتریفیوژ باید در ادامه فرآیند اجرا شود. سیلیکو فلوئوریدها بهترین مواد لخته ساز هستند.حذف ناخالصی های سرب و آرسنیک از اسید فسفریک خوراکی چگونه است؟

حذف فلزات سمی سرب و آرسنیک از اسید فسفریک خوراکی را می توان با عبور گاز سولفید هیدروژن از درون محلول اسیدی حذف نمود؛ در روشی دیگر می توان گاز مذکور را به محلول اضافه کرد و هر دو فلز را با روش رسوب گیری جداسازی نمود؛ در نهایت می توان فلزات جداسازی شده را با اسید استیک اضافی و روش تقطیر، حذف نمود.

روش اولترافیلتراسیون غشایی برای خالص سازی اسید فسفریک خوراکی چیست؟

اولترافیلتراسیون غشایی یکی از روش های خالص سازی اسید فسفریک خوراکی است که بر اساس خواص فیزیکی، جداسازی را انجام می دهد. در این روش، اسید فسفریک خوراکی که قبلاً صاف و شفاف شده است تحت فشار مناسب از غشاهای ویژه ای عبور می کند؛ این عمل باعث می شود یون های فلزی و ناخالصی های موجود در آن به سطح غشا بچسبند و به این ترتیب حذف شوند.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643