بسته بندی سیلیکاژل نارنجی به عنوان رطوبت گیر

به طور کلی سه نوع ماده‌ی رطوبت گیر در صنعت وجود دارند که اکتیو آلومینا، سیلیکاژل نارنجی و مولکولارسیو نام دارند. در ادامه توضیحات مربوط به هر یک ارائه می‌شود.

سیلیکاژل نارنجی

سیلیکاژل نارنجی معروف‌ترین و پر کاربردترین ماده‌ی رطوبت گیر در صنعت است. در بین انواع رطوبت گیرهایی که در صنعت وجود دارد، سیلیکاژل نارنجی

به دلیل تولید ارزان و احیای راحت بیش از انواع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از سیلیکاژل نارنجی می‌توان به نقطه‌ی شبنم حتی تا 70- درجه رسید. سیلیکاژل نارنجی سه نوع مختلف بی‌رنگ، آبی و نارنجی دارد که نوع آبی و نارنجی با اضافه کردن موادی به نوع بی رنگ سیلیکاژل نارنجی تولید می‌شود.

رطوبت گیر چیست؟

انواع مختلفی از مواد سیلیکاژل نارنجی در صنعت وجود دارد که در صنایع مختلف و همچنین مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم انواع مواد رطوبت گیر را معرفی کنیم و به صورت اجمالی به بررسی هر یک بپردازیم. به طور کلی سه نوع ماده‌ی رطوبت گیر در صنعت وجود دارند که اکتیو آلومینا، سیلیکاژل نارنجی و مولکولارسیو نام دارند. در ادامه توضیحات مربوط به هر یک ارائه می‌شود.

اکتیو آلومینا

ساختار مولکولی تمام مواد جاذب دارای تخلخل است. در مواد جاذب اکتیو الومینا اندازه حفره‌ها 2 نانومتر می‌باشد. این ماده در خشک کننده‌ها برای رسیدن به نقطه‌ی شبنم در دمای 20- و 40- استفاده می‌شود.


پترو کیمیای آکام


بسته بندی انواع رطوبت گیر

برای جلوگیری از آثار مخرب رطوبت بر روی محصولات باید رطوبت گیر به صورت بسته بندی شده، همراه کالای مورد نظرمان در بسته بندی مطلوب قرار گرفته شود. بسته بندی باید کاملاً وکیوم باشد تا رطوبت و هوا از فضای بیرون وارد بسته بندی نشود. و البته به صورت کاملاً برعکس بسته بندی رطوبت گیر باید امکان گردش هوا را داشته باشد. با سیر کوله شدن هوای داخل بسته بندی به پک رطوبت گیر به مرور رطوبت داخل بسته کم می‌شود. برای کنترل مقدار رطوبت داخل بسته از کارت نشانگر رطوبت استفاده می‌شود. رطوبت گیرها در اندازه‌های مختلفی بسته بندی می‌شوند. برای مثال در صنایع غذایی و همچنین کیف و کفش و چرم شما بسته‌های 1 گرمی سیلیکاژل نارنجی را می‌بینید که همراه اجناس بسته بندی می‌شوند. و محیط داخل بسته نسبت به هوا کاملاً ایزوله گردد.

بر اساس نوع و جنس کالایی که همراه رطوبت گیر بسته بندی می‌شود، شرایط انبار کردن و مدت زمان انبار رطوبت گیر متفاوت است. در اینجا ما سیلیکاژل نارنجی را مثال می‌زنیم که بیشتر از سایر رطوبت گیرها کاربرد دارد. برای تعیین مقدار سیلیکاژل نارنجی مورد نیاز ابتدا باید حجم بسته را محاسبه کرد و سپس با توجه به جدولی که در ذیل ارائه شده، مقدار سیلیکاژل نارنجی مورد نظر در هر بسته مشخص می‌شود. نکته قابل توجه در این قسمت این است که می‌توانید یک ضریب ایمنی قرار داده و بر اساس آن مقدار سیلیکاژل نارنجی را کمی بیشتر در نظر بگیرید.

مولکولارسیو

مولکولارسیو یک ماده‌ی جاذب است که در صنعت با نام زئولیت نیز شناخته می‌شود. مولکولارسیو از یک کانی با نام زئولیت به دست می‌آید و به همین دلیل در صنعت گاهی آن را با نام زئولیت می‌شناسند. این ماده‌ی رطوبت گیر ابتدا فرآوری شده و سپس به صورت گلوله‌های کوچک کروی شکل داده می‌شود. مولکولارسیو در صنایع مختلف به عنوان جاذب رطوبت و گازهایی مانند دی اکسید کربن و یا دی اکسید گوگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. مولکولارسیو انواع مختلفی دارد که هر کدام با حروف الفبای انگلیسی و شماره کد گذاری شده‌اند. هر نوع از مولکولارسیو کاربرد خاصی در صنعت دارد. برای فرآیند رطوبت گیری از سه نوع مولکولارسیو با کدهای 3A و 4A و 5A استفاده می‌شود. انواع دیگر مولکولارسیو به عنوان جاذب گازها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از مولکولارسیو می‌توان به نقطه‌ی شبنم حتی تا 70- درجه رسید. مولکولارسیو قابلیت احیا دارد و در دمای 250 درجه سانتی گراد می‌توان آن را مجدداً احیا کرد.


پترو کیمیای آکام


با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643