کربنات سدیم سنگین

یکی از انواع ترکیب شیمیایی سدیم کربنات است که به روش صنعتی سولوِی تولید می شود. این نمک معدنی دارای ذرات درشت تر با ابعاد حدود 250 تا 500 میکرومتر است. از کربنات سدیم سنگین در تولید انواع شیشه و محصولات شوینده و تمیز کننده استفاده می شود.

کربنات سدیم سنگین از چه مواد معدنی بدست می آید؟

دمای 15 درجه سانتیگراد 16.4 گرم از کربنات سدیم سنگین در 100 میلی لیتر آب حل می شود که به آن کربنات سدیم مونوهیدرات نیز گفته می شود. کربنات سدیم مونوهیدرات با استفاده از روش های دی هیدراته کردن (روش های آب زدایی) به کربنات سدیم سنگین تبدیل می شود. کربنات سدیم سنگین ماده حالت دیگری از کربنات سدیم است با این تفاوت که اندازه دانه های درشت تر دارد، شبکه فازی آن اورتورومبیک است و دانسیته بیشتری نیز دارد. در حقیقت دانسیته کربنات سدیم برابر با 2.5 گرم بر سانتی متر مکعب است در حالی که چگالی کربنات سدیم سنگین برابر با 9.5 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.ترموناتریت برای اولین بار در سال 1845 کشف شد. ترموناتریت یک فرم معدنی تبلور یافته طبیعی کربنات سدیم است.

کربنات سدیم سنگین چه خصوصیاتی دارد؟

این پودر در آب قابل حل است و هرچه دمای محیط یا آب بیشتر شود، انحلال آن در آن نیز بیشتر می شود. به عنوان مثال در دمای 15 درجه سانتیگراد 16.4 گرم از کربنات سدیم سنگین در 100 میلی لیتر آب حل می شود، ولی اگر دمای آب به 100 درجه سانتیگراد برسد، آنگاه مقدار کربنات سدیم سنگین حل شده در 100 میلی لیتر آب به 43.6 گرم می رسد. ترکیب کربنات سدیم سنگین با آب محلول بازی قوی با pH حدودی 11.5 بدست می دهد که دلیل آن وجود سدیم و ترکیب قلیایی پودر به خصوص هیدروکسید سدیم است. بنابراین نتیجه می گیریم محلول آبی کربنات سدیم سنگین یک باز به شدت قوی است. این محلول واکنش بسیار شدیدی با تعداد زیادی از اسید ها دارد. در صورت حرارت دادن، محلول بازی کربنات سدیم سنگین تجزیه شده و گاز سمی دی سدیم اکسید (Na2O) تولید و منتشر می کند که برای دستگاه تنفسی جانداران به شدت مضر است.

این ماده در اندازه ذرات مختلف از 60 تا 2000 میکرون موجود است، با این حال حالت غالب و کاربردی این ماده در اندازه ذرات 250-450 میکرون قرار دارد. همانطور که مشخص است اندازه ذرات متوسط کربنات سدیم سنگین برابر با 350 میکرو متر می باشد. نقطه ذوب کربنات سدیم سنگین برابر با 851 درجه سانتیگراد می باشد. این ماده در هوای محیط پایدار است اما رطوبت بالایی را پس از مدتی به خود جذب می کند، از این رو به این ماده هیدروسکوپیک گفته می شود (موادی که رطوبت هوا را به خود می گیرند). سختی این ماده به روش موس نیز بررسی شده است و مقدارش 1.3 گزارش شده است. این عدد نشان می دهد که کربنات سدیم سنگین سختی بسیار پایینی دارد و جز مواد نرم به حساب می آید.

کاربرد های کربنات سدیم سنگین در چه صنایعی است؟

از این ماده به عنوان ماده اولیه در ساخت شیشه، نایلون، صابون و کاغذ سازی استفاده می شود. همچنین در تولید مواد شوینده نیز کاربرد دارد. در واقع از کربنات سدیم سنگین در صنعت شیشه سازی به عنوان عامل روان ساز برای ذوب سیلیکا استفاده می شود. زیرا کربنات سدیم سنگین باعث کاهش دمای ذوب سیلیکا می شود، به حدی که می توان آن را بدون استفاده از سایر افزودنی های دیگر ذوب کرد.

یکی دیگر از کاربردهای کربنات سدیم سنگین در تنظیم pH آب و حذف یون های سنگین آب است. به این صورت که مقدار یا از پودر با یون منیزیم یا کلسیم واکنش می دهد و محصول حاصل به صورت پودر در ته محلول رسوب می کند و جدا می شود.

با توجه به خاصیت این ماده، از کربنات سدیم سنگین برای از بین بردن میکروب ها و باکتری ها استفاده می کنند، به عنوان مثال آن را بر روی چوب می ریزند تا کپک های حاصله را از بین ببرد، همچنین از آن به عنوان ضد عفونی کننده در صنایع بسته بندی نیز استفاده می کنند. در صنایع کاغذ سازی نیز به دلیل pH مناسب، از کربنات سدیم سنگین به عنوان عامل سفید کننده کاغذ استفاده می شود.

کربنات سدیم|سنگین
کربنات سدیم|سنگین

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643