کربنات سدیم سبک

کربنات سدیم سبک در دمای 851 درجه سانتی گراد ذوب می شود؛ با حرارت دادن این ماده، فرآیند تجزیه شدن آغاز می شود، به همین دلیل است که تعیین نقطه جوش برای آن امکان پذیر نیست. سدیم کربنات سبک، یک نمک معدنی است بنابراین مسأله فشار بخار برای آن کمتر مورد توجه قرار دارد. این پودر سفید رنگ در آب محلول است و حلالیت آن با افزایش دما، افزایش پیدا می کند.

ذرات پودر سفید کربنات سدیم سبک دارای ابعادی در حدود 90 تا 150 میکرومتر هستند؛ در این جا لازم به ذکر است که نوع دیگری از این ترکیب وجود دارد که با نام کربنات سدیم سنگین شناخته می شود؛ ابعاد دانه بندی ذرات این ماده در حدود 250 تا 500 میکرومتر گزارش شده است. این ترکیبات به طور کلی دارای خاصیت قلیایی هستند. مقادیر PH برای محلول حاوی یون های کربنات ناشی از این ماده در حدود 33/10 است. جالب است بدانید در یک محلول قلیایی از این نمک معدنی، یون های کربنات و بی کربنات با یکدیگر در تعادل هستند.

سایر خصوصیات و کاربردهای کربنات سدیم سبک

کربنات سدیم سبک ، نمک اسید کربنیک است. این ماده با خلوص بیش از 99% در بازار به فروش می رسد. چگالی نسبی آن برابر با 53/2 و جرم مولی آن، 99/105 می باشد. از این ماده در صنایع تولید شیشه، روغن صنعتی و گریس، برطرف کننده سختی آب در تصفیه خانه، زدودن لکه ها و جرم های دیگ های بخار و بویلرها، تنظیم اسیدیته محلول های شیمیایی، پرداخت سطح نقره و ....استفاده می شود.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643