کاربرد سولفات روی در داروسازی

سولفات روی ، یک ترکیب شیمیایی است که جزو نمک های معدنی محسوب می شود. این ترکیب جامد با درصد خلوص متفاوت در صنایع مختلف برای تولید محصولات متنوع به کار می رود. یکی از مهم ترین کاربردهای سولفات مس، استفاده از آن در داروسازی و تولید مکمل های خوراکی است.

کاربرد سولفات روی

مکمل های غذایی حاوی عنصر روی و قرص های روی سولفات، مهم ترین نمونه های کاربردی این ماده است. سولفات روی ‎ که در داروسازی مورد توجه قرار گرفته است به منظور تولید داروهایی برای پیشگیری از بیماری های ناشی از کمبود عنصر روی در بدن و درمان کمبود روی در افراد به کار می رود. کمبود این عنصر در بدن می تواند منجر به بیماری های جدی شود. داروهای سولفات روی معمولاً به صورت خوراکی به شکل قرص و کپسول و گاهی هم به صورت تزریقی در رگ تجویز می شود.

ضرورت استفاده از سولفات روی در داروسازی

سولفات روی ، تنها ماده ایده آل برای تولید داروهای حاوی زینک است. این نمک در آب محلول بوده و به این دلیل، داروهایی که به واسطه این ماده تولید می شوند می توانند به راحتی در محیط آبی داخلی بدن حل شود و در دسترس سلول ها قرار گیرد.

کمبود عنصر روی در بدن موجب از بین رفتن اشتها، اختلال در رشد، به ویژه در کودکان، اختلال در سلامت پوست و مو، تضعیف سیستم ایمنی بدن، بروز علائم حاد مانند ضعف و بی حالی بدن، طولانی شدن بهبود زخم ها، آسیب چشم و ...، می گردد.

با مصرف داروهایی که توسط سولفات روی ‎ تولید می شوند، بیماری هایی مانند آلرژی های محیط، حساسیت به مواد غذایی، اسهال، ضعف سیستم ایمنی و ... قابل درمان هستند. این داروها، میزان روی مورد نیاز بدن را در اختیار سلول ها قرار می دهد.

استفاده از سولفات روی در درمان های پزشکی از اوایل سال 1600 میلادی آغاز شد. این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. متخصصان تغذیه عقیده دارند هر فرد باید روزانه میزان معینی روی دریافت کند.

نکات مهم تغذیه ای در حین مصرف داروهای حاوی سولفات روی

از آنجاییکه داروهای حاوی سولفات روی ‎ برای درمان بیماری های ناشی از کمبود روی تجویز می شوند، تغذیه فرد بیمار باید به گونه ای باشد که حداکثر میزان جذب روی را فراهم سازد. به این ترتیب، مصرف مواد غذایی غنی از کلسیم یا فسفر، جذب روی در بدن را با اختلال مواجه می کند.

در هنگام مصرف داروهای سولفات روی نباید از مواد غذایی زیر استفاده کنید: لبنیات شامل شیر، ماست، بستنی و پنیر (به دلیل کلسیم بالا)، حبوبات مانند لوبیا، نخود و عدس، نوشابه های گازدار و برخی فرآورده های گوشتی حاوی فسفر.

علی رغم موارد فوق، مصرف داروهای سولفات روی می تواند با داروهای گیاهی سازگار باشد. به هر حال، تجویز قرص یا کپسول زینک، حتماً باید توسط پزشک متخصص انجام گیرد.

مقدار و نحوه مصرف داروهای سولفات روی

میزان داروهای سولفات روی ، توسط کارخانه تولیدکننده تعیین شده است اما مقداری که هر فرد بیمار باید مصرف کند توسط پزشک متخصص تجویز می شود. شاید مقدار استاندارد این داروها کمتر و یا بیشتر از حد مجاز کارخانه باشد. داروهای سولفات روی را باید با یک لیوان پر از آب مصرف شوند. این دارو را با معده خالی مصرف نکنید.

بهترین راه برای پیشگیری از بیماری های ناشی از کمبود روی، مصرف روزانه منابع طبیعی غنی از روی است. افراد میانسال و مسن با افزایش سن، نیاز بیشتری به روی دارند. به این دلیل، یکی از کاربردهای دارویی سولفات روی ‎، تولید مکمل های غذایی برای بزرگسالان و کودکان است.

داروهای سولفات روی چگونه در بدن اثر می کند؟

داروهای حاوی سولفات روی از طریق اثر عنصر روی بر سنتز مولکول های زیستی در بدن عمل می کند. این داروها بر ساختمان اسید نوکلئیک، پروتئین و غشاهای سلولی اثر می گذارد. این عوامل به طور مستقیم در رشد و فعالیت های بیوشیمیایی سلول ها نقش دارند. عدم رشد سلول ها می تواند عملکرد آن ها را مختل کند و در نهایت منجر به عوارض کمبود روی در بدن می شوند.

از میزان استانداردی که هر فرد در طول روز از عنصر روی دریافت می کند، حدود 905 آن دفع می شود اما همان مقدار بسیار کم داروهای سولفات روی ، برای سلول های بدن ضروری و حیاتی است.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643