کاربرد گوگرد در تولید رنگ های صنعتی

رنگدانه های گوگردی در صنایع رنگسازی به دو دسته رنگ های سولفور سفید و سیاه دسته بندی می شوند. البته عنصر گوگرد، خود دارای رنگ زرد است.

گوگرد چیست؟

گوگرد یا سولفور، یکی از مواد جامد و یکی از عناصر موجود در پوسته زمین است که معمولاً به شکل کلوخه یا پرک در بازار به فروش می رسد. این ماده معدنی در برخی موارد نیز به شکل پودر دانه بندی شده برای کاربردهای صنایع شیمیایی و تولید انواع رنگ و پوشش مورد استفاده قرار می گیرد. عنصر گوگرد، جامد بی بو و دارای رنگ زرد است. این ماده معمولاً به شکل ترکیبات سولفات یا سولفید در کانی های معدنی یافت می شود. سولفوری که در صنایع رنگ و پوشش برای تولید رنگزاهای گوگردی استفاده می شود، به دو شکل عنصر و ترکیبات سولفید مصرف می شود. در این مطلب به بررسی صنایع رنگ و پوشش و کاربردهای گوگرد در این حوزه می پردازیم.

نقش گوگرد در تولید انواع رنگدانه های گوگردی در صنایع رنگ و پوشش

به طور کلی رنگدانه های گوگردی در صنایع رنگسازی به دو دسته رنگ های سولفور سفید و سیاه دسته بندی می شوند. البته عنصر گوگرد، خود دارای رنگ زرد است و اگر ترکیبی از این عنصر در رنگسازی به کار رود می تواند از طریق شرکت در فرآیندهای شیمیایی، رنگ های دیگری مانند پیگمنت های زرد را نیز تولید کند. با این حال، فرمولاسیون صنعت رنگ، فراتر از آن چیزی است که انتظار داریم.

جالب است بدانید در صنعت رنگسازی برای تولید رنگ های گوگردی از سولفیت سدیم و سایر مواد آلی استفاده می شود. این ترکیبات به همراه حلال مناسب در دمای بالا حرارت داده می شوند و در نهایت، رنگ های گوگردی را تولید می کنند. این رنگ ها از جمله رنگ های صنعتی پرکاربرد در صنعت نساجی به شمار می روند و مهم ترین موارد مصرف آن ها، رنگرزی الیاف پشم است.

آنچه در مورد گوگرد در تولید رنگ های صنعتی اهمیت دارد این است که شاید مصرف گوگرد به تنهایی شامل درصد کمی از رنگ ها باشد؛ این احتمال نیز وجود دارد که ترکیبات آلی حاوی اتم سولفور برای تولید رنگ های گوگردی استفاده شوند. در هر حال، هم ترکیبات آلی گوگرددار و هم ترکیبات معدنی سولفور در تولید رنگ صنعتی استفاده می شوند.

تولید رنگدانه صنعتی سفید با استفاده از نمک های گوگرد معدنی

رنگدانه سفید صنعتی با نام رنگدانه دی اکسید تیتانیوم معروف است. دی اکسید تیتانیوم جزو مهم ترین مواد اولیه برای تولید انواع رنگ و پوشش محسوب می شود. در تولید این رنگدانه از ترکیبات حاوی گوگرد استفاده می شود. یکی از موادی که برای سنتز رنگدانه سفید استفاده می شود، اسید سولفوریک است. این اسید با کانی معدنی حاوی تیتانیوم واکنش داده و اکسید تیتانیوم را تولید می کند.

با نگاهی اجمالی به مثال فوق می توان تأثیر غیر مستقیم گوگرد را در تولید رنگ صنعتی سفید، توجیه کرد. اسید سولفوریک، یک اسید معدنی است که از سولفور معدنی تولید می شود. تولید این رنگدانه، یکی از کاربردهای مشتقات اتم گوگرد در صنعت رنگسازی است.

مروری بر تولید رنگ های صنعتی، مواد اولیه و فرآیندهای آن

رنگ های صنعتی، مواد شیمیایی هستند که از اجزای مختلف تشکیل شده و به منظور ایجاد یک پوشش محافظ بر روی سطوح به کار می روند. رنگ ها همواره جلوه زیبایی به نمای سطوح مختلف می بخشند و آن ها را از اثرات مخرب محیطی محافظت می کنند. رزین، حلال ها، روغن، چسب و پیگمنت ها (مانند پیگمنت های گوگرد)، مهم ترین اجزای رنگ های صنعتی هستند. رنگ ها معمولاً با قلم مو، تفنگ اسپری، برس یا غلتک بر روی سطح مورد نظر اجرا می شوند.

روغن ها در صنعت رنگسازی برای جلا و صیقل دادن سطوح رنگ شده به کار می روند و رنگدانه ها مانند پیگمنت های زرد، قرمز اخرایی، سفید گچی، زرد سولفید آرسنیک (نمک معدنی گوگرد دار) و سبز ماشی با یکدیگر مخلوط می شوند تا رنگ مورد نظر به دست آید. به طور کلی می توان اجزای تشکیل دهنده رنگ صنعتی را به صورت زیر فهرست نمود:

*رنگدانه ها: رنگدانه ها عامل ایجاد رنگ در رنگ های صنعتی هستند. رنگزاهای گوگردی، نمونه ای از این مواد هستند.

*حلال ها: حلال ها، اجزای اصلی تولید رنگ های صنعتی هستند. واکنش های شیمیایی کارخانه رنگسازی باید در حضور حلال ها انجام شود. حلال ها باعث می شوند فرآیند تولید رنگ، بهتر و آسان تر انجام شود.

*رزین: افزودن رزین ها به مواد اولیه تولید رنگ موجب می شود فرآیند خشک شدن بهتر صورت گیرد.

*مواد افزودنی: مواد افزودنی به منظور ایجاد برخی از خصوصیات ویژه به رنگ های صنعتی به کار می روند. مقاومت در برابر خوردگی یا رطوبت زیاد، دو نمونه از این خواص هستند.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643