کاربرد کلرید کلسیم

کلرید کلسیم یک ترکیب جامد معدنی است که در دسته نمک های هالوژن دار طبقه بندی می شود. کریستال های جامد این ترکیب در دمای اتاق در آب حل می شوند. به طور معمول این ترکیب در حالت هیدراته وجود دارد؛ تعداد 0 تا 6 مولکول آب می تواند در ساختار مولکولی این ماده قرار گیرد. این ماده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای کلسیم کلرید را می توانید در ادامه مطلب مطالعه فرمایید.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی کلرید کلسیم

کلرید کلسیم ، جامدی سفید رنگ با قابلیت جذب رطوبت محیط است که از تعداد 1 کلسیم و دو اتم کلر تشکیل شده و جرم مولی آن برابر با 98/110 گرم بر مول می باشد. این ترکیب، بدون بو است و چگالی آن در حالت های مختلف هیدراته دارای مقادیر مختلفی می باشد؛ به طور مثال، چگالی کلرید کلسیم تک آبه برابر با 24/2 گرم بر سانتی متر مکعب، برای حالت دی هیدراته برابر با 85/1، در حالت 4 آبه برابر با 83/1 و در حالت 6 آبه برابر با 71/1 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد؛ چگالی این ماده جامد بدون آب، 15/2 است.

نقطه ذوب کلرید کلسیم در حالت های مختلف هیدراته، مقادیر مختلفی دارد؛ به طور مثال نقطه ذوب این ترکیب در حالت دو آبه برابر با 175 درجه و در حالت 6 آبه برابر با 30 درجه سانتی گراد است. برای مطالعه بیشتر در مورد سایر نقاط ذوب در حالت های دیگر این ماده می توانید به مرجع معرفی شده در انتهای این مطلب مراجعه نمایید.

کلرید کلسیم در دمای 1935 درجه سانتی گراد می جوشد؛ این ترکیب در دماهای مختلف در 100 میلی لیتر آب دارای حلالیت های متفاوتی است؛ به طور مثال، حلالیت کلسیم کلرید 6 آبه در دمای 25 درجه سانتی گراد در 100 سی سی آب برابر با 1/81 گرم و در حالت 2 آبه در دمای 60 درجه، 5/134 گرم گزارش شده است. بهترین روش برای اطلاع از میزان حلالیت های این ماده، استفاده از منابع معتبر شیمیایی می باشد.

کلرید کلسیم در حلال های اتانوییک اسید و الکل ها حل می شود اما در حلال هایی نظیر آمونیاک، دی متیل سولفوکساید (DMSO) و اتیلن استات نامحلول است. میزان حلالیت این ماده در اتانول، متانول، پیریدین و استون در دماهای مختلف، متفاوت است. به طور مثال، حلالیت این ماده در 100 گرم متانول و اتانول در دمای 20 درجه سانتی گراد به ترتیب برابر با 2/29 و 8/25 گرم می باشد؛ میزان 6/16 گرم از این جامد سفید رنگ در دمای 20 درجه در یک کیلوگرم پیریدین حل می شود. 1/0 گرم کلسیم کلرید در 1 کیلوگرم استون در دمای 20 درجه سانتی گراد حل می شود.کاربردهای کلرید کلسیم

یکی از کاربردهای مهم کلرید کلسیم استفاده از آن به عنوان افزایش دهنده سختی آب استخرها می باشد. این ماده به آب استخر اضافه می شود تا از خوردگی و تخریب بتن کف و دیواره های استخر جلوگیری کند. طبق اصل لوشاتلیه، هنگامی که غلظت یون های کلسیم در آب افزایش یابد، میزان انحلال ترکیبات محلول کلسیم دار در ساختار بتن کاهش پیدا می کند و به این ترتیب، بافت بتن سالم می ماند.

استفاده از کلرید کلسیم در سطح جاده ها، روش مناسبی برای حفظ رطوبت سطحی است. این مواد باعث می شود مقدار قابل توجهی رطوبت در سطح جاده های خاکی یا ناهموار ایجاد شود و از تولید گرد و غبار ناشی از حرکات وسایل نقلیه جلوگیری کند. برای این کار از کلسیم کلرید 50% استفاده می شود و در صورت نیاز با مواد پرکننده تا 80% نیز بر روی سطوح اجرا می گردد.

کلرید کلسیم، ترکیب مناسبی برای جلوگیری از یخ زدن آب است. این ماده قابلیت یخ دایی دارد. حضور کلسیم کلرید در خاک برای گیاهان اثرات سمی در پی ندارد. این ماده در دماهای کمتر، بسیار بهتر از سدیم کلرید عمل می کند. محلول این جامد سفید رنگ قادر است از انجام در دمای 52- تا 62- درجه سانتی گراد جلوگیری کند. از این خاصیت برای تولید محصولاتی که باید در سرمای سخت به کار روند، استفاده می شود.

کلرید کلسیم در گرید خوراکی به عنوان یک عامل تقویت کننده بافت مواد غذایی در تهیه سبزیجات کنسرو شده، آب میوه ها، نوشیدنی ها، آب معدنی، ترشیجات، تولید شکلات و ... استفاده می شود. این ترکیب در تهیه برخی از داروهای درمانی نیز در صنعت پزشکی کاربرد دارد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643