کربوکسی متیل سلولز

کربوکسی متیل سلولز ماده ای شیمیایی با پایه طبیعی است، که از مشتقات سلولز می باشد. از این ماده به عنوان تغلیظ کننده در چسب های آبکی، به عنوان ماده ای پایدار کننده، ماده ای برای تولید امولسیون و در آخر ترکیبی است که برای بالا بردن خاصیت گرانروی مواد شیمیایی استفاده می شود.

از این ماده هم برای صنایع شیمیایی و هم صنایع خوراکی استفاده می شود. کربوکسی متیل سلولز که آن را به اختصار CMC نیز می نامند، به صورت گرد سفید رنگی است که بدون بو می باشد. میزان حلالیت این ماده شیمیایی در آب بالا بوده و قابل تخمیر نیست. به دلیل پایین بودن قیمت این ماده شیمیایی، از آن به جای آلژینات سدیم، نشاسته، حنزه ایرلندی و ژلاتین استفاده می شود.

کاربرد های کربوکسی متیل سلولز

خاصیت های ویژه‌ای که در این ماده یافت می شود، آن را به عنوان یک ماده منحصر به فرد در صنایع داروسازی و شیمیایی، رنگرزی، خوراکی، برای ساختن چسب ها، فرایند چاپ نقش بر روی پارچه، در سرامیک سازی، سفال و چینی، کارخانه های کاغذ سازی، برای تولید سموم و آفت کش ها، کارگاه های تولید چرم، الکترود های جوشکاری، ساخت فرش و موکت، تغلیظ گل حفاری چاه نفت، ساخت تخته های چند لایه، استفاده در کارخانه های تولید رنگ و رزین، استفاده در موارد آرایشی و بهداشتی و... مورد استفاده قرار می گیرد.

کربوکسی متیل سلولز اثر غلظت بخشی، چسبندگی و ایجاد استحکام، برای تولید امولسیون ساز و عامل تشکیل لایه های ژل مانند، برای نگهداری از آب، برای حفظ حالت کلوئیدی مواد، عاملی برای انتشار دو فاز از مواد شیمیایی در هم را نیز دارد. این ماده بیشتر برای مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند، که نیاز به تغلیظ داشته باشند. یکی از خواص منحصر به فرد این ماده، حالت ژلاتینی آن می باشد. این حالت ژلاتینی حتی در حضور یون کلسیم نیز حفظ می گردد.

چرا از کربوکسی متیل سلولز استفاده می شود؟

این ماده دارای خاصیت های از قبیل:

I. حالایت بالا در آب

II. ایجاد ویسکوزیته در محلول

III. داشتن فعالیت های سطحی

IV. داشتن خواص ترموپلاستیکی

V. دارای خاصیت پایداری در مقابل واکنش های بیولوژیکی، گرما، هیدرولیز و اکسیداسیون.

ساخت کربوکسی متیل سلولز

این ماده شیمیایی را به صورت طبیعی از صمغ سلولز تهیه می نمایند. در کل روش تولید آن به روش تخمیر سلولز موجود در پنبه و یا خمیر چوب تهیه می شود. در این متد، کربوکسی متیل سلولز را از واکنش سدیم هیدروکسی و سدیم مونوکلرو استات تهیه می نمایند. این روش دارای بازدهی بالا بوده و به صورت انبوه برای تولید این ماده استفاده می شود. کربوکسی متیل سلولز، کاربرد های صنعتی فراوان داشته و به مقدار 310 تن و به صورت سالانه در دنیا تولید می شود. این ماده دارای انواع مختلفی بوده و دارای 300 نوع متفاوت است. این کربوکسی متیل سلولز ها، دارای استخلاف ها و خلوص متفاوتی هستند که با توجه به نیاز مشتری، عرضه می شوند.

دلایل استفاده کربوکسی متیل سلولز ها در صنعت

I. استفاده از این ماده در مصارف صنعتی بسیار مقرون به صرفه بوده، زیرا که مقدار کمی از آن برای اهداف تولید و یا .. مورد استفاده قرار می گیرد.

II. این ماده به دلیل بی رنگ و بو بودن در صنایع خوراکی و دارویی استفاده می شود.

III. این ماده نسبت به مواد دیگر طبیعی، می تواند بیشتر در مقابل حمله میکروب ها مقاوم باشد.

IV. به دلیل حلالیت بالا در آب، حتی در دمای پایین، از آن می توان در بسیاری از کار ها از آن استفاده نمود.

V. از تغییر شکل مواد جلوگیری می کند.

VI. این ماده از رشد کریستال جلوگیری کرده و یک مایع یک دست با غلظت بالا تولید می کند.

VII. این ماده در مقابل تغییرات فیزیکی که بر اثر دما به وجود می آید بسیار مقام بوده و ماده ای یک دست به وجود می آورد.

VIII. این ماده برای ترکیباتی که دارای شکل های متفاوتی هستند بسیار مطلوب بوده و ساختار آن را اصلاح می نمایند.

IX. از این ماده به عنوان حجم دهنده در صنایع شیمیایی استفاده می شود.

کربوکسی متیل سلولز ها در کل مواد زیست‌شیمیایی مفیدی هستند، که رابطی میان طبیعت و مواد شیمیایی محسوب می شوند. این ماده تولید راحتی داشته و به صورت انبوه مورد استفاده قرار می گیرد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643