کاربرد سیلیکاژل سفید در صنایع نظامی و هوا نوردی

تجهیزات نظامی و هوا نوردی به دلیل حساسیت بالا باید در دقیق و کنترل شده‌ای نگه داری شوند.

سیلیکاژل سفید چیست؟

سیلیکاژل سفید در جنگ جهانی دوم برای محافظت از لوازم ارتش و تجهیزات جنگی مورد استفاده قرار گرفت. سیلیکاژل سفید قابلیت احیا دارد و در دمای 100 الی 200 درجه سانتی گراد می‌توان آن را مجدداً احیا کرد. سیلیکاژل سفید معمولاً در آزمایشگاه‌ها در دسیکاتورها و در مواردی که خشک نگه داشتن یک حجم بسته مورد نظر باشد مانند ترانسفورماتورها و محفظه‌های کنترل‌گرهای بسته، بیشترین کاربرد را دارند، اما در زمینه هوای فشرده نیز از این ماده جاذب در فرایند خشک کردن هوا و در خشک کننده‌های جذبی با سیکل جذب و احیا استفاده می‌شود.

سیلیکاژل سفید نیز مانند دیگر مواد رطوبت گیر متخلخل بوده و دارای حفره‌های سطحی با قطر 2 نانومتر است. سیلیکاژل سفید سه نوع مختلف بی‌رنگ، آبی و نارنجی دارد که نوع آبی و نارنجی با اضافه کردن موادی به نوع بی رنگ سیلیکاژل سفید تولید می‌شود. این تجهیزات غالباً به رطوبت حساس هستند و رطوبت می‌توان زیان‌های جبران ناپذیری به این تجهیزات بزند. استفاده از سیلیکا ژل، مانع از رسیدن رطوبت به سطح این تجهیزات شده و کاربرد گسترده‌ای در صنایع نظامی و هوانوردی پیدا کرده است.

بررسی موارد مصرف و کاربرد سیلیکاژل سفید

سیلیکاژل سفید یک رطوبت گیر قوی است که با استفاده از آن رطوبت موجود در فرآیند تولید، نگه داری و بسته بندی محصولات را از بین می‌برند. وجود رطوبت در محصول موجب کم شدن کارایی و همچنین کم شدن ماندگاری می‌شود. ایجاد بوی نم، رنگ زدگی، ایجاد کپک، رشد قارچ، و ... از آثار وجود رطوبت در محصولات است. سیلیکاژل سفید با جذب مولکول‌های اکسیژن و آب، رطوبت محیط را کاهش می‌دهد و ماندگاری محصولات را افزایش می‌دهد.

رطوبت گیر در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از این صنایع صنعت تولید کیف و کفش است. حتماً بارها بسته‌های کوچک رطوبت گیر را در داخل کفش و یا کیفی که به تازگی خریده‌اید دیده‌اید. این بسته‌های کوچک رطوبت موجود در کیف و کفش را جذب می‌کنند و مانع از بوی نم گرفتن کیف و همچنین بوی عرق گرفتن کفش می‌شوند.

سیلیکاژل سفید در صنایع چرم سازی برای جذب رطوبت استفاده می‌شود. در کفش‌های چرم استفاده از سیلیکاژل سفید علاوه بر جذب رطوبت از بو گرفتن کفش جلوگیری می‌کند. تقریباً در تمام مصنوعات چرمی که خریداری می‌کنیم بسته‌های کوچک رطوبت گیر وجود دارند.


پترو کیمیای آکام


برخی تجهیزات به شدت به رطوبت حساس هستند، به همین دلیل قرار دادن رطوبت گیر در پیرامون آن‌ها باعث می‌شود که رطوبت به این تجهیزات آسیب نزند و توسط رطوبت گیر جذب شود. تجهیزات و وسایل الکترونیکی، کامپیوتری و مخابراتی از جمله‌ی این تجهیزات هستند که از رطوبت گیر برای جلوگیری از آسیب رطوبت استفاده می‌شود. در صنایع دارویی و آزمایشگاهی از سیلیکاژل سفید در کیت‌های تشخیص و پزشکی، داروها، ویتامین‌ها، قرص‌های جوشان و مکمل‌های غذایی استفاده می‌شود.

یکی از کاربردهای رطوبت گیر در انبارها است. رطوبت گیر در انبار مواد غذایی و همچنین دیگر انبارهایی که رطوبت به ماده‌ی انبارش شده آسیب می‌زند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رطوبت به آثار باستانی و موزه‌های آسیب می‌زند به همین دلیل پیرامون آثار باستانی و تاریخی رطوبت گیر قرار می‌دهند تا از آسیب زدن رطوبت به آن‌ها جلوگیری کنند.

سیلیکاژل سفید صنایع سکه، طلا، جواهرات و نقره جات و همچنین صنایع حمل و نقل کانتینرها و کشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد سیلیکاژل سفید در صنایع نظامی و هوا نوردی

تجهیزات نظامی و هوا نوردی به دلیل حساسیت بالا باید در دقیق و کنترل شده‌ای نگه داری شوند. این تجهیزات غالباً به رطوبت حساس هستند و رطوبت می‌توان زیان‌های جبران ناپذیری به این تجهیزات بزند. همان‌طور که گفته شد از سیلیکاژل سفید برای محافظت از تجهیزات حساس به رطوبت استفاده می‌شود و در صنایع نظامی و هوا نوردی نیز همین موضوع صدق می‌کند. این ماده‌ی شیمیایی توانایی بسیار خوبی برای جذب رطوبت دارد و می‌توان رطوبت هوا را تا حد زیادی با استفاده از آن کنترل کرد. استفاده از سیلیکا ژل، مانع از رسیدن رطوبت به سطح این تجهیزات شده و کاربرد گسترده‌ای در صنایع نظامی و هوانوردی پیدا کرده است.

علاوه بر استفاده از سیلیکاژل سفید برای جذب رطوبت، از سیلیکاژل سفید در کارت‌های نشانگر رطوبت نیز استفاده می‌شود. این کارت‌ها که با استفاده از سیلیکاژل سفید تهیه شده‌اند به میزان رطوبت سطح حساس‌اند که برای اطمینان از عملکرد رطوبت گیرها و سنجش میزان رطوبت موجود به کار می‌روند. با قرار دادن این کارت‌ها در پیرامون تجهیزات نظامی و هوا نوردی می‌توان از میزان رطوبت هوا و همچنین درست کار کردن رطوبت گیرها اطمینان حاصل کرد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643