کاربرد سیلیکاژل در صنعت داروسازی

کپسول های رطوبت گیر بعد از پر شدن، از بالا به وسیله یک درپوش مخصوص بسته می شوند. رنگ ها و اشکال متفاوت آن ها باعث می شود از سایر قرص ها و کپسول ها متمایز شوند.

سیلیکاژل

سیلیکاژل به عنوان رطوبت گیر، کاربرد زیادی داشته و در دو نوع گرانول (کروی) و پرک (بی شکل)، وجود دارد. فرمول شیمیایی سیلیکاژل ، SiO2 می باشد و در آب نامحلول است. این ماده شیمیایی، فرم نامنظم سیلسیم دی اکسید می باشد که از طریق ترکیب شدن سیلیکات سدیم و سولفوریک اسید بدست می آید. سیلیکاژل ماده ای بدون بو، غیر سمی و غیرقابل اشتعال است. در آب و هیچ حلال دیگری، قابل حل نبوده و ساختار آن ثابت است. این ماده از نظر فیزیکی در دو فرم نامنظم و کروی ساخته می-شود که هر کدام با دو مشخصه معرف دار و بدون معرف عرضه می-گردد. سیلیکاژل قابل بازیافت است و می توان در دمای 100 تا 200 درجه سانتی گراد و یا در معرض نور خورشید، رطوبت آن را خشک کرد و دوباره قابل استفاده می باشد.

پترو کیمیای آکام

کاربرد سیلیکاژل در صنعت داروسازی:

در سال های اخیر برای تحقیقات و آزمایشات علوم تخصصی از سیلیکاژل استفاده می شود. این ماده برای جداسازی DNA، پاکسازی خون به صورت پیشرفته، ساخت داروهای نیروزا، خالص سازی داروها و صنایع دارویی و آزمایشگاهی (کیت های تشخیصی و پزشکی، ویتامین ها،دارو و....) کاربرد دارد.

کاربرد سیلیکاژل در صنعت داروسازی:

از انواع رطوبت گیرها در صنعت داروسازی و تجهیزات پزشکی، به طور گسترده استفاده می شود.

 در خطوط تولید به صورت گسترده از این ماده به عنوان رطوبت گیر استفاده می شود.

 در زمان نگه داری در انبار و حمل و نقل، از کیسه های حاوی رطوبت گیر سیلیکاژل استفاده می شود.

 ساشه های رطوبت گیر در کالاهای بسته بندی شده

 کپسول های رطوبت گیر در شیشه ها و تیوب های حاوی دارو

 درب شیشه ها و تیوب های حاوی دارو، دارای رطوبت گیر سیلیکاژل می باشد.

کپسول های رطوبت گیر:

این کپسول ها، محفظه های محکم و کوچکی هستند که با انواع متخلف رطوبت گیرها از جمله مولکولارسیو و سیلیکاژل ، پر شده است. از این کپسول ها در صنعت دارو به طور گسترده استفاده شده و با توجه به نوع کاربرد آن ها، در اندازه و شکل های مختلف تولید می شود.

کپسول های رطوبت گیر بعد از پر شدن، از بالا به وسیله یک درپوش مخصوص بسته می شوند. رنگ ها و اشکال متفاوت آن ها باعث می شود از سایر قرص ها و کپسول ها متمایز شوند. این کپسول ها، طول عمر و بهره وری محصول نهایی را افزایش می دهند و به همین علت در صنعت دارویی، تست های تشخیصی، مکمل ها، پزشکی و دندان-پزشکی کاربرد زیادی دارد.

پترو کیمیای آکام

درب های رطوبت گیر:

به منظور محافظت از انواع مختلف محصولاتی که در برابر رطوبت و شکستگی آسیب می بینند، از درب های رطوبت گیر استفاده می شود. این درب ها از جنس پلیمر بوده که در مقابل رطوبت، شکستگی و سایر عوامل مضر، محافظت می کند؛ هم چنین باعث افزایش طول عمر محصولات می شود. این محصولات شامل: قرص های جوشان، نوارهای تست تشخیصی، آب نبات، سایر قرص و کپسول ها و... می باشد. استفاده از درب های حاوی سیلیکاژل ، هزینه های مربوط به بسته بندی در جعبه، روکش فویل و جاسازی کیسه های رطوبت گیر را حذف کرده و هزینه های تولید را به شدت کاهش می دهد.

پترو کیمیای آکام

ساشه های رطوبت گیر:

در صنایع مختلفی از جمله صنعت دارویی، تست های تشخیصی، مکمل ها، مواد غذایی، الکترونیک و... از ساشه ها جهت محافظت محصولات در مقابل رطوبت استفاده می شود. ساشه های رطوبت گیر، از کیسه های کوچک محتوی سیلیکاژل ، مولکولار سیو و دیگر رطوبت گیرها ساخته شده است که محصولات را در برابر بو، رطوبت و دیگر عوامل مضر محافظت می کند. از این ساشه های رطوبت گیر به صورت رولی یا تکی، متناسب با خط تولید، تهیه شده و مصرف می شود. اندازه ساشه ها بین 7/0 و 10 گرم، متفاوت است و معمولا از فیبرهای پلی اتیلن که انعطاف پذیر و نرم بوده و در برابر پارگی، مقاوم هستند، تولید می شود. هم چنین بافت آن ها بسیار ریز و سبک می باشد.

پترو کیمیای آکام

رطوبت گیرها:

از رطوبت گیرها به شکل بالک، در خط تولید بعضی از کارخانجات داروسازی مخصوصا در خط تولید آنتی بیوتیک ها به صورت گسترده استفاده می شود.

کیسه های دارای رطوبت گیر:

در طی مراحل انبارداری و حمل و نقل، از کیسه های حاوی رطوبت گیر جهت محافظت از مواد اولیه در مقابل رطوبت محیط استفاده می شود.

کارت های شاخص رطوبت محیط:

به منظور تعیین زمان تعویض رطوبت گیرها و تشخیص میزان رطوبت موجود در محیط، از کارت های شاخص رطوبت استفاده می شود.

ظروف مخصوص بسته بندی محصولات:

امروزه مشکلات زیادی در زمینه تولید تیوب های پلی اتیلن و دیگر ظروف در صنعت دارویی از جمله قاشق های اندازه گیری وجود دارد. در این ظروف مخصوص بسته بندی، استانداردهای بین المللی رعایت شده و تا حدودی مشکلات بسته بندی را برطرف نموده است.

پترو کیمیای آکام

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643