کاربرد سولفات آلومینیوم در تولید مقوا و کارتن

سولفات آلومینیوم ‎، یک نمک معدنی به شکل جامد پرک یا بلوری و به رنگ سفید است. این ماده در آب به نسبت معین حل می شود و در دمای 770 درجه سانتی گراد ذوب می گردد. این ترکیب معدنی به طور ویژه می تواند مولکول های آب را جذب کرده و در خود نگه دارد.

کاربرد سولفات آلومینیوم

از سولفات آلومینیوم ‎ در صنایع مختلف نظیر تصفیه آب و فاضلاب، رنگرزی الیاف و پارچه، کارخانه های بازیافت کاغذ و صنایع تولید مقوا و کارتن استفاده می شود. افرادی که با نمک سولفات آلومینیوم ‎ سروکار دارند باید در هنگام کار با این ماده، نکات ایمنی را رعایت کرده و حتماً از دستکش و ماسک استفاده نمایند. این نمک معدنی دارای خاصیت اسیدی است و اگر با آب مخلوط شود، PH آن حتی به حدود 2 یا کمتر کاهش پیدا می کند. برای نگهداری محلول حاوی آلومینیوم سولفات بهتر است از ظروف پلیمری و مقاوم به خوردگی استفاده شود.

اهمیت استفاده از سولفات آلومینیوم در تولید مقوا و کارتن

همانطور که در قسمت قبل بیان کردیم، یکی از کاربردهای ترکیب سولفات آلومینیوم ‎ استفاده از آن در صنعت کاغذسازی و تولید مقوا و کارتن است. آلومینیوم سولفات به عنوان یک عامل لخته ساز به مخلوط اولیه تهیه خمیر کاغذ اضافه می شود. اساس عملکرد این نمک معدنی، جذب آلودگی های یونی موجود در محیط خمیر کاغذ است.

سولفات آلومینیوم ‎ در موارد دیگری در تولید مقوا و کارتن نیز کاربرد دارد. تصفیه پساب تولیدی در صنعت کاغذسازی با استفاده از این نمک معدنی امکان پذیر است. هم تصفیه پساب و هم افزودن به خمیر تولید مقوا و کارتن، هر دو در کارخانه های تولید کاغذ اصلی و هم در کارخانه های بازیافت کاغذ و مقوا قابل اجرا هستند. سولفات آلومینیوم ‎ در تمام این موارد به عنوان یک عامل تنظیم کننده یون های موجود به کار می رود.

جالب است بدانید برای تولید هر تن کاغذ، مقدار معینی سولفات آلومینیوم ‎ مصرف می شود. تولید مقوا و کارتن و همچنین انواع کاغذهای مخصوص دستگاه چاپ با استفاده از آلومینیوم سولفات انجام می گیرد. این نمک معدنی به طور گسترده برای این نوع صنایع مورد توجه قرار داشته است.

البته لازم به توضیح است که با ورود برخی از مواد افزودنی به خمیر کاغذ مانند رزین های پلیمری، استفاده از سولفات آلومینیوم ‎ تقریباً کمتر شده اما هنوز هم در کارخانه های تولید مقوا و کارتن مصرف می شود. آلوم این توانایی را دارد که انواع ترکیبات آنیونی را بر روی بستر کاغذ تثبیت کند.

امروزه تمام انواع کاغذ حتی آن نوع کاغذهایی که ابعاد مشخصی ندارند با استفاده از سولفات آلومینیوم ‎ تولید می شوند. این واکنش ها تحت شرایط اسیدی انجام می گیرند. در طول 10 تا 20 سال گذشته ترکیباتی سنتز شدند که نیازی به واکنش با آلوم نداشته باشند. از این میان می توان به رزین های کاتیونی مانند رزین پلی آکریل آمید، رزین پلی اتیلن آمین و ... اشاره نمود. در این قسمت خاطرنشان می کنیم در حال حاضر استفاده از سولفات آلومینیوم ‎به عنوان یک ماده شیمیایی در کاغذسازی با محدودیت هایی روبرو است.

روش نگهداری و کار با سولفات آلومینیوم در تولید مقوا و کارتن

سولفات آلومینیوم ‎ خاصیت اسیدی دارد، خورنده است و به شدت موجب آسیب به پوست و تحریک آن می شود. اگر با این ماده سروکار دارید حتماً به موارد ایمنی دقت کنید. از ظروف ساخته شده از جنس فایبرگلاس، پلاستیک های مقاوم یا برخی از فولادهای مقاوم به خوردی برای ذخیره و نگهداری این نمک در کارخانه کاغذسازی استفاده کنید.

سولفات آلومینیوم ‎ می توان رطوبت هوا را جذب کرده و به این ترتیب، شکل کریستالی خود را از دست می دهد. بسته بندی های حاوی این جامد معدنی باید دوجداره باشند تا از نفوذ رطوبت هوا در امان بمانند. اگر بسته بندی ها به هر دلیلی دچار نقص شوند، کریستال های سولفات آلومینیوم ‎به صورت کلوخه در می آیند و خواص اصلی خود را از دست می دهند. بسته بندی های این نمک را در محل خشک و خنک نگهداری کنید.

برای از بین بردن اثرات ناشی از سولفات آلومینیوم‎ اسیدی می تواند از مواد قلیایی مانند آهک یا سودا اَش استفاده کرد. در صورت تماس با این ماده به سرعت باید محل تماس را با آب فرآوان شسته و سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643