کاربرد سود پرک در صنایع داروسازی

فرآیند هیدرولیز آب نمک، بیشتر از 95 درصد ظرفیت کلر و حدودا 100 درصد ظرفیت سدیم هیدروکسید تولید میشود.

سود پرک:

سود پرک یا کاستیک سودا (با نام علمی سدیم هیدروکسید)، ماده قلیایی بسیار قوی بوده که به دلیل واکنش پذیری بالا، در صنعت کاربرد زیادی دارد. به این ماده شیمیایی قلیایی در حالت مایع، سود کاستیک، سود مایع و سود سوزآور مایع و در حالت جامد، سود کاستیک پرک، سود پرک، سود سوزآور پرک و سود کاستیک شکری گفته می شود. به وسیله فرآیند تغلیظ و تبخیر سود مایع، سود سوزآور جامد تولید می شود و در اثر هیدرولیز محلول آب و نمک در طی فرآیند کلر آلکالی نیز سود سوزآور مایع بدست خواهد آمد. سود سوزآور مایع پایدار بوده ولی در اثر گرم شدن غیر پایدار خواهد شد. سود مایع دارای دو غلظت 30% و 50% می-باشد و بی بو، شفاف و بدون رنگ است. سود پرک (سود سوز آور جامد)، نیز خاصیت خورندگی بالایی داشته و به شکل پرک و سفید رنگ میباشد. این ماده شیمیایی در حالت محلول در آب، ثبات بیشتری دارد و میتواند در حالت محلول، ذخیره سازی یا منتقل شود. طی فرآیندهای شیمیایی، این ماده محصولات جانبی نامطلوب از جمله کربن دی اکسید و سایر کربنات ها را تولید نمیکند. سود پرک حاصل از سود مایع پتروشیمی است. سود مایع 50% در حین فرآیند تولید، آب موجود در آن به روش ممبران تبخیر شده و سود پرک با 98-99 درصد خلوص حاصل خواهد شد که با استانداردهای جهانی مطابقت دارد. سود پرک بدست آمده، به دستگاه های خنک کننده منتقل شده و پولک سفید یا سود پرک جامد بدست میآید که برای تولید بسیاری از مواد شیمیایی، به عنوان ماده اولیه استفاده میشود. میتوان گفت حدود 40 درصد از سود پرک تولیدی به عنوان ماده اولیه و پایه برای ساخت بسیاری از مواد شیمیایی استفاده می شود.

پترو کیمیای آکام

موارد استفاده از کاستیک سودا یا سود پرک:

از کاستیک سودا در صنایع تولید کاغذ یا خمیر کاغذ، برای تولید آلومینیوم، حذف جوهر از کاغذ باطله، در صنعت سرامیک سازی، صنعت لبنیات، صنعت نفت، مواد شوینده، خودروسازی، صنعت الکل سازی استفاده میشود. هم چنین این ماده در شیرین سازی زیتون، کنترل پساب، رنگ رزی، چربی زدایی، خنثی سازی اسید در باتری، سنتز الیاف مصنوعی ابریشم، تولید کاکائو، شست و شوی مخازن و لوله ها و بازیافت پلاستیک کاربرد دارد. در فرآیندهایی که موادی از جمله: پلاستیک، حلال ها، سفید کننده-ها، الیاف مصنوعی، پوشش ها، چسب، رنگ، علف کش ها، مواد دارویی مثل آسپرین و جوهر تولید می شوند، از سود پرک به عنوان حد واسط و واکنش دهنده استفاده می کنند.

کاربرد سود پرک در صنایع داروسازی:

سود پرک در صنعت پزشکی و داروسازی نیز کاربرد دارد. برای تولید بسیاری از مواد دارویی و پزشکی از جمله داروهای ضد تصلب شرایین، مسکن ها مثل آسپرین و مواد ضد انعقاد که مانع از انعقاد خون میشوند.

در فرآیند هیدرولیز آب نمک، بیشتر از 95 درصد ظرفیت کلر و حدودا 100 درصد ظرفیت سدیم هیدروکسید تولید میشود. طی این فرآیند به صورت الکترولیزی، محلول آب نمک (سدیم کلرید) به کلر (گاز کلر) و محلول سدیم هیدروکسید و هیدروژن (گاز هیدروژن) تجزیه خواهد شد. اگر به جای محلول سدیم کلرید (آب نمک) به عنوان ماده اولیه، از پتاسیم کلرید یا محلول کلسیم کلرید استفاده کنند، به جای سدیم، محصول واکنش پتاسیم یا کلسیم میشود. همچنین طی فرآیندهایی دیگر هیدروژن کلرید مایع به کلر و هیدروژن، سدیم کلرید مذاب به سدیم فلزی و کلر تبدیل خواهد شد.

برای تولید سود مایع از محلول سدیم کلرید که به عنوان ماده اولیه استفاده میشود، تقریبا 1126 کیلوگرم سدیم هیدروکسید و 28 کیلوگرم هیدروژن در ازای تولید 1000 کیلوگرم کلر، بدست می آید. بیشتر این مقدار هیدروژن تولید شده در طی این فرآیند، برای تولید آمونیاک، هیدروکلریک اسید و هیدروژن دار کردن ترکیبات آلی استفاده میشود.

با استفاده از روش جیوه ای، سود مایع عاری از کلر بدست می-آید. اما به کار بردن چندین تن جیوه طی این فرآیند، مشکلات زیست محیطی زیادی ایجاد میکند. به گونه ای که صدها کیلوگرم جیوه در یک چرخه تولید عادی از فرآیند خارج میشود و در محیط انباشته خواهد شد.

سود مایع و گاز کلری که با استفاده از روش جیوه ای تولید میشوند، دارای مقدار بسیار کمی جیوه بوده و احتمال دارد مسمومیت های زیست محیطی ایجاد شود. در دو روش دیافراگم و غشایی از جیوه استفاده نمیکنند ولی سود سوزآور که تولید می-شود، دارای مقداری کلر بوده که نیاز است از آن حذف شود.

پترو کیمیای آکام

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643