کاربرد جوهر نمک در خالص سازی نمک طعام

جوهرنمک ‎ یا همان هیدروکلریک اسید، یک اسید بسیار خورنده است که بوی بسیار تندی دارد. جوهرنمک ‎ از نمک و سولفوریک اسید ساخته می‌شود و به همین دلیل است که در صنعت به آن نمک اسید نیز گفته می‌شود. کاربرد جوهرنمک ‎ در خالص سازی نمک طعام یکی دیگر از کاربردهای جوهرنمک ‎ در صنایع مواد غذایی است.

جوهر نمک چیست؟

جوهرنمک ‎در گذشته به اسیدم سالیس و همچنین موریاتیک اسید نیز معروف بوده است. این ماده‌ی شیمیایی کاربرد بسیار وسیعی در صنایع مختلف دارد. PH جوهرنمک ‎ بین 0 الی 2 است و به همین دلیل یک اسید قوی است که خاصیت اسیدی بسیاری بالایی دارد. معده‌ی ما انسان‌ها این اسید را به طور طبیعی می‌سازد تا با استفاده از آن غذا را هضم کند. هیدروکلریک اسید در صنعت برای پردازش فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین از آن در صنعت ماشین سازی برای پردازش فلزات استفاده می‌کنند. هیدروکلریک اسید برای تولید باتری‌ها، لامپ‌ها و همچنین در آتش بازی کاربرد دارد. شاید برایتان عجیب باشد که بدانید هیدروکلریک اسید در تولید مواد غذایی نیز استفاده می‌شود. برای مثال در فرآیند تولید قند و شکر و همچنین ژلاتین از هیدروکلریک اسید استفاده می‌شود. در این مقاله علاوه بر بررسی برخی از ویژگی‌های جوهر نمک و یا همان هیدروکلریک اسید، تعدادی از کاربردهای آن در صنعت به خصوص کاربرد آن در خالص سازی نمک طعام مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کاربرد جوهر نمک برای تولید ترکیبات ارگانیک

جوهرنمک ‎ دارای کاربردهای صنعتی وسیعی است و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از کاربردهای آن تولید ترکیبات ارگانیک مانند دی کلرو اتان و وینیل کلرید است. دی کلرو اتان و وینیل کلرید در پلاستیک‌های PVC و پلی یورتان مورد استفاده قرار می‌گیرند. جوهرنمک ‎ در صنایع تولید دارو نیز کاربرد دارد و در تولید داروها از آن استفاده می‌شود.

کاربرد جوهر نمک در تولید ترکیبات معدنی

جوهرنمک ‎ در تولید پلی آلومینیوم کلرید PAC و کلرید آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی آلومینیوم کلرید PAC و کلرید آهن از جمله موادی هستند که در تصفیه‌ی آب کاربرد دارند. کلرید آهن در صنایع تولید کاغذ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد جوهر نمک در حذف لکه‌های فلزی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، جوهرنمک ‎ یک اسید خورنده است و قابلیت خورندگی فلزات را نیز دارد. همین باعث شده است تا در حذف و پاک سازی لکه‌های فلزی بتوان از آن استفاده کرد. هیدروکلریک اسید در پاک‌سازی لکه‌های ناشی از مس، برنج، و دیگر فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته‌ای که در پاک‌سازی لکه‌های فلزی توسط هیدروکلریک اسید باید در نظر داشت این است که این اسید بسیار قوی است و نباید آن را مستقیماً روی فلزات استفاده کرد، زیرا این کار ممکن است خطرناک باشد.

کاربرد جوهر نمک در تمیز کردن استخر‌ها

حتماً به ذهنتان می‌رسد که استخرها را می‌توان با پاک کننده‌ها و مواد شوینده ضعیف‌تر نیز پاک‌سازی کرد و چه نیازی به هیدروکلریک اسید، که یک اسید بسیار قوی بوده، می‌باشد؟ پاسخ این است که پاک کردن برخی لکه‌ها از روی کاشی‌های استخرها، دستشویی‌ها، حمام و ... کار بسیار مشکلی است. به همین دلیل از جوهرنمک ‎ استفاده می‌شود. جوهرنمک ‎ حتی در منازل مسکونی توسط افراد عادی برای پاک‌سازی لکه‌های کاشی‌ها استفاده می‌شود.

هضم مواد غذایی در معده توسط هیدروکلریک اسید

درر شیره معده بدن انسان هیدروکلریک اسید برای هضم مواد غذایی ترشح می‌شود. این اسید در بدن انسان یک مایع گوارشی است و همراه کلرید پتاسیم KCl و کلرید سدیم Nacl شیره‌ ی معده را تشکیل می‌دهند. این اسید می‌توان زنجیره‌های طویل آمینو اسید را به ذرات تشکیل دهنده‌ی آن تجزیه کند و موجبات هضم آن را فراهم آورد.

کاربرد جوهر نمک در خالص سازی نمک طعام

کاربرد جوهرنمک ‎ در خالص سازی نمک طعام یکی دیگر از کاربردهای جوهرنمک ‎ در صنایع مواد غذایی است. همان‌طور که می‌دانید نمک از معادن سنگ نمک استخراج می‌شود. ولی این نمک استخراج شده قابل استفاده نیست، زیرا ناخالصی‌های بسیاری زیادی دارد، که برای انسان مضر است و موجب مسمومیت می‌شود. این ناخالصی‌ها شامل گچ، جیوه، آرسنیک، سرب و ... هستند. نمک استخراج شده قبل از اینکه آماده‌ی مصرف شود باید فرآیند خالص سازی را پشت سر بگذارد. در این فرآیند خالص سازی از جوهرنمک ‎ و یا همان هیدروکلریک اسید استفاده می‌شود.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643