کاربرد بوراکس در تولید شوینده ها

بوراکس دارای خاصیت ضد قارچی است؛ قارچ ها یا موجودات ذره بینی که در محیط مرطوب و در میان بافت لباس ها رشد می کنند موجب ایجاد بوی زننده در آن ها می شوند؛

بوراکس در تولید شوینده ها

بوراکس ، یک ماده معدنی جامد است که معمولاً با عنوان سدیم تترا بورات شناخته می شود و استفاده از آن برای هزاران سال است که در میان مردم مختلف، رواج داشته است. این پودر جامد در صنایع مختلف، به ویژه برای تولید شوینده ها و محلول های تمیز کننده مورد استفاده قرار می گیرد. شوینده های لباس یا ظروف با استفاده از این پودر جامد سفید رنگ به خوبی تمیز می شوند و آثار لکه و یا آلودگی ها به طور کامل از بین می روند. در این مطلب به مهم ترین موارد کاربردی بوراکس در شوینده ها می پردازیم.

7 کاربرد مهم بوراکس در تقویت شستشوی لباس

شاید تاکنون با این مشکل مواجه شده اید که هنگامی که از پودرهای شوینده برای شستشوی لباس ها استفاده می کند، به خوبی تمیز نمی شوند و یا تمیز کردن لباس ها به سختی انجام می شود. یکی از مهم ترین کاربردهای پودر بوراکس استفاده به همراه مواد شوینده لباس به منظور افزایش فرآیند تمیز کردن البسه است. در این قسمت به 6 نقش کلیدی بوراکس در شوینده ها اشاره می کنیم.

-سفید کننده لباس های سفید: 1

هنگامی که بوراکس را به محلول ماشین لباس شویی اضافه می کنید تا لباس های سفید را بشویید، این ماده موجب می شود برخی از مولکول های آب به ترکیب هیدروژن پر اکسید تبدیل شود؛ هیدروژن پر اکسید به عنوان یک عامل سفید کننده عمل می کند و آلودگی ها و لکه های موجود روی لباس ها را برطرف می سازد. پودر بوراکس را نیز می توان به صورت جداگانه به مواد شوینده اضافه کرد تا خاصیت سفید کنندگی پیدا کند. اگر تمایل ندارید از محلول های شوینده سفید کننده قوی برای سفید کردن لباس ها استفاده کنید، پودر بوراکس برای شما گزینه مناسبی است.

2-بوراکس به عنوان بافر PH عمل می کند:

مقدار PH واقعی بوراکس در محدوده قلیایی قرار دارد؛ اگر این ماده به آب اضافه شود، PH محلول را تا حدود 8 تغییر می دهد (مقدار PH معمولی خنثی برابر 7 است). این مقدار PH نسبتاً قلیایی برای فرآیند تمیز کردن لباس ها بسیار مناسب است. زمانی که از پودر بوراکس به عنوان تنظیم کننده میزان PH بافر محلول عمل می کند، این مقدار برای محیط آب نیز ثابت نگه داشته می شود، حتی اگر در مراحل بعدی، شوینده های دیگری به محلول شستشو اضافه شود. این به آن معنا است که به راحتی می توانید لباس های خود را تمیز کنید.

3-نرم کننده آب های سخت:

آب های سخت از شستشوی صحیح لباس ها جلوگیری می کنند. سختی آب موجب می شود لباس ها آن طور که باید تمیز نشوند و معمولاً پس از پایان شستشو، رنگ لباس ها تغییر پیدا می کند. هنگامی که پودر بوراکس به اینچنین آب های سخت اضافه می شود، سدیم موجود در ساختار مولکولی این ماده به نرم شدن آب کمک می کند، بنابراین می توانید به راحتی لباس های خود را بشویید.

4-پودر بوراکس، آثار باقی مانده صابون را از روی لباس ها برطرف می کند:

افزودن پودر بوراکس به شوینده های صابونی باعث می شود ذرات صابون در محلول پراکنده شود. اگر لباس خود را بدون استفاده از شوینده ها و فقط در آب بشویید، شگفت زده می شوید، زیرا مشاهده می کنید بقایای شوینده های قبلی از تار و پود لباس خارج می شوند!

5-بوراکس، بوی بد لباس های کثیف را از بین می برد:

بوراکس دارای خاصیت ضد قارچی است؛ قارچ ها یا موجودات ذره بینی که در محیط مرطوب و در میان بافت لباس ها رشد می کنند موجب ایجاد بوی زننده در آن ها می شوند؛ اگر بوراکس را به محلول شوینده اضافه کنید، این بوی بد را از بین می برید. با استفاده از محلول بوراکس در شستشوی لباس کودکان، لازم نیست از محلول آمونیاک استفاده کنید. از این ماده برای رفع آنزیم های مسئول بوی بد لباس ها استفاده کنید.

6-قابلیت ضد عفونی کننده لباس ها:

پودر بوراکس در شوینده ها قادر است قارچ ها، باکتری ها و کپک های لباس ها را از بین ببرد.

7-بوراکس می تواند قابلیت تمیز کنندگی شوینده ها را افزایش دهد:

لباس های خود را به مدت 30 دقیقه در محلول حاوی 1 قاشق غذاخوری بوراکس و 2/1 فنجان آب گرم قرار دهید. محیط قلیایی که این محلول ایجاد می کند برای تمیز کردن لباس ها مفید است. ذرات و لکه های چربی، روغن و ... در این محلول از بین خواهند رفت.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643