کاربرد اسید کلریدریک در تمیز کردن استخرها

در استخرهای شنا به دلیل تماس آب با پوست حتماً باید PH آب به دقت تنظیم شود. یکی از موادی که بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد، اسید کلریدریک ‎ است که برای تنظیم PH و از بین بردن خاصیت قلیایی آب استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسید کلریدریک چیست؟

اسید کلریدریک ‎ یا همان هیدرو کلرید اسید یک اسید بسیار قوی است که در صنایع مختلف کاربرد بسیاری دارد. این اسید بسیار قوی به طور طبیعی در معده انسان وجود دارد و موجب هضم غذا می‌شود. شکل ظاهری آن در حالت محلول در آب به صورت مایعی بی رنگ و شفاف است که بوی بسیاری تندی دارد. فرمول شیمیایی این اسید به صورت HCl است و از دو عنصر کلر و هیدروژن تشکیل شده است. این اسید بسیار قوی با درصدهای مختلف در صنعت وجود دارد و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بررسی کاربرد اسید کلریدریک در صنایع مختلف

اسید کلریدریک ‎ یا همان هیدرو کلرید اسید در صنایع مختلفی کاربرد دارد که در این مقاله به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. این اسید به دلیل خواص ویژه‌ای که دارد در تولید انواع مواد شیمیایی کاربرد دارد و به عنوان یکی از مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که اسید کلریدریک ‎ در بسیاری از فرآیندهای تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسید کلریدریک ‎ را می‌توان در خنثی سازی ترکیبات آلکالین و همچنین ضایعات فلزات استفاده کرد. در فرآیند احیا اوره نیز از اسید کلریدریک ‎ استفاده می‌شود.

این اسید، دارای اسیدیته‌ی بسیار بالایی است و به همین دلیل در شستشوی فلزات و زدودن چربی و ناخالص از سطح فلزات کاربرد دارد. قطعه شویی فلزات که به آن فرآیند اسید شویی نیز گفته می‌شود برای فلزات بسیاری انجام می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها فولاد است. با استفاده از اسید کلریدریک ‎ که یک اسید بسیار قوی است، زنگ و اکسید آهن از سطح فولاد و آهن زدوده می‌شود. این فرآیند قبل از فرآیندهایی نظیر اکستروژن، گالوانیزه کردن، رنگ آمیزی و غیره انجام می‌گیرد. برای فرآیند قطعه شویی و یا اسید شویی اسید کلریدریک ‎ با غلظت 18 درصد مورد نیاز است. البته فرآیند اسید شویی صرفاً برای فلزات انجام نمی‌شود و در تولید محصولات چرمی نیز با استفاده از اسید چربی‌ها و دیگر ضایعات از سطح چرم زدوده می‌شود.

کاربرد دیگر اسید کلریدریک ‎ استفاده‌ی آن در تمیزکننده‌ها و پاک‌ کننده‌های خانگی است و برای لکه بری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده‌ی شیمیایی در پاک‌کننده‌ها، جرم‌گیرهای کاشی و سرامیک کاربرد دارد و با استفاده از آن لکه‌های مقاوم از سطوح کاشی و سرامیکی پاک می‌شود. هیدرو کلرید اسید در صنعت ساختمان سازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده‌ی هیدرو کلرید اسید در صنعت بسیار وسیع‌تر از آن است که بتوان تمام آن‌ها را در این مقاله بازگو کرد، لذا تعدادی از آن‌ها که بسیار مهم‌تر هستند بیان می‌شوند. یکی از مهم‌ترین صنایع کشور ما صنعت نفت است و هیدرو کلرید اسید در اسیدیته کردن چاه‌های نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد اسید کلریدریک در تمیز کردن استخرها

در استخرهای شنا به دلیل تماس آب با پوست حتماً باید PH آب به دقت تنظیم شود. یکی از موادی که بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد، اسید کلریدریک ‎ است که برای تنظیم PH و از بین بردن خاصیت قلیایی آب استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حفظ تعادل شیمیایی آب، از مهم‌ترین اصول بهداشت و ایمنی یک استخر شنا محسوب می‌شود. یکی از مواد شیمیایی متداول استخر، اسید کلریدریک ‎ (HCl) است که برای کاهش pH و یا خاصیت قلیایی کل آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله، تلاش شده است تا نکات مهمی در مورد نحوه و میزان استفاده از اسید کلریدریک ‎ در استخر بیان شود. به دلیل خطرناک بودن این ماده‌ی شیمیایی آن را در بخش‌های عمیق استخر اضافه می‌کنند و این کار باید به آرامی انجام بگیرد. به دلیل خاصیت خورندگی شدید اسید کلریدریک ‎ هرگز نباید محلول غلیظ آن را روی دیواره‌ها و اتصالات فلزی استخر مورد استفاده قرار دارد. نکته‌ی قابل توجه این است که هرگز نباید آب را به اسید کلریدریک ‎ اضافه کرد زیرا موجب واکنش بسیار شدید آن با آب می‌شود. این فرآیند به صورت معکوس یعنی اضافه کردن اسید کلریدریک ‎ به آب صورت می‌گیرد و طی آن از شدت واکنش و خطرات آن کاسته می‌شود. مقدار اسیدکلریدریکی که در آب استخر باید مورد استفاده قرار بگیرد به حجم آب استخر و همچنین میزان خاصیت قلیایی آن بستگی دارد. لذا لازم است که قبل از اضافه کردن آن به آب استخر حتماً با یک PH سنج، میزان خاصیت قلیایی آب استخر اندازه گیری شود. پس از اضافه کردن این ماده‌ی شیمیایی در آب لازم است که 2 الی 3 ساعت از شنا در استخر اجتناب کرد و در این مدت پمپ‌های استخر روشن بوده و فرآیند سیرکولاسیون آب در این مدت انجام شود.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643