کاربرد اسید مالئیک

این اسید مانند بسیاری از اسید های آلی جامدی سفید رنگ می باشد. این ماده شیمیایی به صورت عمده از مالئیک انیدرید تهیه می نمایند. این ماده به صورت طبیعی در مواد خوراکی مانند سیب مخصوصاً سیب های سبز و نارس، توت ها و سایر میوه ها وجود دارد. این ماده باعث سفید شدن دندان ها شده و با خوردن میوه های مانند آلو و توت فرنگی می توان به سفید شدن دندان ها کمک کرد. اسید مالئیک برای واکنش های بیو شیمیایی جانداران و متابولیسم کربوهیدرات ها بسیار ضروری است.

کاربرد های اسید مالئیک

این ماده شیمیایی کاربرد های گستره ای در صنعت دارد و در اکثر مواد بسته بندی مصنوعی یافت می شود. کاربرد های این اسید آلی بسیار گسترده بوده و در بسیاری از صنایع مانند صنایع کشاورزی، دارو سازی، افزودنی های نفتی، پلاستیک سازی، شیرین کننده های مصنوعی، سورفاکتانت ها، تصفیه آب، تولید پوشش های عایق، فرآیند تولید کو پلیمر ها و غذایی به عنوان ماده‌ی اولیه استفاده می شود. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می کنیم.

I. یکی از کاربر های وسیع اسید مالئیک ، استفاده عمده آن در نوشیدنی های خشک، نوشابه گاز دار، ژله و... می باشد. این ماده طعمی شیرین و مطلوب به نوشیدنی ها و مواد خوراکی می دهد. ازاین‌رو نه به عنوان یک قند مصنوعی، بلکه به عنوان یک طعم دهنده به مواد خوراکی اضافه می شود.

II. اسید مالئیک مانند یک ماده نگه ‌دارنده عمل کرده و در بسیاری از آب میوه ها و آب‌نبات های تولید شده مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

III. از این ماده همچنین به عنوان نگه دارنده و ضد فساد شدن در روغن ها و چربی ها استفاده می شود. روغن ها از جمله موادی هستند که بر اثر گرما اکسید می شوند. وجود مالئیک اسید از روند جلوگیری می کند.

IV. اسید مالئیک یک ماده واسطه می باشد، که به صورت گسترده در صنایع عطر سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

V. این ماده به عنوان تنظیم کننده pH در مواد آرایشی و بهداشتی مصرف می شود. البته باید از این ماده در غلظت های پایین استفاده کرد. زیرا در حد گسترده خود باعث پایین آمدن سطح pH شده و موجب آسیب رساندن به پوست می شود. از جمله کاربرد های وسیع آن در تهیه خمیر دندان به عنوان سفید کننده می باشد.

VI. یکی از کاربرد های وسیع استفاده از اسید مالئیک در تولید رزین های مصنوعی می باشد. همچنین از این ماده برای تولید رنگ ها، پارچه های کتانی و ابریشم نیز استفاده می شود.

VII. از اسید مالئیک به عنوان حشره کش استفاده می شود. این اسید آلی را با آب مخلوط کرده و آن را بر روی سطح گیاه اسپری می کنند. از بین بردن باکتری ها و انگل ها یکی از فواید استفاده از این اسید می باشد. این گستره استفاده حتی تا جایی به پیش رفته که از آن به عنوان آنتی باکتریال در مرغداری ها و گاو داری ها مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از مرغداری ها اسید مالئیک را با آب مخلوط کرده و در ظرف آب آن ها قرار می دهند. این کار باعث جلوگیری از نشر آلودگی و بیماری های ویروسی و میکروبی بین ماکیان می شود.

خطرات استفاده از اسید مالئیک

این اسید پرکاربرد در صورت استفاده بدون محافظ و تجهیزات می تواند صدمات جبران ناپذیری به پوست و چشم وارد کند. اسید مالئیک در صورت تماس مستقیم با چشم، باعث آسیب شدید به چشم می گردد و در صورت تنفس با گاز ساطع شده از آن، باعث تحریک مخاط بینی، گلو و ریه می گردد. با توجه به گستره وسیع استفاده از این اسید آلی باید توجه داشت که در صورت عدم کنترل مقدار لازم از آن، این اسید وارد بدن شده و اثرات سوئی مانند از کار افتادن کلیه ها، افزایش قدرت اسیدی خون و بروز معده درد می شود. بنابراین صنایع غذایی و دارویی که از مالئیک اسید استفاده می نمایند باید به صورت روزانه و کنترل شده، مقدار این ماده را در محصولاتشان مورد بررسی قرار دهند. یکی از دلایل استفاده از اسید مالئیک آن هم به صورت گسترده، قیمت کم آن نسبت به کارایی است که دارد. اما این نکته نباید باعث شود که این ماده را جایگزین مواد ضروری دیگری در صنعت کرد. مخصوصاً مواد غذایی و دارویی.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643