کاربرد اسید فسفریک در تولید مکمل های خوراکی دام و طیور

فسفر معدنی جامد که در مراحل بهره برداری در خالص سازی تولید می شود با ترکیب شیمیایی اسید سولفوریک مخلوط شده است.

اسید فسفریک در تولید مکمل های خوراکی دام و طیور

اسید فسفریک ، یک ماده شیمیایی پر کاربرد در صنایع مختلف است که معمولاً در دو گرید صنعتی و خوراکی و با درصد خلوص متفاوت، در دو حالت مایع و جامد در بازار وجود دارد. از این اسید معدنی معمولاً برای تولید انواع محصولات مختلف که در زندگی روزمره با آن ها سروکار داریم استفاده می شود. شکل مایع این اسید در گرید آزمایشگاهی برای کاربردهای تحقیقاتی مناسب است و گرید خوراکی اسید فسفریک نیز در حالت جامد در صنایع غذایی به کار می رود. یکی از مهم ترین موارد کاربردی این اسید معدنی، استفاده از آن در فرآیندهای تولید خوراک دام و طیور است.

جالب است بدانید اسید فسفریک ، یک اسید سه ظرفیتی با سه حالت اکسایش مختلف است که هر یک از این حالت ها منجر به تولید یکی از نمک های فسفاته می شوند. نمک های فسفاته مشتق شده از فسفریک اسید، دقیقاً همان مواد شیمیایی اولیه هستند که در صنایع تولید خوراک دام و طیور از آن ها استفاده می شود. با توجه به موارد فوق می توان نتیجه گرفت که اسید فسفریک ، خود به تنهایی و به طور مستقیم به عنوان ماده اولیه افزودنی به خوراک دام و طیور استفاده نمی شود، بلکه این مشتقات فسفریک اسید هستند که در این نوع صنایع به مصرف می رسند. در این مطلب سعی داریم نقش اسید فسفریک در این حوزه از صنعت را مورد بررسی قرار دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

فرآیندهای ترکیبات فسفات (مشتقات اسید فسفریک) برای کاربرد در صنایع تولید خوراک دام و طیور

نقش اسید فسفریک در تولید خوراک دام و طیور را می توان از دو جنبه بررسی نمود؛ 1) حضور فسفر و 2) حضور نمک های فسفاته. همان طور که می دانید فسفر یکی از مواد معدنی ضروری موجود در پوسته زمینه است. این ماده نه تنها به عنوان ماده مغذی برای رشد گیاهان به شمار می رود و به طور طبیعی در صخره های معدنی وجود دارد بلکه یکی از عناصر تشکیل دهنده استخوان در بدن انسان و حیوانات است.

فسفر، یکی از مواد اولیه و بسیار مهم مغذی در خوراک دام و طیور نیز محسوب می شود. فسفر موجود در خوراک دام و طیور معمولاً به دو شکل مونو کلسیم فسفات (MCP) و دی کلسیم فسفات (DCP) مورد استفاده قرار می گیرد. دو ترکیب نامبرده جزو مشتقات اسید فسفریک هستند.

عنصر فسفر به کار رفته در خوراک دام و طیور، نقش بسیار حیاتی در سلامت حیوانات ایفا می کنند. حدود 5% از تولیدات جهانی فسفر به صنایع تولید خوراک حیوانات اختصاص دارد. این عامل می تواند میزان تقاضا، عرضه و فروش اسید فسفریک ، فسفر و سایر ترکیبات مشابه را تحت تأثیر قرار دهد.

آماده سازی فسفر معدنی برای تولید خوراک دام و طیور؛ اهمیت استفاده از اسید فسفریک

فسفری که برای کاربرد در خوراک دام و طیور استفاده می شود در ابتدا از صخره های معدنی استخراج می شود. در طی این فرآیندها، فسفر از سایر ترکیبات ناخالص جداسازی شده و وارد مراحل بعدی فرآیند بهره برداری می شود. پرداختن به تجهیزات و جزئیات فرآیندهای بهره برداری از فسفر معدنی از موضوع این بحث خارج است و لذا صرفاً نقش آن در خوراک دام بیان خواهد شد.

فسفر معدنی جامد که در مراحل بهره برداری در خالص سازی تولید می شود با ترکیب شیمیایی اسید سولفوریک مخلوط شده و در نهایت، اسید فسفریک را تولید می کند. اسید فسفریک نیز یک ترکیب معدنی چند منظوره است که برای تولید سایر نمک های معدنی و بسیاری از مواد شامل فسفر به کار می رود. بیشتری آمار کاربرد فسفریک اسید در تولید کودهای فسفاته و خوراک دام و طیور به ثبت رسیده است.

در حال حاضر دو نمک معدنی اسید فسفریک با نام های MCP و DCP از واکنش میان اسید فسفریک و کربنات کلسیم به دست می آیند. این ترکیبات با توجه به ظرفیت اسیدی فسفریک اسید و واکنش با یون کلسیم تولید می شوند. محصول نهایی شامل گرانول هایی هستند که در مراحل اولیه تولید خوراک دام به مخازن و دستگاه های خوراک اضافه می شوند. کیفیت مواد اولیه بر روی کیفیت محصولات نهایی بسیار تأثیر دارد.

تولید خوراک دام و طیور با استفاده از اسید فسفریک و مشتقات آن شامل چه مراحلی است؟

تولید خوراک دام و طیور در صنعت را می توان به پنج مرحله اصلی زیر تقسیم بندی نمود:

• سیستم دریافت مواد اولیه (مشتقات اسید فسفریک در این مرحله اضافه می شوند)

• سیستم آسیاب

• سیستم قسمت بندی و مخلوط کردن مواد و افزودنی ها

• سیستم پلتینگ یا پلت کردن

• سیستم تولید و بسته بندی محصول نهایی

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643