کاربرد اسید بوریک در صنعت پزشکی

از کاربردهای اسید بوریک ، استفاده از آن برای تولید محصولات دارویی زیبایی و مراقبت از پوست است. بوریک اسید می تواند به درمان زخم های پوستی و آکنه کمک زیادی کند.

اسید بوریک

اسید بوریک ، یک نمک معدنی است که با نام هیدروژن بورات نیز شناخته می شود؛ این ترکیب به عنوان یک اسید لوئیس ضعیف از خانواده بور محسوب می شود. بوریک اسید در بسیاری از فرآیندهای صنعتی برای تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از اسید بوریک به عنوان ماده افزودنی به محصولات دارویی، آرایشی و بهداشتی، لوسیون ها، انواع صابون ها، دهان شویه ها، خمیر دندان، مرطوب کننده ها و محلول های شوینده چشمی به کار می رود. این اسید دارای ماهیت آنتی باکتریال بوده و می تواند فعالیت باکتری های عفونت زا را متوقف کرده و آن ها را از بین ببرد.

با توجه به موارد فوق، می توان اسید بوریک را یک ترکیب شیمیایی پر کاربرد در صنعت پزشکی و دارویی به شمار آورد. اکثر داروهایی که توسط این اسید معدنی تولید می شوند باید به صورت موضعی مصرف شوند. بیشترین موارد تولید داروهای حاوی اسید بوریک به حوزه محلول های شوینده چشم تعلق دارد. البته این اسید با سایر مواد در تولید کرم ها و محلول های موضعی دیگر نیز به کار می رود.

کاربردهای موضعی اسید بوریک در صنعت پزشکی چیست؟

اسید بوریک دارای ماهیت ضد قارچی و ضد عفونی کنندگی است. برخی از داروهایی که با استفاده از اسید بوریک تولید می شوند جزو داروهای هومئوپاتیک بوده و دارای باکتری های مفید (پروبیوتیک) یا دوستدار باکتری ها می باشد؛ همانند داروهای آنتی اکسیدان ویتامین C و E.

یکی دیگر از کاربردهای اسید بوریک ، استفاده از آن برای تولید محصولات دارویی زیبایی و مراقبت از پوست است. بوریک اسید می تواند به درمان زخم های پوستی و آکنه کمک زیادی کند. خاصیت ضد باکتریایی اسید بوریک منجر به از بین بردن باکتری های مضر پوست می شود. عواملی که باعث ایجاد آکنه روی پوست افراد می شوند با این اسید برطرف شده؛ به عبارت ساده تر، بوریک اسید برای پاکسازی پوست به کار می رود. توجه داشته باشید همه جوش های پوستی با داروهای اسید بوریک درمان نمی شوند، لذا باید برای درمان اصولی ضایعات پوستی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید.

یکی دیگر از کاربردهای اسید بوریک در صنعت پزشکی، تولید داروهای شوینده چشم است. محلول های شوینده چشمی به منظور برطرف کردن حساسیت ها و عفونت های چشم از سوی پزشکان متخصص تجویز می شوند. این محلول ها به واسطه فعالیت بوریک اسید قادر هستند ذرات غبار، آلودگی ها یا سایر مواد شیمیایی که چشم را تحریک کرده اند، برطرف کنند. در مصرف این محلول های شوینده باید دقت زیادی داشت چرا که مایع حاوی اسید بوریک اگر با پوست دست یا اطراف چشم ها تماس پیدا کند به شدت موجب تحریک آن خواهد شد.

اگر قصد دارید از داروهای شوینده چشمی حاوی اسید بوریک استفاده کنید نباید لنزهای تماسی در چشم داشته باشید؛ در این صورت ممکن است در اثر تماس با شوینده چشمی، لنزها تغییر رنگ بدهند. بهترین کار این است که 15 دقیقه پس از استفاده محلول شوینده، مجدداً لنزهای چشمی خود را استفاده کنید.

داروهای موضعی اسید بوریک، آنتی بیوتیک های ضعیف هستند و بناید برای درمان عفونت ها بدون توصیه و تجویز پزشک استفاده شوند. این داروها برای انواع عفونت ها مناسب نیست.

یکی از مشتقات اسید بوریک ، نمک بوراکس نام دارد که برای برخی کاربردهای خانگی مناسب است. آنچه از موارد کاربردی بوراکس به عنوان دارویی و بهداشتی می توان نام برد، استفاده از آن برای مراقبت از مو می باشد. اگر شما هم از تأثیر شامپوهای روزانه که حاوی مواد شیمیایی است خسته شده اید، مطالعه این مطلب می تواند مفید باشد.

برای استفاده از بوراکس به عنوان نمک اسید بوریک برای مراقبت از مو به این روش عمل کنید: یک ظرف حاوی آب گرم آماده کنید و یک فنجان بوراکس به آن بیافزایید؛ بوراکس به سختی در آب حل می شود، بنابراین سعی کنید از آب گرم استفاده کنید. آنقدر هم زدن را ادامه دهید تا محصول یکنواخت به دست آید. این محلول به عنوان شوینده مو به کار می رود. اگر در طول استفاده، بوراکس در ته ظرف ته نشین شد حتماً هنگام مصرف، آن را خوب تکان دهید.

مروری بر کاربردهای درمانی اسید بوریک در صنعت پزشکی

محلول های اسید بوریک و داروهایی که از آن تهیه می شوند معمولاً برای رفع عفونت های واژینال، آکنه، عفونت های پوستی، شوینده های چشم و قطره های گوش به کار می روند. بسیاری از عفونت های قارچی را می توان با این نوع داروها درمان کرد اما برخی دیگر نیاز به تجویز دقیق تری دارند.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643