کاربرد اسید اگزالیک

یکی از اسید های آلی که کاربرد وسیعی دارد، اسید اگزالیک می باشد. این اسید جامد کریستان شکل بی رنگی می باشد، که محلول در آب است. اگزالیک اسید از لحاظ قدرت اسیدی بزرگتر از استیک اسید است و این هم به دلیل وجود دو گروه کربوکسیلیکی بر روی این مولکول است.

کاربرد های اسید اگزالیک

این ماده با ارزش شیمیایی، مصارف صنعتی بسیار داشته و به صورت انبوه خریداری می شود. از جمله موارد استفاده آن می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

I. بسیار پیش آمده که بر اثر اشتباه جوهر بر روی سطوح ریخته باشد. محلول 5 درصد از اگزالیک اسید می تواند لکه جوهر را از بین ببرد. از این رو می توان از آن در کارگاه های هنری استفاده نمود.

II. هر جا که نیاز به کاهندگی آن هم با سرعت بالا باشد، اگزالیک اسید می تواند بسیار مورد استفاده قرار گیرد. این اسید به دلیل شکل فضای خود به راحتی می تواند تبادل الکترون کند.

III. به صورت عمده از این ماده برای مواد شوینده و سفید کننده خانگی استفاده می کنند. در واقع عامل خورندگی وایتکس و جوهر نمک، اسید اگزالیک موجود در آن می باشد.

IV. به دلیل قدرت پاک کنندگی بالا، اسید اگزالیک را برای پاک کردن چرخ های اتومبیل ها استفاده می کنند.

V. یکی از مواد که در صنایع رنگرزی برای تثبیت رنگ از آن استفاده می گردد، اگزالیک اسید است. این ماده به دلیل داشتن قیمتی ارزان تر از سایر تثبیت کننده، گزینه مناسب‌تری برای این کار می‌باشد.

VI. اسید اگزالیک می تواند باعث صیقل خوردن سطح سنگ مرمر شود، که به همین دلیل از آن در صنایع سنگ سازی و مجسمه سازی استفاده می شود.

VII. یکی از آفت های مهم و مخرب در مزارع پرورش زنبور، وجود کرم انگلی در کندو ها است. از این رو از مخلوط اگزالیک اسید 5 درصد به همراه شیره شکر برای از بین بردن این آفت ها استفاده می شود. به این صورت که این دو را مخلوط کرده و حرارت می دهند. دود حاصل از آن را به کند هدایت کرده تا انگل را نابود سازد.

VIII. کدر شدن مواد با ارزش مانند طلا، نقره، برنج و... باعث ایجاد چهره نامطلوبی بر روی آن می شود. اگزالیک اسید یکی از راه های از بین بردن اکسید های ایجاد شده بر روی سطح فلزات است.

IX. اگزالات به صورت طبیعی در برگ برخی گیاهان مانند اسفناج وجود دارد. این ماده با ورود به بدن، اگر با کلسیم برخورد کند، تشکیل سنگ اگزالات کلسیم داده و در کلیه رسوب می کند. این سنگ ها به سنگ های اگزالات کلسیمی معروف می باشند. برای جلوگیری از بروز این واقعه باید میزان اگزالات وارد شده به بدن کمتر از 50 گرم در روز باشد.

X. یکی از کاربرد های باارزش اسید اگزالیک در صنعت تصفیه آب است. زیرا که این اسید آلی به راحتی با کلسیم پیوند داده و باعث ته نشین شدن آن می شود.

خطرات اگزالیک اسید برای انسان

این اسید بسیار سمی بوده و استنشاق آن هنگام انحلال در آب می تواند برای شخص بسیار مضر باشد. از این رو هنگام استفاده از این اسید باید حتماً از ماسک های ضد شیمیایی استفاده شود. در صورت تماس با پوست، این اسید به شدت خورنده بوده و باید محل تماس را با آب فراوان بشویید. از دیگر خطرات این اسید برای انسان، هنگام استفاده از عسلی می باشد که برای محافظت از آن از اسید اگزالیک استفاده شده باشد. این اسید در صورت غلیظ بودن و یا استفاده زیاد در مزرعه پرورش زنبور، در موم و عسل زنبور باقی می‌ماند. از این رو باید با دقت از آن استفاده شود. همچنین باید دانست که این اسید بسیار اشتعال زا بوده و در صورت وجود حرارت، باعث حریق می گردد.

از دیگر خطرات استفاده از آن در هنگام میل کردن مواد خوراکی مانند سبزیجاتی که از برگ های آن استفاده می شود، میوه ها، کاکائو، دانه های مغذی و... است. مصرف بیش از اندازه از این مواد باعث به وجود آمدن سنگ اگزالات کلسیم در کلیه ها می شود. از دیگر تخریب هایی که اگزالات می تواند برای بدن در پی داشته باشد، دفع مواد معدنی از بدن است. اسید اگزالیک در روده کوچک به مواد مغذی و برخی ویتامین ها متصل شده و باعث دفع آن ها می شود.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643