کاربرد اسید استیک در صنعت پزشکی

اسید استیک می تواند باکتری ها را از بین ببرد؛ هیدروکورتیزون هم یک استروئید است؛ این ماده می تواند فعالیت ترکیبات شیمیایی که باعث التهاب، قرمزی و تورم می شوند را کاهش دهد.

اسید استیک

اسید استیک که با نام جوهر سرکه معروف است یکی از مواد شیمیایی پر کاربرد در صنایع غذایی و دارویی است. از استیک اسید در صنایع داروسازی در تولید قطره های گوش استفاده می شود. قطره های شستشو دهنده گوش و مجرای آن برای از بین بردن عفونت های داخلی تجویز می شوند. یکی دیگر از کاربردهای داروهای مایع حاوی اسید استیک ، استفاده از آن ها در رفع عفونت یا انسداد مجاری ادراری افراد است. برخی از ژل های دارویی که توسط این اسید تولید می شوند برای تنظیم PH واژن در زنان استفاده می شوند. از موارد دیگر کاربرد استیک اسید، استفاده از داروهای مبتنی بر این ماده در تشخیص سرطان دهانه رحم هنگام غربالگری است.

استفاده از داروهایی که توسط اسید استیک تولید می شوند هیچ گونه عارضه یا حساسیتی برای بیمار ایجاد نمی کند. البته ممکن است واکنش های حساسیتی در برخی از افراد دیده شود؛ به طور مثال، استفاده از قطره گوش برای افرادی که دچار پارگی پرده صماخ شده اند به هیچ وجه توصیه نمی شود. این داروها قادر هستند عفونت های باکتریایی و قارچی را در گوش خارجی درمان کنند.

استفاده از اسید استیک به عنوان یک ماده درمانی از دوران مصر باستان رواج داشته است. این اسید در فهرست داروهای ضروری در سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. مهم ترین کاربرد استیک اسید در صنعت پزشکی به تولید قطره های گوش اختصاص دارد. عفونت های گوش خارجی توسط این نوع قطره ها درمان می شوند.

اطلاعات بسیار مهم در مورد قطره های درمانی اسید استیک

• اگر چه قطره های دارویی که برای رفع عفونت های گوش توسط اسید استیک تولید می شوند بسیار مؤثر هستند اما اگر به عفونت گوش دچار شدید باید حتماً هنگام مراجعه به پزشک و استفاده از این قطره ها نکات مهمی را در نظر داشته باشید.

• پیش از آنکه از قطره های گوش استفاده کنید، اگر پرده گوش شما آسیب دیده یا پاره شده است حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. اگر سابقه هر بیماری گوش یا حساسیت دارویی نیز دارید حتماً با پزشک در میان بگذارید، چرا قطره های حاوی اسید استیک می توانند حساسیت های بیشتری برای شما ایجاد کنند.

• استفاده از قطره های حاوی اسید استیک برای کودکان زیر 3 سال بدون تجویز پزشک، ممنوع است.

• به یاد داشته باشید که داروهای عفونت گوش فقط برای شما با دوز مشخص تجویز شده است، لذا از مصرف کمتر یا بیشتر از آن خودداری کرده و آن را هرگز برای فرد دیگری توصیه نکنید.

• ممکن است استفاده از داروی مبتنی بر اسید استیک با سایر داروها تداخل دارویی ایجاد کند؛ بنابراین اگر داروی خاصی مصرف می کنید باید حتماً به پزشک اطلاع دهید تا از عوارض و حساسیت های ناخواسته در این مورد جلوگیری کنید.

• اگر از داروهای حاوی اسید استیک استفاده کردید و دچار برخی عوارض نظیر مشکلات تنفسی، تورم لب ها، زبان و گلو شدید، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. البته در بسیاری موارد نیز ممکن است هیچ عارضه ای از این دارو در شما ایجاد نشود.

داروهای حاوی اسید استیک و هیدروکورتیزون چه داروهایی هستند؟

اسید استیک می تواند باکتری ها را از بین ببرد؛ هیدروکورتیزون هم یک استروئید است؛ این ماده می تواند فعالیت ترکیبات شیمیایی که باعث التهاب، قرمزی و تورم می شوند را کاهش دهد. ترکیب اسید استیک و هیدروکورتیزون برای رفع عفونت های گوش دقیقاً به دلیل برطرف کردن التهاب گوش و از بین بردن باکتری های عفونی مجرای گوش است. البته ترکیب این دو ماده در داروهای دیگری نیز وجود دارند که از موضوع این مطلب خارج هستند.

نحوه استفاده از داروهای اسید استیک و هیدروکورتیزون چیست؟

به طور معمول، نحوه استفاده از این داروهای برطرف کننده التهاب به صورت 3 تا 5 قطره در گوش است که هر 4 تا 6 ساعت، بسته به میزان عفونت گوش باید مصرف شود. به یاد داشته باشید سر ظرف حاوی قطره گوش نباید با گوش تماس پیدا کند چون موجب آلوده شدن آن می شود. داروهای حاوی اسید استیک را به دور از حرارت و در دمای اتاق نگهداری کنید و از یخ زدگی محافظت نمایید.

فروش اسید استیک

اسید استیک گلاسیال صنعتی و اسید استیک خوراکی هر دو در بشکه های مخصوص پلیمری به فروش می رسند. در صورت سفارش انبوه، این اسید توسط تانکرهای مخصوص، حمل می شوند. برای دریافت قیمت این اسید و نحوه سفارش آن می توانید با شرکت پترو کیمیای اکام تماس حاصل فرمایید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643