کاربرد اسید استیک در صنایع غذایی

استیک اسید می تواند به عنوان تمیز کننده و آماده سازی ظروف مختلف در صنایع غذایی به کار رود.

اسید استیک در صنایع غذایی

اسید استیک ، یک اسید مایع، شفاف با بویی تند است که در دو گرید خوراکی و صنعتی در بازار موجود می باشد. این اسید آلی در صنایع مختلف به منظور تولید محصولات متنوع به کار می رود. استیک اسید جزو اسیدهای آلی ضعیف است و در خانواده کربوکسیلیک اسیدها طبقه بندی می شود. از این اسید برای تولید انواع حلال های آلی، تنظیم PH محلول ها و تولید انواع نمک های استات که در صنایع رنگ و پوشش کاربرد دارند استفاده می شود.

یکی از کاربردهای اسید استیک خوراکی، استفاده از آن به عنوان ماده افزودنی در صنایع غذایی است. این اسید در صنایع غذایی از متابولیسم مواد مغذی و تخمیر سرکه به دست می آید. اسیدی که از متابولیسم حاصل می شود و اسیدی که به طور صنعتی تولید می گردد دارای ساختار و خواص مولکولی یکسانی هستند لذا از هر دو روش در صنایع غذایی استفاده می شود. گاهی لازم است واکنش های متابولیکی، اسید استیک را تولید کند و در برخی موارد، این اسید به صورت مواد افزودنی به خط تولید صنایع غذایی اضافه می شوند.

اسید استیک به همراه نمک های استات آن، یک ترکیب حد واسط متابولیکی ایده آل است که در اثر فعالیت باکتری مخصوصی به نام استوباکتر (Acetobacter) تولید می شود. میکروارگانیسم های دیگری نیز می توانند این اسید را از ترکیب کربن دی اکسید سنتز کنند. اسید استیک یا سایر نمک های استات در اکثر بافت های گیاهی و حیوانی در مقادیر بسیار کم وجود دارند. این اسید در بدن انسان در چرخه متابولیکی اسیدهای چرب و کربوهیدرات ها به شکل استیل کوآنزیم یافت می شود.

اسید استیک چگونه در مواد غذایی حضور دارد؟

اسید استیک در مواد غذایی به عنوان یک طعم دهنده مزه استفاده می شود؛ همچنین از نقش های دیگر این اسید در مواد غذایی می تواند به مواردی نظیر تنظیم کننده PH، رقیق کننده رنگ ها، خشک کننده، اسیدی کننده محیط، عامل تمیز کننده، حلال و نگهدارنده اشاره نمود.

از اسید استیک به عنوان ماده افزودنی و نگهدارنده در چه مواد غذایی استفاده می شود؟

اسید استیک به عنوان یک ماده افزودنی در مواد غذایی نظیر سس کچاپ، سرکه، سس سالاد، میوه های کنسرو شده، انواع سس، مایونز، خردل و غذاهای دریایی استفاده می شود. این اسید به طور گسترده در سایر مواد غذایی مانند لبنیات، شیر و پنیر، مرغ و گوشت به کار می رود. یکی دیگر از کاربردهای اسید استیک در صنایع غذایی، افزودن آن به آب جوش است؛ بخارات این آب جوش در تماس با مواد غذایی در طی فرآیندهای تولید غذا در کارخانه ها استفاده می شود. استیک اسید می تواند به عنوان تمیز کننده و آماده سازی ظروف مختلف در صنایع غذایی به کار رود.

اسید استیک موجود در سرکه چقدر است؟

سرکه هایی که به صورت صنعتی تولید می شوند به طور معمول دارای حدود 4% اسید استیک هستند. سرکه های متنوع مانند سرکه سیب، محصولی از تخمیر الکل یا فعالیت های مخمرها در آب میوه است. اتیل الکل که در فرآیند تخمیر تولید شده است به ترکیب شیمیایی استآلدهید، اکسید می شود؛ این ترکیب نیز در ادامه به اسید استیک تبدیل می گردد. تمام این فعالیت ها در اثر حضور استوباکتر انجام می شوند. هنگامی که این اسید با ترکیب سدیم کربنات مخلوط شود، گاز دی اکسید کربن به عنوان محصول واکنش از ظرف خارج می گردد.

انواع مشتقات اسید استیک در صنایع غذایی شامل کدام مواد هستند؟

مشتقات حاوی استات اسید استیک شامل نمک های کلسیم، سدیم یا پتاسیم هستند که به عنوان نمک های استات در برخی محصولات غذایی استفاده می شوند. این نمک ها می توانند در برخی موارد، بسته به شرایط واکنش ها به جای اسید به کار روند. جالب آن است که بدانید نمک های استات نیز دارای خاصیت ضد میکروبی بوده و مقدار PH آن ها با PH اسید استیک برابر است.

ایمنی اسید استیک

همانند سایر اسیدها، غلظت های بالایی از اسید استیک می تواند موجب تحریک یا آسیب زدن به پوست شده و حساسیت هایی را برای آن ایجاد کند. اگر بخارات اسید غلیظ استنشاق شود، منجر به تحریک ریه ها می شود. اگر این اسید به صورت کاملاً تصادفی بلعیده شود، آسیب شدیدی به دستگاه گوارش وارد می کند. عوارض دیگر این اسید، آسیب به کلیه ها و لخته شدن خون در بدن می باشد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643