کاربرد آهک هیدراته در صنایع سیمان

آهک هیدراته یک ماده‌ی شیمیایی پر کاربرد است که از دیرباز در امور ساختمان سازی و بنایی توسط بشر مورد استفاده قرار می‌گرفته است. آهک هیدراته ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی سیمان است و به همین دلیل می‌توان گفت که صنعت سیمان تا حد زیادی مدیون وجود آهک هیدراته است. در این مقاله قصد داریم کاربرد آهک هیدراته در صنایع سیمان را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

آهک هیدراته چیست؟

از آهک هیدراته در ساخت پی بنا، دیواره‌ها، پل‌ها، آبگیرها و دیگر بناهای ساخت دست بشر استفاده می‌شود. آهک هیدراته با توجه به انواع مختلفی که دارد در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه انواع مختلف آهک هیدراته را معرفی می‌کنیم. آهک هیدراته علاوه بر ساختمان سازی و صنایع تولید سیمان در صنایع فولاد و ذوب آهن و صنایع فلزی، صنایع مصالح ساختمانی مانند سرامیک، موزاییک، پودر سنگ، آجرهای ماسه آهکی، مرغداری‌ها، دامداری‌ها، حوضچه‌های پرورش ماهی و همچنین تأمین کلسیم در خوراک جوجه‌های گوشتی و همچنین در صنایع شیشه، تصفیه آب‌های آشامیدنی و صنعتی، تصفیه فاضلاب‌های صنعتی و شهری، صنایع رنگ سازی، مصارف کشاورزی (اصلاح خاک و خنثی سازی زمینه‌ای اسیدی و سموم و حشره کش، مصرف در فرآورده‌های نسوز استفاده می‌شود.

انواع آهک

1ـ آهک زنده

این نوع آهک بیشتر در صنایع لاستیک سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قدرت جذب آب آن بسیار بالا می‌باشد و در صورتی که با آب مخلوط شود به سرعت با آن واکنش می‌دهد. 95 تا 100 درصد آهک زنده را کلسیم اکسید تشکیل می‌دهد.


پترو کیمیای آکام


2ـ آهک دولوميتي

آن نوع آهک حاوی 20 درصد اکسید منیزیم است به همین دلیل به آن آهک منیزی نیز گفته می‌شود.

3ـ آهک آبي

آهک آبی نسبت به آهک زنده حجم کلسیم اکسید کمتری دارد و در حدود 65 الی 70 درصد آن را کلسیم اکسید تشکیل می‌دهد. این آهک در واکنش با آب افزایش حجم زیادی ندارد.

4ـ آهک نيمه آبي

این آهک از نظر درصد کلسیم اکسید مابین آهک زنده و آهک آبی قرار دارد. 75 الی 85 درصد آن را کلسیم اکسید تشکیل داده و مابقی خاک رس است. در واکنش با آب افزایش حجم بسیار کمی دارد. مقاومت آن از آهک آبی کمتر است.

5ـ آهك هيدراته

این نوع آهک هیدراته از ترکیب کلسیم اکسید با آب حاصل می‌شود. به آن آهک مرده نیز گفته می‌شود.

کاربرد آهک هیدراته در صنایع سیمان

‌یکی از موارد استفاده از آهک هیدراته ، کاربرد آن در تهیه سیمان‌ است. آهکی که در تهیه‌ی سیمان استفاده می‌شود آهک هیدراته است. برای تولید سیمان در حدود 60 الی 70 درصد آهک هیدراته و خاک لازم است. مخلوط را در کوره حرارت می‌دهند و پس از خروج کربن دی اکسید از آن آهک هیدراته باقی می‌ماند.

نوعی سیمان که از آهک هیدراته تهیه می‌شود سیمان پرتلند آهکی است. 6 الی 20 درصد این سیمان را آهک هیدراته تشکیل می‌دهد. به دلیل نرمی زیاد این سیمان و همچنین دارا بودن آهک دارای نفوذ پذیری و مقاومت بیشتری نسبت به سیمان پرتلند معمولی دارد. سیمان پرتلند آهکی دوام بیشتری در مقابل تغییر دما دارد. برای مخلوط کردن این سیمان با آب برای تهیه‌ی بتن، نسبت آب کمتری نسبت به سیمان پرتلند معمولی نیاز است. رنگ بتن حاصل از این نوع سیمان نسبت به سیمان پرتلند معمولی روشن‌تر است و همچنین سطح آن صاف‌تر می‌باشد. سیمان پرتلند آهکی روانی و شکل پذیری بهتر نسبت به سیمان پرتلند معمولی دارد. این نوع سیمان پس از استفاده در بتن دچار آب انداختگی کمتری می‌شود.

آجر ماسه سنگی یکی دیگر از محصولات ساختمانی است که در تولید آن از آهک هیدراته استفاده می‌شود. این نوه ماسه از ترکیب ماسه سیلیسی و آهک هیدراته ، تحت فشار زیاد پخته می‌شود. مقاومت این نوع ماسه در صورت مرغوبیت مواد اولیه استفاده شده در تولید آن تا 500 كیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

آجر ماسه آهکی یکی دیگر از محصولات تولید شده ساختمانی است که در آن آهک هیدراته نقش به سزایی دارد. این نوع آجر در پی سازی، کف‌های ساختمان، دیوارهای حمال، سقف، نماسازی، پیاده‌روها استفاده می‌شود. تولید آجر ماسه آهکی مواد نسبتاً ارزان تمام می‌شود برای همین برای استفاده در ساختمان و بناها اقتصادی است. همچنین می‌تواند فشار بالایی را تحمل کند و عایق صوتی است. این آجر دارای رنگ یکنواختی است و به همین دلیل از نظر زیبایی و کاربرد نما استفاده‌ی بسیاری دارد. آجر ماسه آهکی به دلیل استفاده از آهک هیدراته آب را جذب نمی‌کند و روی آن شوره به وجود نمی‌آید. همچنین دوام بیشتری نسبت به آجرهای رسی دارد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643