کاربرد آب ژاول در تولید مواد بهداشتی و شوینده ها

آب ژاول ، یکی از ترکیبات ضد عفونی کننده و تمیز کننده صنعتی است که معمولاً با نام متداول هیپوکلریت سدیم شناخته می شود. این ماده در غلظت های مختلف برای تولید مواد شوینده و بهداشتی به کار می رود. البته این ترکیب شیمیایی به حالت مایع با بویی تند و زننده بوده و خود به تنهایی برای تمیز کردن و جرم زدایی از سطوح مختلف به کار می رود.

کاربرد آب ژاول در تولید مواد بهداشتی و شوینده ها

کاربرد آب ژاول در تولید مواد بهداشتی و شوینده ها

آب ژاول ، یکی از ترکیبات ضد عفونی کننده و تمیز کننده صنعتی است که معمولاً با نام متداول هیپوکلریت سدیم شناخته می شود. این ماده در غلظت های مختلف برای تولید مواد شوینده و بهداشتی به کار می رود. البته باید توجه داشت که این ترکیب شیمیایی به حالت مایع با بویی تند و زننده بوده و خود به تنهایی برای تمیز کردن و جرم زدایی از سطوح مختلف به کار می رود. هیپوکلریت سدیم به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده در صنایع غذایی شناخته می شود؛ آب ژاول یکی از مواد تمیز کننده است که دسترسی به آن ساده و آسان است.

آب ژاول ، خاصیت تمیز کننده فوق العاده ای دارد. به عبارت ساده تر، یون های هیپوکلریت که در ساختار مولکولی این ماده وجود دارند دارای ماهیت اکسید کنندگی بسیار قوی هستند، بنابراین توانایی برطرف کردن جرم، رسوب و هرگونه آلودگی های سطحی را دارند. میزان بازدهی آب ژاول در تمیز کنندگی محصولات شوینده و بهداشتی به غلظت کلرین و میزان PH آن بستگی دارد.

اهمیت استفاده از آب ژاول در شوینده ها و محصولات تمیز کننده

اهمیت استفاده از آب ژاول در شوینده ها و محصولات تمیز کننده

محصولات شوینده و مواد بهداشتی که برای رفع آلودگی های سطحی به کار می روند امروزه یکی از مهم ترین مواد شیمیایی پر کاربرد زندگی بشر به شمار می روند. تمیز کردن و ضد عفونی کردن، یکی از روش های حفظ بهداشت فردی و عمومی است. بسیاری از صنایع مانند تولید مواد غذایی، بسته بندی، مراکز خدماتی و ...، برای جلوگیری از گسترش آلودگی ها در محیط از آب ژاول استفاده می کنند. استفاده از آب ژاول و سایر ترکیبات شوینده برای از بین بردن میکروب ها ضروری است. از دیگر ترکیباتی که در راستای هیپوکلریت سدیم به عنوان شوینده استفاده می شود می توان به الکل، نمک های چهارتایی آمونیوم، اوزون، هیدروژن پراکسید و برخی از اسیدهای آلی اشاره نمود.

پترو کیمیای آکام

مزایا و معایب استفاده از آب ژاول به عنوان شوینده

مزایا و معایب استفاده از آب ژاول به عنوان شوینده

مزایا:

ترکیب هیپوکلریت سدیم را می توان برای از بین بردن طیف وسیعی از آلودگی ها و باکتری ها به کار برد. آب ژاول در کمترین زمان ممکن می تواند میکروب ها را از بین ببرد. این ترکیب در آب محلول است بنابراین استفاده از آن آسان است. این ماده در غلظت های معین برای انسان خطر سمی بودن ندارد. آب ژاول ، غیر قابل اشتعال، ارزان و مایعی بی رنگ است. هیپوکلریت سدیم توانایی بالایی در رفع آلودگی ها و رسوبات دارد.

معایب:

علی رغم خصوصیات مثبتی که آب ژاول در ترکیبات شوینده دارد باید گفت این ماده می تواند غشای مخاطی انسان را به شدت تحریک کند. اگر این مایع را با اسید مخلوط کنیم، گاز کلر آزاد می شود که بسیار سمی و خفه کننده است. محلول های غلیظ هیپوکلریت سدیم، بوی تندی دارند. کشش سطحی بالا و تأثیر منفی بر روی برخی از سطوح فلزی، از دیگر معایب آب ژاول به عنوان یک شوینده می باشند.

آب ژاول به عنوان یک ماده پر کاربرد در صنعت مواد بهداشتی و شوینده ها چگونه عمل می کند؟

آب ژاول به عنوان یک ماده پر کاربرد در صنعت مواد بهداشتی و شوینده ها چگونه عمل می کند؟

اسید هیپوکلریک و یون هیپوکلریت در ترکیب آب ژاول ، دو عامل شیمیایی با خاصیت اکسندگی بسیار قوی هستند. این دو عامل می توانند با بسیاری از مولکول های بیولوژیکی نظیر پروتئین ها، آمینو اسیدها، لیپیدها، پپتیدها و DNA سلولی در شرایط فیزیولوژیکی با PH متفاوت واکنش دهند. اجازه دهید به این مکانیسم کمی دقیق تر نگاه کنیم.

اتم کلر در یون هیپوکلریت ترکیب آب ژاول ، یک الکتروفیل قوی می باشد؛ چگالی الکترون های این ماده بسیار بالا است. تمام پیوندهای غیر اشباع مانند پیوندهای دوگانه کربن – کربن در مولکول های زیستی مورد حمله الکتروفیلی اتم کلر قرار می گیرند و به این ترتیب، ترکیبی مانند آب ژاول با قدرت زیاد می تواند جرم و رسوبات ناشی از این ترکیبات را روی سطح برطرف کند.

ترکیبات شوینده و بهداشتی که با استفاده از آب ژاول تولید می شوند و یا خود هیپوکلریت سدیم، دارای خاصیت قلیایی بسیار قوی هستند. میزان قلیائیت این محصولات، بالاتر از 5/12 گزارش شده است. این مواد به شدت می توانند چربی های پوست انسان را در خود حل کنند. به این دلیل است که این گونه ترکیبات دارای غلظت های معین هستند و توصیه می شود به هیچ عنوان این مواد را با اسیدها، بازها یا آب مخلوط نکنید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643