کاربرد آب اکسیژنه ترک در تولید روان کننده های صنعتی

آب اکسیژنه ترک، یک مایع بی رنگ شیمیایی است که در آب حل می شود. این ترکیب بسیار ساده دارای قابلیت اکسندگی بسیار قوی است، بنابراین در صنایع مختلفی کاربرد دارد.

آب اکسیژنه ترک چیست؟

آب اکسیژنه ترک ، یک مایع بی رنگ شیمیایی است که در آب حل می شود. این ترکیب بسیار ساده دارای قابلیت اکسندگی بسیار قوی است، بنابراین در صنایع مختلفی کاربرد دارد. هیدروژن پراکسید معمولاً با درصدهای خلوص 35 تا 50 درصد وزنی در بازار به فروش می رسد اما برای کاربردهای خاص مانند صنایع حساس، تولید این ماده با خلوص 70% وزنی نیز انجام می گیرد. عمده ترین کاربرد آب اکسیژنه ترک برای فرآیندهای سفید کنندگی و رنگبری در کاغذسازی گزارش شده است.

طبق یک بررسی اجمالی، متداول ترین کاربردهای آب اکسیژنه ترک در یک گزارش ثبت شد؛ بر این اساس، 50% از هیدروژن پراکسید در صنایع کاغذسازی برای رنگبری و سفید کردن خمیر کاغذ استفاده می شود؛ 10% از این ماده برای خالص سازی آب در تصفیه آب و فاضلاب، 15% برای رنگ زدایی الیاف در صنایع نساجی و رنگرزی، 20% برای تولید سدیم پربورات و سدیم پرکربنات در تولید شوینده ها استفاده می شود و 5% نیز به سایر موارد کاربردی اختصاص دارد.

نقش آب اکسیژنه ترک صنایع روان کننده های صنعتی

یکی از کاربردهای تقریباً شناخته شده آب اکسیژنه ترک، استفاده از آن در کارخانه های تولید روان کننده های صنعتی است. البته در ابتدای بحث و قبل از پرداختن به این موضوع لازم است ذکر کنیم که آب اکسیژنه ترک به عنوان یک افزودنی به روان کننده ها کاربرد ندارد. برای تولید انواع روان کننده های صنعتی، روغن یا گریس از مواد افزودنی دیگری استفاده می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم. کاربرد اصلی آب اکسیژنه ترک در صنایع فوق به مصرف آن در بخش تصفیه فاضلاب و پساب روان کننده ها مربوط می شود.

روان کننده های صنعتی به مواد شیمیایی گفته می شود که برای کاهش اصطکاک میان قطعات و اجزای مختلف در وسایل و تجهیزات صنعتی و دستگاه ها به کار می روند. روان کننده ها دارای ساختار مولکولی آلی هستند و برای تولید آن ها از هیدروکربن ها و مواد افزودنی استفاده می شود. انواع روغن، گریس و روغن های موتور یا دنده خودرو جزو روان کننده های صنعتی محسوب می شوند.

آنچه با نام روغن موتور، روغن دنده، روغن گیربکس و ... در بازار می شناسید نمونه ای از روان کننده های صنعتی هستند. برای تولید این نوع مواد شیمیایی که دارای مقاومت فیزیکی و شیمیایی بسیار بالایی هستند، ترکیبات آنتی اکسیدان، معلق سازها، ترکیبات ضد سایش و ... به عنوان افزودنی به کار می روند.


پترو کیمیای آکام


اکنون که با نام روان کننده های صنعتی و مواد شیمیایی آن آشنا شدید در مورد نقش آب اکسیژنه ترک در تولید این مواد صحبت می کنیم. همان طور که در قسمت قبلی ذکر شد، یکی از افزودنی های روان کننده ها، مواد آنتی اکسیدان هستند. این مواد از اکسید شدن روان کننده ها در دمای بسیار بالا جلوگیری می کنند. به این ترتیب، یک امر بدیهی است که آب اکسیژنه ترک که یک اکسنده بسیار قوی است نمی تواند به عنوان یک ماده اولیه در خط تولید استفاده شود.

با توجه به موارد فوق، بهترین و مؤثرترین نمونه ای که می توان برای کاربرد آب اکسیژنه ترک در تولید روان کننده های صنعتی بیان نمود، قابلیت آن در حذف آلودگی ها و لکه های چربی و روغن است. برای بررسی نقش این ماده در صنایع تولید روغن و روان کننده صنعتی، مطلب را در دو بخش مجزا بررسی می کنیم

کاربرد آب اکسیژنه ترک در حذف لکه ها و جرم ها

آب اکسیژنه ترک در کارخانه های تولید کننده روانسازهای صنعتی، تأسیسات مختلفی وجود دارند. مخازن و دیگ هایی که تحت فشار و دمای بالا برای تولید روان کننده ها به کار می روند. به مرور زمان، این وسایل دچار رسوب گرفتگی و جرم گرفتگی می شوند. محلول آب اکسیژنه ترک با غلظت معین با قابلیت اکسید کنندگی بسیار بالا قادر خواهد بود جرم ها و رسوباتی که در دستگاه ها وجود دارند را برطرف کند. هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه ترک می تواند ترکیبات آلی و نمک های معدنی که در زوایا یا دیواره ها رسوب کرده اند را اکسید کرده و از بین ببرد.

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید بخوانید:

سود پرک نیرو کلر

فروش پرکلرین

فروش اسید استیک

قیمت سود پرک

کاربرد آب اکسیژنه ترک در حذف آلودگی های پساب کارخانه های تولید کننده روان کننده های صنعتی

حضور آب اکسیژنه ترک در پساب صنعتی به منزله یک کاتالیزور برای از بین بردن آلاینده ای آلی و سایر مواد عمل می کند. با فعالیت آب اکسیژنه ترک در فاضلاب و پساب صنعتی، پارامترهای حیاتی فاضلاب مانند BOD، COD و TOC تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643