کاربردها و نحوه ذخیره و نگهداری اسید کلریدریک صنعتی

با توجه به تنوع موارد کاربردی اسید کلریدریک در صنایع، یکی از مهمترین و بزرگ ترین چالش هایی که مصرف کنندگان این ماده با آن مواجه هستند، مسأله ذخیره و نگهداری اسید است. آگاهی کامل از تمام خصوصیات فیزیکی و شیمیایی اسید کلریدریک می تواند اصول و قوانین استاندارد برای ذخیره این اسید در مکان های مختلف، تعیین کند.

اسید کلریدریک در طبیعت

یکی از موارد بسیار جالب که در مورد اسید کلریدریک می توان بیان کرد این است که این اسید بسیار قوی و خورنده در معده انسان یافت می شود! اسید کلریدریک یکی از قسمت های سیستم گوارشی انسان به شمار می رود و نقش بسیار مهمی در هضم غذا ایفا می کند.

اگرچه حضور اسید کلریدریک در معده می تواند باعث آسیب زدن به آن شود اما دیواره های معده با لایه های مخاطی و ماهیچه ای بسیار نازکی پوشیده شده اند که بافت معده را از این آسیب محافظت می کنند. این مکانیسم، یکی از شگفتی های آفرینش در بدن انسان است. افرادی که دچار سوء هاضمه هستند و همواره با مشکل سوزش معده مواجه می شوند، دقیقاً در این لایه مخاطی، مشکل دارند. زخم معده نیز ناشی از عدم کار کردن لایه محافظ درون معده فرد است.

کاربردهای اسید کلریدریک چیست؟

اسید کلریدریک در صنایع مختلف به عنوان مواد اولیه، واکنشگر یا تنظیم کننده PH محیط به کار می رود. در این قسمت قصد داریم به کاربردهای متنوعی از این اسید اشاره کنیم. 10 کاربرد صنعتی اسید کلریدریک عبارتند از:

1- تهیه و تولید ترکیبات آلی نظیر دی کلرواتان و وینیل کلراید؛ این دو ماده به عنوان مواد اولیه در تولید محصولات پلیمری نظیر پلی وینیل کلراید یا PVC استفاده می شوند.

2- تنظیم و کنترل PH محیط در بسیاری از واکنش های شیمیایی و فرآیندهای تولید محصولات، تهیه آب آشامیدنی در تصفیه خانه آب، صنایع غذایی و تهیه داروها بر عهده اسید کلریدریک است.

3- اسید کلریدریک ، کاهش دهنده میزان PH آب در استخرهای شنا به منظور ایجاد شرایط مناسب برای شناگرها می باشد

4- استفاده از اسید کلریدریک برای خالص سازی نمک خوراکی.

5- کاربرد هیدروکلریک اسید در پرداخت و تمیزکاری سطوح فلزی مانند استیل و رفع لکه های روغن، چربی و ... از این سطوح.

6- فرآوری چرم در صنایع چرم و پوست

7- کاربرد اسید کلریدریک در بازیابی تبادل کننده های یونی (مانند رزین های مبادله کننده یون در روش جداسازی).

8- کاربرد اسید هیدروکلریک در تولید ترکیبات معدنی مانند اسید فریک و کلرات آلومینیوم در فرآیندهای تصفیه آب

9- فرآوری نفت – تولید روغن

10- کاربرد اسید کلریدریک در تولید افزودنی ها مانند اسید سیتریک؛ هیدرولیز کننده پروتئین های گیاهی.

بهترین روش برای ذخیره اسید کلریدریک چیست؟

فرآیندهای چند مرحله ای، یک راهکار مؤثر را در تهیه مخازن ذخیره سازی اسید کلریدریک معرفی می کنند. طبق این اصل، استاندارد NFS / ANSI 61 مورد تأیید قرار گرفته است. از آنجایی که سیستم های ذخیره سازی اسیدها در صنایع اهمیت زیادی دارند، قوانین سختگیرانه ای برای این منظور اجرا می شوند.

مهم ترین نکته در ذخیره سازی اسید کلریدریک در مخازن این است که مخازن و روش ذخیره و نگهداری دقیقاً مطابق با استانداردهای جهانی باشد. این ماده اسیدی بسیار خورنده است و احتمال زیادی وجود دارد که مخازن را سوراخ کرده و به بیرون نشت پیدا کند. در این صورت، مهار اسیدهای نشت شده به محیط زیست، کار بسیار دشواری خواهد بود. زمینه سازی برای جلوگیری از نشت اسید، طبق استاندارد ساخت مخازن اجرا می شود.

توجه به عواملی نظیر فشار مخزن، جوشکاری، ابعاد و حجم مخازن اسید کلریدریک، ارتفاع مخزن از زمین، رنگ کاری دیواره، عدم تابش نور مستقیم خورشید به اسید، جنس مخزن و اتصالات، رعایت نکات ایمنی کار با اسیدها و آموزش کارکنان، همه جزو نکات مهمی هستند که در روش های ذخیره و نگهداری اسید کلریدریک، لازم و ضروری می باشند.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643