کاربردهای شگفت انگیز در مورد ترکیب شیمیایی بوراکس

تحقیقات و مطالعات زیادی بر روی بوراکس و سایر مشتقات اسید بوریک انجام شده است که نتایج هر کدام نشان دهنده کاربردهای مختلف این ترکیبات هستند. بوراکس یا سدیم تترا بورات جزو آن دسته از ترکیبات معدنی است که کاربردهای زیادی در حوزه خانه داری، آشپزی، هنر و صنعت دارد. در این مطلب قصد داریم به برجسته ترین موارد کاربردی بوراکس بپردازیم.

کاربردهای شگفت انگیز بوراکس

بوراکس معدنی، ترکیبی غیر سمی است که خطر ابتلا به سرطان را در پی ندارد، برای محیط زیست آلودگی ایجاد نمی کند و برای انسان نیز مضر نیست؛ اما توصیه می کنیم اگر قصد دارید با این ترکیب معدنی کار کنید حتماً از دستکش استفاده کنید زیرا ذرات جامد سدیم تترا بورات از طریق پوست، جذب بدن فرد می شوند. سال های زیادی است که اکثر مردم از بوراکس برای تمیز کردن لباس ها یا سایر مکان های خانه استفاده می کنند. برای آشنایی بیشتر با این کاربردها با ما همراه باشید.

1-شستشوی قالیچه و فرش: یکی از رایج ترین موارد کاربردی بوراکس ، استفاده از آن برای تمیز کردن و شستشوی قالی و قالیچه است. برای این کار می توانید یک فنجان معمولی پودر سفید بوراکس را در یک گالن آب حل کرده و در مخزن ماشین قالیشویی بریزید. در پایان مشاهده می کنید که تترا سدیم بورات توانایی زیادی در برطرف کردن آلودگی های فرش دارد.

2-بهبود شرایط خاک و کشت محصولات کشاورزی مرغوب با استفاده از بوراکس : یکی از کاربردهای رایج بوراکس ، استفاده از این ماده صنعت کشاورزی و کشت میوه و محصولات زراعی است؛ مقادیر معینی از محلول بوراکس را می توانید در اطراف یک درخت میوه (به طور مثال، درخت سیب) بریزید؛ این کار باعث بهبود رشد دیواره سلولی شده و در نتیجه برای رشد میوه و دانه مفید است. مقادیر بسیار کمتری از سدیم تترا بورات را باید برای درختان جوان تر استفاده کنید. این ترکیب بر روی بافت خاک نیز تأثیر مثبت می گذارد.


3-دفع آفات: استفاده از محلول بوراکس به عنوان یک آفت کش در خانه ها هنوز هم طرفداران خود را دارد. محلول مناسبی از بوراکس تهیه کنید و هر جایی از منزل که تصور می کنید ممکن است مورچه یا جانوران موذی دیگری وجود داشته باشند را با این محلول پر کنید.

4-خاصیت جرم زدایی: از محلول بوراکس می توانید برای جرم زدایی، رفع بو و لکه های موجود در سرویس بهداشتی منزل استفاده کنید؛ برای این کار، قبل از اینکه شب به رختخواب بروید، یک فنجان پودر بوراکس را داخل کاسه سرویس بهداشتی بریزید؛ فردا صبح می توانید به راحتی آن را شسته و تمام لکه ها و آلودگی ها را برطرف کنید.

5-دفع موش های خانگی: پودر بوراکس را در امتداد دیواره های خانه بریزید؛ به این ترتیب موش های خانگی به سرعت از محل دور می شوند زیرا سدیم تترا بورات، آن ها را دفع می کند. این روش برای خانه هایی کاربرد دارد که موش های خانگی در آن محل زندگی می کنند.

6-نگهداری از گل های تازه: خشک کردن گل ها سرگرمی بسیاری از خانم های خانه دار است؛ استفاده از بوراکس می تواند این سرگرمی را به یک لذت و تفریح عالی تبدیل کند؛ برای خشک کردن انواع گل هی تازه، بوراکس و ذرت را با نسبت 1 به 2 با هم مخلوط کرده و در یک جعبه در قسمت پایین آن بریزید؛ گل های تازه را در آن قرار داده و باقی مانده مخلوط فوق را در قسمت بالای جعبه قرار دهید. پس از دو هفته می توانید گل های خشک شده را از جعبه خارج کنید. این روش باعث حفظ رنگ گل ها می شود. بوراکس ، رطوبت موجود در گلبرگ ها را جذب می کند.

7-کند سوز کننده شمع: اگر از آن دسته افرادی هستید که از شمع های تزئینی در خانه استفاده می کنید و همواره با مشکل دود کردن شمع ها مواجه هستید، برای شما یکراه حل عالی داریم؛ شمع ها را قبل از روشن کردن در محلول بوراکس و نمک خیس کنید؛ به این ترتیب می توانید از تشکیل خاکستر و دود در هنگام سوختن شمع جلوگیری کنید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643