سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم یک ترکیب شیمیایی جامد به رنگ سفی است که در آب قابل حل می شود و عمدتاً به عنوان یک عامل انعقاد کننده در خالص سازی آب آشامیدنی و تصفیه فاضلاب کارخانه ها و همچنین تولید کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. فرم انیدروز این ترکیب به طور طبیعی به عنوان کانی، کمیاب می باشد؛ این کانی به طور مثال، در محیط های آتشفشانی و محل سوزاندن پسماند استخراج زغال سنگ یافت می شود. آلومینیوم سولفات تعداد هیدرات مختلفی را تشکیل می دهد که در میان آنها ترکیبات 16 و 18 آبه، رایج ترین نمک ها به شمار می روند.

جرم مولی سولفات آلومینیوم در حالت تک آبه برابر با 15/342 و در حالت 18 آبه برابر با 44/666 گرم بر مول است. این ترکیب در صنعت به شکل کریستال های جامد مورد استفاده قرار می گیرد. جامد آلومینیوم سولفات در دمای 770 درجه ذوب و تجزیه می شود. این دما برای ترکیب 18 آبه برابر با 5/86 درجه سانتی گراد است. حلالیت این نمک در دمای 20 درجه سانتی گراد در 100 سی سی آب، 4/36 گرم می باشد. نمک معدنی فوق در الکل، حلالیت کمی دارد و در اسیدهای معدنی رقیق، حل می شود.

کاربردهای سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم در تصفیه ی آب و به عنوان ثابت کننده در رنگرزی و چاپ بر روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. در تصفیه آب، آلومینیوم سولفات باعث معلق شدن ناخالصی ها و تبدیل آنها به ذرات بزرگتر می شود و سپس به آسانی در ته ظرف ته نشین (یا فیلتر) می گردد. این فرآیند، انعقاد یا لخته سازی نامیده می شود. کاربرد بیش از حد و نامناسب از آن منجر به حادثه ای در سال 1988 شد که منبع تامین آب در کاملفورد کورنوال را آلوده کرد.

زمانی که سولفات آلومینیوم در مقدار زیادی آب خنثی یا محیط قلیایی ضعیف حل میشود، یک رسوب ژلاتینی از آلومینیوم هیدروکسید را تولید می کند. در رنگ و چاپ بر روی پارچه، این رسوب ژلاتینی با اعمال رنگ دانه های جامد، باعث می شود تا رنگ به فیبر پارچه بچسبد.

گاهی اوقات از سولفات آلومینیوم برای کاهش pH خاک باغ به کار می رود. در صنعت ساخت و ساز، از آن به عنوان عامل ضد آب و شتاب دهنده در بتن استفاده می شود. کاربرد دیگر آن، استفاده از آن به عنوان فوم در فوم اطفای حریق می باشد.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643