اسید سیتریک، معجزه شیمیایی در صنایع غذایی

اسید سیتریک معروف به جوهر لیمو، یک اسید بسیار پر مصرف در صنایع غذایی است. این اسید معمولاً به شکل پودر کریستالی جامد، بدون بو، سفید رنگ و در دو گرید اسید سیتریک خشک و آبدار در بازار به فروش می رسد.

پترو کیمیای آکام


این اسید در آب حل می شود و خاصیت اسیدی نسبتاً ضعیفی دارد. رد پای این اسید در اکثر محصولات غذایی که در کارخانه ها تولید می شوند، وجود دارد. محصولات دارویی و بهداشتی، نفت و گاز، مواد شوینده، مواد غذایی و ...، همه حاوی مقادیر متفاوتی از اسید سیتریک هستند. در این مطلب، کاربرد این اسید را در موارد مختلف بررسی خواهیم کرد و اطلاعات بیشتری در مورد بازار خرید و فروش آن به دست خواهیم آورد.


اسید سیتریک و صنایع غذایی، دو جزء تفکیک ناپذیر

اسید سیتریک به عنوان یکی از مواد افزودنی به مواد غذایی در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ در حال حاضر میزان تقاضا برای خرید این اسید جامد، زیاد است و به همین دلیل بازار خرید و فروش آن در گرید خوراکی، رونق خوبی دارد. تولید انواع ژله، مربا، نوشابه، نوشیدنی های شیرین، روغن های خوراکی، مواد غذایی منجمد، کنسروها، فرآورده های گوشتی، شیرینی و شکلات، لبنیات و ...، محصولاتی هستند که به نوعی از اسید سیتریک در آن ها استفاده شده است.

اسید سیتریک موجب ایجاد مزه ترش و طعم مطلوب در لواشک، ترشی و نوشابه ها می شود؛ همچنین تنظیم اسیدیته محیط ماده غذایی و از بین بردن فعالیت های باکتری های مضر، بر عهده سیتریک اسید است. افزودن این اسید به مواد اولیه تهیه روغن های خوراکی موجب افزایش ماندگاری روغن می شود. سیتریک اسید در محصولات لبنی، نقش امولسیفایر و نگهدارنده را ایفا می کند. اسید سیتریک در گرید خوراکی معمولاً در بسته بندی های 25 کیلوگرمی در بازار موجود هستند.


جایگاه اسید سیتریک در داروسازی و تولید محصولات آرایشی – بهداشتی

اسید سیتریک در فرمولاسیون برخی محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. نقش اصلی این اسید، تنظیم میزان اسیدی بودن محیط واکنش ها است؛ به طور مثال، از اسید برای ایجاد یک محیط خنثی در شامپوهای ضد شوره سر و درخشان کردن موها استفاده می شود. کاربرد دیگر سیتریک اسید، استفاده از آن برای تولید انواع دارو نظیر قرص جوشان، آسپیرین و چاشنی (طعم دهنده) دارویی می باشد.


نقش اسید سیتریک در رشد گیاهان

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در حوزه کشاورزی و گسترش تحقیقات در زمینه رشد گیاهان، استفاده از مواد شیمیایی که در رشد گیاه نقش دارند و خطرات کمتری برای محیط زیست ایجاد می کنند، یک ضرورت محسوب می شود. اسیدهای آلی همواره جزو موادی بوده اند که در رشد گیاهان در زمین های کشاورزی نقش داشته اند. اسیدهای آلی نظیر اسید سیتریک، یکی از ترکیباتی است که می تواند بر روی میزان جذب فسفر توسط ریشه گیاه تأثیر بسزایی داشته باشد.

فسفر یکی از ریز مغذی های مورد نیاز برای رشد گیاهان است که توسط ریشه از خاک جذب می شود. اسید سیتریک یک ترکیب اسیدی است که از ریشه گیاهان ترشح می شود؛ این ماده می تواند فرم معدنی فسفر خاک را به صورت محلول درآورده و برای گیاه قابل مصرف کند.


خرید و فروش اسید سیتریک

اسید سیتریک با توجه به کاربردهای زیادی که در صنایع مختلف دارد، میزان عرضه و تقاضای آن در سطح جهان در حال افزایش است. در حال حاضر شرکت های زیادی در حال تولید این ماده اسیدی هستند و بیشترین میزان وارداتی اسید سیتریک به کشور ایران، از مقصد چین می باشد. سالانه میلیون ها تن از این ماده در جهان تولید می شوند که قادر هستند تمام صنایع مصرف کننده را تحت پوشش قرار دهند.

بسته بندی های حاوی پودر معدنی اسید سیتریک در وزن های 25 کیلوگرمی وجود دارند و در دو گرید صنعتی و خوراکی به بازار عرضه می شوند. در صورتی که مصرف کننده، این ماده را در مقادیر زیاد سفارش دهد، کیسه های جامبو بگ برای بسته بندی آن ها به کار می رود.

بهتر است بسته های اسید سیتریک را در محیط خشک و خنک و به دور از سایر مواد اسیدی و منابع آتش زا نگهداری کنید. قیمت اسید سیتریک با توجه به وزن محصول و قیمت جهانی مواد شیمیایی تعیین می شود. برای خرید این اسید می توانید با شرکت های بازرگانی معتبر در این زمینه تماس حاصل نمایید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643