کاربرد هیپوکلریت کلسیم در قالیشویی

در این مقاله قصد داریم علاوه بر معرفی هیپوکلریت کلسیم و تشریح نحوه تولید و نگهداری آن، کاربردهای آن علی الخصوص کاربرد پرکلرین در قالی‌شویی را توضیح دهیم. پرکلرین یا نام علمی هیپوکلریت کلسیم دارای فرمول شیمیایی Ca(ClO)2 است که در صنعت به اختصار به آن پر کلرین گفته می‌شود. هیپوکلریت کلسیم که در صنایع قالی‌شویی مورد استفاده قرار می‌گیرد به صورت پودری است و شکل گرانولی آن عمدتاً در دیگر صنایع استفاده می‌شود.

هیپوکلریت کلسیم چیست؟

این ماده غالباً به صورت پودر سفید رنگ و یا گرانول‌هایی به شکل گلوله‌های کوچک برف است. بوی این ماده‌ی شیمیایی بسیار تند و زننده است. هیپوکلریت کلسیم ‎ معمولاً با درجه خلوص 60 الی 70 درصد تولید شده و در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده مانع رشد باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا می‌شود به همین دلیل اصلی‌ترین کاربرد آن به عنوان ضد عفونی کننده و ضد باکتری است.

بررسی فرآیند تولید هیپوکلریت کلسیم

فرآیند تولید هیپوکلریت کلسیم به صورت چند مرحله‌ای انجام می‌شود. طی مراحل اولیه تولید هیپوکلریت کلسیم با واکنش دادن کلر و آهک همراه با سدیم هیدروکسید دوغاب هیپوکلریت کلسیم تولید می‌شود. این دوغاب باید طی مراحل ثانویه با جداسازی و فیلتراسیون و تغلیظ، خشک شود تا گرانول‌های هیپوکلریت کلسیم ‎ با درصد خلوص بالا تولید شود. پس از این مرحله گرانول‌های هیپوکلریت کلسیم به دست می‌آید که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیپوکلریت کلسیم به صورت پودری درصد خلوص پایین‌تری نسبت به حالت گرانولی دارد و در تصفیه آب آشامیدنی و آب استخرها به صورت معمول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بررسی شرایط نگهداری هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم ماده‌ای بسیار خطرناک است و به رطوبت حساسیت زیادی دارد. در مورد محل نگهداری هیپوکلریت کلسیم ، بشکه‌های حاوی مواد باید درجای خشک و خنک نگهداری شوند. همچنین ظروف آن را نباید در مجاورت مواد قابل اشتغال نظیر گازوئیل، بنزین، نفت یا سموم کشاورزی قرار داد. محل نگهداری بشکه‌های حاوی هیپوکلریت کلسیم ‎ می بایست مجهز به دستگاه‌های تهویه هوای استاندارد باشد. همچنین کف انبار مخصوص نگهداری ظروف حاوی پرکلرین باید عایق رطوبت باشد. بشکه‌های را نیز می بایست روی صفحات چوبی و به فاصله 10 سانتی متر از کف انبار قرار داد.


پترو کیمیای آکام


کاربردهای هیپوکلریت کلسیم چیست؟

هیپوکلریت کلسیم خاصیت گندزدایی و ضدعفونی کنندگی دارد و همچنین ضد قارچ و ضد باکتری است و در برای ضدعفونی کردن آب، سبزیجات، میوه‌ها، ظروف آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و استخر بکار برده می‌شود. این ماده در تصفیه‌ی آب آشامیدنی نقش به سزایی دارد تقریباً پر کاربردترین روش برای تصفیه آب کلرزنی و استفاده از هیپوکلریت کلسیم است. هیپوکلریت کلسیم پودری و یا هیپوکلریت کلسیم ‎ جهت شستشوی سطوح و نیز شستشوی میوه‌ها و سبزیجات در کارخانجات صنایع غذایی کاربرد دارد. هیپوکلریت کلسیم علاوه بر ضد عفونی کنندگی، خاصیت ضد قارچی نیز دارد و برای تصفیه آب‌های آشامیدنی و ضدعفونی کردن آب استخرها و سفید کردن پارچه و کاغذ نیز به کار برده می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای هیپوکلریت کلسیم استفاده زا آن در صنایع کاغذسازی و صنایع نساجی است.

کاربرد هیپوکلریت کلسیم در قالی‌شویی

یکی از کاربردهای هیپوکلریت کلسیم که در این مقاله به آن پرداخته می‌شود، استفاده از آن در صنایع قالی‌شویی است. در صنایع قالی‌شویی شوینده‌های متفاوتی شامل شامپو، تگزاپون، سود كاس تيک و پركلرين مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیپوکلریت کلسیم که در صنایع قالی‌شویی مورد استفاده قرار می‌گیرد به صورت پودری است و شکل گرانولی آن عمدتاً در دیگر صنایع استفاده می‌شود. کاربرد هیپوکلریت کلسیم در قالی‌شویی به عنوان یک ماده‌ی اکسید کننده نقش عمده‌ای دارد. ترکیبات دارای کلر مهم‌ترین اکسید کننده‌ها در صنعت قالی‌شویی هستند که از بین انواع آن‌ها هیپوکلریت کلسیم و یا همان هیپوکلریت کلسیم ‎ بیشترین استفاده را در این صنعت دارد.. کاربرد هیپوکلریت کلسیم در قالی‌شویی به دلیل افزایش جلای ظاهری فرش این روزها رو به افزایش است. اما این ماده دارای قدرت تخریب بالای الیاف پشمی است.

هیپوکلریت کلسیم باید بسیار کنترل شده در قالی‌شویی مورد استفاده قرار بگیرد زیرا در صورت عدم رعایت اصول استفاده از آن می‌تواند به فرش صدمه بزند و الیاف آن را بین ببرد. هیپوکلریت کلسیم ‎ روی ساختار الیاف تأثیر می‌گذارد و همچنان که موجب تخریب پیوندهای دی سولفیدی پشم شده، سبب کاهش وزن الیاف نیز می‌شود. به همین سبب عمر و دوام فرش کاسته خواهد شد. اما علاوه بر تمام مواردی که ذکر شد، خاصیت درخشندگی و جلایی که استفاده از پرکلرین در شستشوی فرش به همراه خواهد داشت، این ماده‌ی شیمیایی را علی رغم خاصیت تخریب کنندگی آن به اصلی‌ترین ماده‌ی شستشوی فرش تبدیل کرده است.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643