چگونه می توان PH خاک را با آهک هیدراته افزایش داد؟

به جز گیاهانی مانند کاملیا که در خاک های اسیدی رشد می کنند، برخی از سایر گل ها و گیاهان زینتی و خوراکی وجود دارند که بسته به نوع محل رشد و شرایط آب و هوایی، نیازمند خاک مناسب از نظر میزان اسیدیته می باشند. به طور معمول، PH خاک برای رشد گیاهان در حدود 6 تا 5/6 گزارش شده است.در خاک های نسبتاً اسیدی به PH حدود 5/6، میزان دسترسی گیاهان به عناصر مغذی خاک افزایش می یابد اما چنانچه میزان اسیدی بودن خاک بیشتر شود، یون ها از دسترس گیاه خارج می شود. در این حالت افزودن مقادیر معینی ترکیب آهک هیدراته به خاک می تواند شرایط PH خاک را بهبود داده و آن را تنظیم کند. گاهی از آهک هیدراته به عنوان "شیرین کننده" خاک هم یاد می شود!چگونه نوع مناسبی از آهک را برای کاربردهای کشاورزی انتخاب کنیم؟

بافت خاک، نقش مهمی در تعیین میزان آهک هیدراته مورد نیاز برای تنظیم PH ایفا می کند. به طور مثال، خاک هایی با میزان رس بالاتر، به آهک بیشتری نیاز دارند و زمان طولانی تری برای تنظیم شرایط خاک برای آن ها مورد نیاز است. لازم به ذکر است که استفاده محلول آهک هیدراته به صورت اسپری روی سطح چمن ها یا سایر خاک ها موجب می شود راندمان اثربخشی آن افزایش یابد، زیرا آهک در این روش می تواند بهتر به خاک نفوذ کند.

آهک هیدراته بسیار سریع تر از سنگ آهک یا آهک دولومیتی برای افزایش PH خاک عمل می کند اما مدت زمان کل پروسه کاری ممکن است چندین ماه یا حداکثر دو سال به طول بیانجامد. بنابراین، نوعی از آهک که بتواند بسیار مؤثر عمل کند و در مقایسه با سایر انواع آهک، کارایی بیشتری داشته باشد، همان آهک هیدراته است.

چه زمانی برای استفاده از آهک هیدراته در کشاورزی مناسب است؟

بر خلاف محصولاتی که برای اسیدی کردن میزان PH خاک تولید شده اند، ترکیب آهک هیدراته را در هر زمان از سال می توان به خاک های کشاورزی اضافه کرد. بهترین زمان استفاده از آهک هیدراته ، دو یا سه ماه قبل از کاشت گیاهان و محصولات مورد نظر است؛ در این حالت فرصت کافی برای بهبود بافت خاک و تنظیم PH آن وجود دارد. روش اجرای آهک هیدراته برای تنظیم اسیدیته محیط خاک به این صورت است که محلول مورد نظر از ترکیب هیدروکسید کلسیم با غلظت معین تهیه می شود؛ سپس محلول آماده شده با استفاده از ابزارهای مخصوص، روی خاک اسپری می گردد. در طول سال و در مدت زمان های دلخواه می توانید این کار را انجام دهید. پس از پایان کار اسپری آهک هیدراته، اجازه دهید آهک به طور خود به خود جذب خاک شود.


توجه داشته باشید که آهک هیدراته می تواند ریشه چمن ها را در زمین های چمنزار بسوزاند؛ به همین دلیل بهتر است اگر نیاز به افزودن آهک به چمنزارها تشخیص داده شد، در فصل زمستان این کار را انجام دهید.روش صحیح اِعمال محلول های آهک هیدراته برای مصارف کشاورزی چیست؟

میزان آهک هیدراته مصرفی برای خاک ها باید با نوع خاک متناسب باشد، در این صورت بهترین نتیجه حاصل می گردد. برای تهیه این محلول به هیچ عنوان نباید آن را با کودهای کشاورزی مخلوط کرد. افزودن آهک هیدراته به خاک هم به روش دستی و هم با استفاده از ابزارهای مربوطه انجام پذیر است.


فراموش نکنید که اگر قصد دارید محلول آهک هیدراته را به خاکی اضافه کنید که یک گیاه در آن کاسته شده است، دقت زیادی داشته باشید که ریشه گیاه آسیب نبیند. آهک را به گونه ای روی خاک بپاشید که ریشه گیاه از بین نرود. روش دستی برای این کار توصیه می شود. معمولاً گیاهانی که در گلدان کاشته شده اند به طور سالانه نیاز به افزودن آهک هیدراته به خاک دارند؛ برای تهیه محلول آهک در این حالت می توانید یک قاشق آهک هیدراته را به 1 گالن آب اضافه کنید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643