سولفات مس

سولفات مس یا کوپریک سولفات یک ترکیب شیمیایی جامد به رنگ آبی است که درخشندگی ویژه ای دارد. در ساختار مولکولی این ترکیب، تعدادی مولکول آب قرار گرفته که تعداد آن ها از 0 تا 5 متغیر است. پنتاهیدرات، نام سولفات مس با تعداد 5 مولکول آب است. پنتا هیدرات یا رایج ترین نمک یافت شده، به رنگ آبی روشن وجود دارد. این عنصر در اثر واکنش گرماده در آب حل شده تا به یک محلول تبدیل شود که شکل هندسی مولکولی 8 وجهی دارد. ساختار جامد پنتا هیدرات، ساختار پلیمری را نشان می دهد که در آن مس نیز 8 وجهی است و توسط 4 لیگاند احاطه شده است.

سولفات مس دو ظرفیتی با 5 مولکول آب دارای جرم مولی 685/249 گرم بر مول است. جالب است بدانید سولفات مس تک آبه به رنگ خاکستری – سفید وجود دارد و جرم مولی آن برابر با 609/159 گرم بر مول است. چگالی فرم تک آبه و 5 آبه این ترکیب به ترتیب برابر با 60/3 و 286/2 می باشد. این جامد در دمای 110 درجه سانتی گراد ذوب می شود.


واکنش های شیمیایی سولفات مس

سولفات مس ، به صورت صنعتی به وسیله تصفیه فلز مس با سولفوریک اسید غلیظ داغ یا اکسید آن با سولفوریک اسید رقیق تولید می شود. این نمک با استخراج تدریجی سنگ معدن مس با عیار پایین در هوا تولید می شود و ممکن است از باکتری برای تسریع این فرآیند استفاده گردد. سولفات مس تجاری معمولاً دارای خلوص حدود ۹۸ درصد است و ممکن است حاوی مقداری آب باشد.

پنتا هیدرات سولفات مس قبل از ذوب شدن تجزیه می شود و دو مولکول آب را در دمای 63 درجه سانتی گراد از دست می دهد و پس از آن دو مولکول دیگر در دمای 109 درجه و آخرین مولکول آب را در دمای 200 درجه سانتی گراد از دست می دهد.


تأثیرات سمی:

سولفات مس یک محرک آزار دهنده است. تماس پوستی ممکن است منجر به خارش یا اگزما شود. تماس چشمی با آن ممکن است منجر به التهاب، تورم در ناحیه پلک، ایجاد زخم و تار شدن قرنیه می شود. طبق مطالعات، پایین ترین مقدار کوپریک سولفات که تأثیر سمی بر انسان داشته 11 میلی گرم بر کیلوگرم بوده است. پس از بلعیدن 1 تا 12 گرم سولفات مس ، علائم مسمومیت به صورت مزه ی فلزی در دهان، درد در قفسه سینه، تهوع، اسهال، استفراغ، سردرد، توقف ادرار ظاهر می شود که منجر به زرد شدن پوست می گردد. در صورت مسمومیت، آسیب های جدی به مغز، شکم، کبد و کلیه ممکن است وارد شود.

جهت خرید سولفات مس و یا دریافت قیمت سولفات مس می توانید از طریق شرکت پترو کیمیای آکام اقدام نمایید.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643