نگهداری از ترانسفورماتور با استفاده از سیلیکاژل آبی

ترانسفورماتورها دستگاه هایی هستند که در تولید، انتقال، توزیع و بهره برداری از پروژه های برق در مکان های مختلف به کار می روند. هر گونه تداخل یا نقص در عملکرد دستگاه های ترانسفورماتور برق می تواند صدمات بسیار جدی به سیستم برق رسانی وارد کند.ترانسفورماتورها به شدت نیاز به مراقبت و نگهداری دارند تا از بروز اتفاقات ناگوار برای آن ها جلوگیری شود. اهمیت انواع ترانس در تأمین جریان برق یک منطقه به اندازه ای است که نگهداری از آن به روش های مختلف تأمین می شود. استفاده از ذرات سیلیکاژل آبی نیز یکی از این روش های نگهداری است.

آسیب های احتمالی به ترانسفورماتور شامل چه مواردی است؟

پیش از آنکه به کاربردهای سیلیکاژل آبی در نگهداری ترانسفورماتورها بپردازیم، لازم است دقیقاً بیان کنیم یک ترانس برق با چه مشکلات و آسیب هایی رو به رو است. مشکلاتی که ممکن است برای انواع ترانسفورماتورها رخ دهند شامل اشکال فنی یا ظاهری در قسمت های خارجی و یا اجزای داخلی این دستگاه می باشند.

در بسیاری موارد ممکن است مدارهای داخلی یک ترانسفورماتور دچار آسیب شوند و یا این احتمال وجود دارد که عایق های داخلی دستگاه شکسته شدند و یا سیم پیچ های آن به دلیل گرمای زیاد، بیش از حد داغ شده اند؛ در حالتی دیگر ممکن است رطوبت محیط به اجزای داخلی دستگاه آسیب وارد کرده باشد و عملکرد برخی از قسمت ها را مختل کند. بسیاری از این مشکلات را می توان با استفاده صحیح از بسته های سیلیکاژل آبی، رفع نمود.

عوامل مؤثر بر عملکرد و طول عمر ترانسفورماتور چیست؟

بسته های سیلیکاژل، طول عمر انواع ترانسفورماتورها را تا حد زیادی افزایش می دهند به شرطی که به طور صحیح و در زمان معین از آن ها استفاده شود. به طور کلی، طول عمر کارکرد یک ترانسفورماتور به عوامل مختلفی بستگی دارد اما پایداری و ثبات عایق ها در این دستگاه ها، مهم ترین عامل برای کار کردن ترانس در مدت زمان طولانی است. پایداری عایق ها به دو عامل دی الکتریک جامد و دی الکتریک مایع بستگی دارد.

متوسط عملکرد یک ترانسفورماتور در حدود 35 سال گزارش شده است.

الف-اثر رطوبت بر طول عمر عایق ها در ترانسفورماتور

روغن موجود در ترانسفورماتور به راحتی رطوبت موجود در هوا را جذب می کند. این عامل باعث می شود قدرت دی الکتریک روغن و همچنین دی الکتریک جامد به شدت کاهش پیدا کند که نتیجه کار، اختلال در عملکرد ترانس خواهد بود. استفاده از بسته های سیلیکاژل آبی برای جذب رطوبت هوا و رفع این مشکل بسیار مناسب است.

ب-اثر اکسیژن بر طول عمر عایق ها

اگر اکسیژن هوا به داخل روغن ترانسفورماتورها نفوذ کند می تواند در میان سیم پیچ ها محبوس شده و یا به طور مستقیم بر روی سلولوزهای دی الکتریک جامد تأثیر گذاشته و آن ها را تجزیه کند. حضور اکسیژن می تواند یک اثر کاتالیزوری را میان روغن داغ و مس ایجاد کرده که منجر به افزایش بسیار زیاد دمای کار می گردد.

اساس کار سیلیکاژل آبی برای محافظت از تمام قطعات ترانسفورماتورها چیست؟

اکثر شرکت های برق از ماده سیلیکاژل آبی برای محافظت از ترانس های برق استفاده می کنند. سیلیکاژل آبی در این مورد، نقش "نفس گیر" را ایفا می کند به این مفهوم که با جذب رطوبت هوا، فرصت عملکرد بهتری را در اختیار یک ترانسفورماتور قرار می دهد؛ به عبارت ساده تر، این ماده می تواند به ترانس ها فرصت تنفس کردن بدهد.

شاید از خود بپرسید "تنفس ترانسفورماتور چیست؟"؛ هنگامی که بار بر روی یک ترانس برق افزایش پیدا می کند، روغن عایق درون دستگاه گرم می شود و به درون مخزن ترانس منتقل می گردد. اگر از سیلیکاژل آبی در کنار ترانسفورماتور استفاده شود، هوای خشک عاری از رطوبت همواره در دسترس ترانس خواهد بود؛ در ادامه، هوای خشک به درون مخزن روغن داغ نفوذ می کند تا آن را سرد کند. این فرآیند با نام "تنفس ترانسفورماتور" شناخته می شود.

به طور خلاصه باید گفت بسته های سیلیکاژل آبی می توانند ذرات گرد و غبار و رطوبت هوا را در اطراف ترانسفورماتورها حذف کنند و هوای خشک را برای این دستگاه ها تأمین نمایند. این مواد در ابتدا به رنگ آبی هستند و پس از اینکه رطوبت را جذب کردند به رنگ صورتی تغییر رنگ پیدا می کنند. این روش به عنوان یک ابزار اقتصادی، بسیار کارآمد است.

با ما در تماس باشید

نشانی شرکت :

تهران - خیابان ولیعصر - پایین تر از سه راه توانیر - برج طلوع

02143029 09120379874

89771643